Ti be adattátok a meningitec védő oltást?
Nem. Nem hiszek a védőoltásokban!
LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden védőoltás, így ez a védőoltás is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
A súlyos allergiás reakciók a védőoltások beadása után mindig nagyon ritkán fordulnak elő. Ezen allergiás tünetek közé tartozhat:
- az arc, a nyelv vagy a garat duzzanata;
- a nyelési nehézség;
- csalánkiütések és légzési nehézségek
- a vérkeringés összeomlását és sokkot eredményező vérnyomáscsökkenés.
Amennyiben ezek a jelek, illetve tünetek létrejönnek, rendszerint nagyon gyorsan alakulnak ki az injekció beadását követően, akkor, amikor az illető személy még az orvosi rendelőben tartózkodik. Ha a fent leírt tünetek bármelyike, akkor fordul elő, amikor a beoltott személy már elhagyta az orvosi rendelőt, AZONNAL értesíteni kell az orvost!
Nagyon ritkán súlyos bőrkiütések jelenhetnek meg, amelyek elfedhetik a test nagy részét, felhólyagosodhatnak és lehámlanak. A száj belseje és a szemek is érintettek lehetnek. További, kevésbé súlyos allergiás reakciók a vörös és kidudorodó bőrkiütések, melyek viszketnek, valamint később a szervezet egészét érintő betegség, ami lázzal és ízületi duzzanattal jelentkezik.
Ez az védőoltás nem okoz C típusú agyhártyagyulladást (meningococcus C által okozott betegséget). Ha Önnek vagy gyermekének fáj a nyaka, nyakmerevség alakul ki, esetleg bántja a fény, aluszékonnyá válik vagy görcsök jelentkeznek, vagy vörös-, illetve bíborszínű, véraláfutásszerű, nyomás hatására nem elhalványodó foltok alakulnak ki a bőrén, az egyéb betegségek kizárása érdekében azonnal keresse fel kezelőorvosát vagy a helyi kórház sürgősségi osztályát.
Ha korábban kezelőorvosa azt mondta Önnek/gyermekének, hogy nefrózis-szindrómája van (olyan vesebetegség, ami vizenyőt okoz, különösen az arcon vagy a szemek körül, fehérje jelenik meg a vizeletben, amitől az habossá válik, és/vagy nő a testtömege), nagyobbá válik annak az esélye, hogy ez az állapot az oltást követő néhány hónapon belül újból megjelenik. Értesítse kezelőorvosát, ha az oltást követően hasonló tüneteket észlel.
Az itt felsorolt mellékhatások előfordulásának gyakorisága a következő:
Nagyon gyakori = 10 beoltott személy közül több, mint 1-nél jelentkezett
Gyakori = 100 beoltott személy közül 1-10-nél jelentkezett
Nagyon ritka = 10 000 beoltott személy közül kevesebb, mint 1-nél jelentkezett
Nagyon gyakori mellékhatások az alábbiak:
Minden korcsoportban - az oltás beadása helyén jelentkező duzzanat, érzékenység vagy fájdalom.
Csecsemőknél és kisgyermekeknél - étvágytalanság, ingerlékenység, álmatlanság vagy alvászavar, rossz közérzet, hasmenés.
Felnőtteknél - fejfájás.
Iskoláskor előtti korú gyermekeknél - láz.
Gyakori mellékhatások az alábbiak:
Minden korcsoportban - láz (nagyon gyakori az iskoláskor előtti korú gyermekeknél, de az ritkán súlyos).
Csecsemőknél és kisgyermekeknél - sírás.
3-6 éves gyermekeknél - aluszékonyság, fejfájás, ingerlékenység.
Felnőtteknél - izomfájdalmak, álmosság.
Nagyon ritka mellékhatások (minden korcsoportban, kivéve a korábban már említetteket) az alábbiak:
Nyirokcsomó-duzzanat, szédülés, ájulás, zsibbadás, bizsergő, szurkáló érzés, hányinger vagy hányás, véraláfutás vagy bőrbevérzés, bizonyos vesebetegségek kiújulása, amelyek esetében nagy mennyiségű fehérje jelenik meg a vizeletben.
Nagyon ritkán az izomfeszülés csökkenését (petyhüdtséget) tapasztalták, néha a csecsemő csökkent éberségével vagy érzékenységével, és sápadt vagy kékes bőrszínnel.
Éretlen koraszülötteknél, rövid epizódokban jelentkező légzési nehézségeket (a normálisnál hosszabb időközök két lélegzetvétel között) jelentettek az oltás beadását követő 2-3 napon.
A Meningitec beadását követően nagyon ritkán görcsökről számoltak be, köztük olyan egyéneknél megjelenő görcsökről is, akiknek időnként már volt görcsrohamuk. Serdülőknél és felnőtteknél a jelentett görcsök egy része ájulásos roham lehetett. Csecsemőknél és kisgyermekeknél a görcsrohamokat rendszerint láz kísérte, és valószínűleg lázgörcsök lehettek. A legtöbben gyorsan rendbejöttek a görcsrohamot követően.
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
A betegség megjelenési formái
A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet
1./ agyhártyagyulladás illetve 2./ vérmérgezés (szepszis) képében. A két forma gyakran együtt jelentkezik.
1./ Agyhártyagyulladás (meningitisz)
Mit jelent a szó: meningitisz?
A meningitisz orvosi kifejezés, magyarul agyhártyagyulladást vagyis az agyvelőt körülvevő burok gyulladását jelenti, melynek a leggyakoribb oka vírus- vagy baktérium-fertőzés. A meningococcus (a pneumococcusok után a második leggyakoribb agyhártyagyulladást okozó) baktérium az orr vagy a torok nyálkahártyáján áthatolva a keringésbe tör, és onnan az agyhártyákhoz jut el, ahol gyulladást okoz.
Az agyhártyagyulladás többnyire