Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Olyan szülőktől kérdeznék,...

Olyan szülőktől kérdeznék, akik sikerrel tanítanak otthon nyelvet saját gyermeküknek, milyen módszerrel próbálkoznak és milyen eredménnyel?

Figyelt kérdés

Vannak kifejezetten az adott nyelv használatakor elővett játékok, vagy egyszercsak "átváltanak" a másik nyelvre? Meg van a helye, esetleg a meghatározott ideje a nyelvtanulásnak? Hány hónapos kortól lehet elkezdeni?


Két nyelvet beszélek felsőfokon, szeretnék megfelelő kezdő lökést adni a gyermekemnek. Még egy hónap, mire megszületik, de elgondolkodtam ezen a korai fejlesztésen és nyelvtanuláson. Minden tapasztalatot és véleményt szívesen fogadok! :)



2013. szept. 12. 17:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
egy ismerősöm csinálja, nem tudom milyen módszerrel, de talán mindent elmond neki angolul is, a kicsi 2 évesen amit tudott magyarul, azt tudta angolul is
2013. szept. 12. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
szerintem varj meg vele par evet, mert eloszor az anyanyelvet kell hogy elsajatitsa.Utana meg jatekosan lehet tanitgatni.Mi tobbnyelvu csalad vagyunk es nekunk szakember mondta hogy mindket szulo csak az anyanyelven beszeljen a gyerekkel mert kulonben nagy zavar lesz.nalunk raadasul 3 nyelv is van a csaladban.Ezert szerintem var mig rendesen beszeli a magyart es utana kezdjetek csak el.
2013. szept. 12. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

A kisfiam 3 éves, én magyar vagyok, a férjem angolul beszél.

A kisfiunkkal a kezdetektől fogva két nyelven beszélünk (én mindkettőt használom, az apukája inkább angolul, tőle bajos lenne szép magyart tanulni :)

Mivel az apukája sokat van külföldön (ott is dolgozik) ezért a mindennapokban velem van többet, így (a közösség miatt is, ovis) a magyar a domináns nyelv, de angolul is mindent ért.

Én azt csinálom, hogy ha mond angolul valamit vagy akár egy szót is, akkor azonnal átváltok angolra, illetve vannak fix szituációk, amikor mindig angolul szólok hozzá:

- oviból jövet a kocsiban a hazaút alatt (közben elmesélem, mi volt ma, kérdezgetem, forgalomról, bsuzok, villamosok stb.)

- esti mese mindig angol nyelven van, ő választ könyvet

- kedvenc külföldi mesék eredeti nyelven dvd-ről (Thomas, Bob the builder, Fireman Sam, Fimbles stb.)- nem nézünk tévét, mesecsatornát, kizárólag válogatott dvd-t nézhet, ő választhatja ki, hogy mit, általában angolul- persze a Kisvakond és a Süsü magyarul megy :)

- kezdetektől a zenélős, beszélős interaktív játékait csak angol nyelven vettük meg. Nagyon ajánlom a Vtech, ELC (Early Learning Centre) márkákat, ezek brit fejlesztések és a LeapFrog családot (amerikai).

- könyveiből legalább a fele angol mesekönyv, kezdetektől, újszülött kortól hallgatunk angol gyerekdalokat, mondókákat- ezekhez a cdkhez általában könyvecske is van, ami nálunk bejött pl. Oxford Univerity Press: Potato Pals és Supersongs- songs for very young children kiadványok, Ladybird és ELC kiskonyvek, leporellók, lapozók, Amazing Baby! sorozat- különösen a Clap&Sing és a Good night könyv+cd, valamint a Usborne kiadó Lullabies könyvei

- később nézegetni, esti mesét olvasni: Thomas, Bob mester stb. kiskönyvek (egyik fele kép, másik nagybetűs szöveg), Mr. Men sorozat (ezekből van pl. a Marks&Spencernek de akár a Daily Telegraph vagy Sunday Times-nak is filléres sorozata)

- a legjobb kombók azok (Thomas, Mr. Men, Fimbles) amikből van dvd, beszélő plüss állat, kiskönyv, tanulójáték is- itt aztán tényleg olyan gyorsan megtanul mindent, hogy csak nézek (lányoknak esetleg Fifi pl.)


Amikor pici csecsemő volt, akkor az ölembe vettem, mondókáztunk, énekelgettünk angolul, zenére ringattam, táncolgattam vele- kb ezt tudja a Helen Doron módszer is ebben a korban.

Néha csak úgy beszéltem hozzá angolul- pl. kinéztünk az ablakon, mit látunk, ott jön egy busz, mi lesz ebédre, gyere rakjunk rendet- csak hogy érezze, a másik nyelv is normális szituációkban is előfordul.


Linkelek pár játékot, ami nálunk nagy kedvenc volt- évekig kihasználhatók, most, hogy ovis lett kellene a legkisebb életkorba valókat selejtezni.

(a googleban a neve alapján keresek, nem feltétlenül a gyártó honlapján):


Vtech- baby smile oktató rendszer 9-36 hós babáknak:

[link]

[link]


Születéstől használtuk pl. ezeket (éneklő macit hordozón, kocsiban, bocit már 6 hónapos korától nyomogatta, innen tanultuk meg az Old Mcdonald had a farm c. nagysikerű nótát, a könyvecskében lehet húzni-vonni, kinyit-becsukni az alkatrészeket, a baba "laptop" hangeffekteket társít tárgyakhoz, napi rutint tanít, zenél stb., az alma kukuccsjátékozik- nekünk az előző verzió volt)


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Ezek a játékok is simán kiszolgálják a picit anyanyelvi angol környezetben is 3 éves koráig, nálunk is legalább eddig voltak jók, van amit még a kisfiam szeret.

Fél vagy 1 éves kortól ezek voltak nagy slágerek pl:

[link]

A labda segíti a kúszást, mászást is, rezeg, automatikusan mozog, villog, beszél, énekel


[link]

Ez a fás golyópálya még most is sláger, színeket, formákat, számokat tanít, golyókat lehet bedobálni. A nagyobb verzió vna meg nekünk.


[link]

Ez a busz fantasztikus, betűk, számok, dalokat énekel az állatkertről, vasútállomásról, berreg, lehet tologatni stb.


[link]

Ez a telefonos játék is sokmenüs: a színek, számok, formák mellett énekel, mindennapi beszédfordulatok vannak rajta (Let's call daddy vagy Where is mummy, give a hug stb), villog, színes, figyelemfelkeltő még 2-3 évesnek is bőven.


[link]

legalább 10féle állat hangját, nevét utánozza, hangefekkteket ad, zenei aláfestéseket (pl. klasszikus, rock, jazz stb. egész dalokat is énekel- ez is nagy kedvenc volt illetve még ovisan is előkerül, lehet rá táncolni, énekelni)


De hogy ne csak vtech legyen, a LeapFrog is nagyon jó, igényes játékcsalád.

A kedvencünk az a kutya, amit én a neten tudok "testre szabni" a kisfiamnak, így a nevét mondja a dalokban, a kedvenc gyerekdalait tudom rá letölteni és rengeteg klasszikus vagy altatózene közül ki tudom választani a neki tetszőt (cserélgetni is lehet)- a kutyában egy rejtett usb port van, az alkalmazást automatikusan letölti és testre szabja. Közben egy vicces plüssállat, aki ha kell rappel, ha kell éjjeli fénnyel zenél, ha kell mondókázik:


[link]


[link]


Ez a dob kétnyelvű, zenél, ritmusokat kell ledobolni utána, villog, színeket megtalálni stb.


[link]


Ez a béka nappaliu üzemmódban a hasát megnyomva mondókázik, énekel, puszit dob, éjjel max. 6 vagy 10 perc klasszikus nyugtató zenére lehet beállítani. Nagy kedvenc még most is.


Az ő fejlesztő játékrendszerük a LEAPPAD, ülni tudó babáknál már lehet használni ezt (little touch sorozat)

[link]

Lehet bővíteni füzetekkel-kazettákkal, a baba amihez hozzáér, az beszél-zenél, 3 szinten lehet beállítani, hogy milyen jellegű ismereteket adjon. Látja, hallja, megérintheti.


Kb. 1,5-2 éves kortól mi szerettük ezt a buszos verziót:

[link]


Bölcsis kortól pedig elkezdtük használni ezeket:

[link]


Ebből 160 millliót (!) adtak el világszerte, rengeteg szintje, mesehőse stb. van.


Szeretjük az ELC játékokat is, mint pl ezt az állatos kirakós puzzleszerűt:


[link]


mágneses betűket lehet "ragasztani" bárhová

[link]


Ez a plüss állat (nekünk nem oroszlán hanem krokodil van) szétcipzározható, a zsebeiben kis állatkák vagy tárgyak a betűkkel a hátukon (pl. H- egy kisház, O- egy bagoly a megfelelő zsebbe lehet bedugni- minden kis állatka benne csörög, zörög, sípol stb.)


[link]


...és bár a fenti játékmárkák szerintem sokkal jobbak, azért Fisher Price játékok között is van olyan, amit szerettünk, pl. a kalapálós zenélő-beszélő, éneklő szerszámpad (angolul persze):

[link]


a sütifaló jó formaválogató (tk. mint a vtech rakétája)

[link]


Ez a korai nyelvtanulás egy nagyon megosztó téma az anyukák körében. Én nem bántam meg. A kisfiam választékosan gyönyörűen beszél magyarul is, angolul is mindent ért, most kezd már "szótárt játszani" (pl. nézd, anya, ez paradicsom, a tomato, az ubi meg a cucumber :).

Hiszek abban, hogy nagy könnyebbség lesz neki általában az idegenyelv tanulás, mert mer megszólalni, természetes számára hogy nem csak a magyar nyelv létezik.

Angolból észrevétlenül a mesék, mondókák, énekek kapcsán rögzül majd a nyelvtani szerkezet, amit nem kell elmagyarázni neki, hanem "csak tudja, ráérez".

Mindenképpen bíztatlak, hogy kezdd el, akár most is, mától: énekelj neki babadalokat angolul, a kedvenc külföldi slágeredet és születéstől tegyél be neki a lejátszóba angol gyerekdalokat is, arra együtt táncoljatok, énekelgessetek később és mihamarabb ölbe vele és olvass neki mesét :)

Sok sikert.

2013. szept. 13. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Ez több, mint hatalmas segítség! :))) Nagyon hálás vagyok érte, komolyan! :)))))))))))))))
2013. szept. 13. 11:18
 5/11 anonim ***** válasza:

...előző (hosszú) válaszoló vagyok, nagyon szívesen.

Ha tudok valamiben még segíteni, akkor szívesen, akár privátban is.

Illetve a saját (lehet, hogy nem mindenben tökéletes) tapasztalatomat is szívesen megosztom, ha érdekes lehet. Egy véleménynek jó.

Szép napot:

2013. szept. 13. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Érdekes egyébként, amit a 2. válaszoló írt arról, hogy nekik a szakember azt tanácsolta, hogy várjanak a második nyelvvel.

Ismét a hosszú válaszoló vagyok és nálunk pedig azt tanácsolták, hogy mindent bele :)- nyelvész szakember és klinikai gyermekpszichológus családtag is egyértelműen a korai kezdés mellett tette le a voksát, de nyilván ők is csak 2 szakember a két népes szakmából.

Úgy tűnik, a szakemberek sem egy irányt követnek, de ettől mindkét módszer jó lehet.

(mi voltunk a kétnyelvű család korábban az rtl babavilág sorozatában is- az ott megszólaltatott nyelvész is a korai kezdés mellett voksolt).

2013. szept. 13. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
És mi a véleményed arról, hogy csak kizárólag anyanyelvi szinten beszélő tanítsa a gyereket nyelvre, mert hogy nem lesz jó a kiejtése vagy nyelvtani hibákat tanulhat meg? Sokan emiatt is érvelnek az otthoni tanítás ellen, mert hogy akaratlanul sem tökéletes az, amit az ember tanult és nem bele született. Tényleg ennyit tud rontani, ha az a szülő is beszél a másik nyelven, akinek nem ez az anyanyelve? Vagy a sok kiegészítő játék, mese, film, zene, később ovi, iskola ezt tudja ellensúlyozni? Teszem azt, a te angolod miatt nem voltak ilyen érvek, hogy ne csináld mert nem tökéletes?
2013. szept. 13. 12:08
 8/11 anonim ***** válasza:

Szia, a hosszú válaszoló vagyok.

Írtam, hogy nagyon megosztja ez a kérdés a szülőket és a pedagógusokat is bizonyára.

Nekem az az elvem, hogy inkább több nyelv néhány kisebb ( és később könnyen korrigálható nyelvtani vagy kiejtési) hibával, mint egy sem.

a férjem sem brit, nem oxfordi nyelvész, neki is van akcentussal ( ahogy pl. az ausztráloknak stb.) ez akkora gond lenne?

Tökéletesen boldogul ő is az életben, másik három nyelven is, mert olyan környezetben nőtt fel, ahol több nyelvet hallott. Azt tapasztalom, hogy ő nem fél megszólalni, könnyedén tanul új nyelvet is a meglévők mellé, nem görcsöl, ha hibát vét. Ugyanígy megértő mások apró tévedéseivel is, nem javítja, nem oktat ki.

Természetes, hogy az én kiejtésem sem anyanyelvi, ez nem akkora gond egy csecsemőnél, kisgyermeknél, majd később behozza- akár az anyanyelvi környezetben is.

Sokat hallgatunk angol mesét, hangoskönyvet, mondókákat, onnan a szép kiejtés elsajátítható. Nekem pl. ezért is fontosak az angol nyelvű interaktív játékok.

Végül: az anyanyelvemen sem vagyok tökéletes, de az igényességre törekszem, olvasok, színházba járunk, stb. A másik nyelvben is igyekszem fejlődni én is.

A kisfiam számára a sikeres nyelvtanulás/-tudás alapjait szeretnénk biztosítani. Mi abban hiszünk, hogy ezzel a hozzáállásunkkal ez sikerülhet.

Szép napot.

2013. szept. 14. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Igen, mi is pontosan így gondoljuk, csak sok támadás is ér minket a terveink miatt, ismerősi, baráti környezetből. Többek között ez, hogy nem teljesen tökéletesen beszélünk angolul. Őszintén, szerintem magyarul sem:) hiába anyanyelv. Köszönöm, hogy írtál! :) Bátorító volt, hogy nem vagyunk egyedül ezzel a hozzáállással. Nem sznobságból szeretnénk, ha a gyerekünk korán ismerkedne más nyelvekkel is (ezt is megkaptuk már ismerőstől, sajnos), csak azt szeretnénk, ha nem lenne neki annyira nehéz a nyelvtanulás, mint nekünk volt (nyelvek nélkül pedig akármivel is foglalkozik, sokkal nehezebben boldogul majd a jövőben). 9 évesen kezdtem angolul tanulni (ennek 20 éve), évekig bukdácsoltam, mert azt sem tudtam, mit hová tegyek, nem értettem semmit, és persze az iskolában nyelvtanilag közelítettük meg, hozzá pedig füzetből szavakat magoltunk, esélytelen volt. Előtte semmi tapasztalatom nem volt az angol nyelvvel. Szeretném, ha a mi gyermekünk/gyermekeink természetesen állnának hozzá a kérdéshez, és a kezdő lökést úgy érzem, mi is meg tudjuk adni nekik itthon, ha természetesen kezeljük az idegen nyelveket a hétköznapokban. Végtelenül sok hasznos tippet kaptunk tőled, és nagyon örülök, hogy beszéltünk. Még egyszer köszönjük szépen! :) Nektek is szép napot! :)
2013. szept. 14. 13:36
 10/11 anonim ***** válasza:
masodik vagyok. mondjuk eleve a mi esetunk mas mivel ugye nalunk en magyar vagyok a ferjem finn de egymas kozt angolul beszelunk,tehat ezert lesz 3 nyelv eleve.Viszont a gyerekhez nem beszelunk angolul, en mikor a tobbnyelvu csalad nyelvtanulasarol olvastam, mindenhol kivetel nelkul azt irtak hogy mindket szulo a sajat anyanyelven beszeljen a gyerekhez es ha van plusz harmadik nyelv (mint nalunk az angol) akkor az majd raragad a gyerekre.na en ezert irtam hogy jobb eloszor az anyanyelveket elsajatitani.Tehat ezert mi nem fogjuk angolul tanitani
2013. szept. 15. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!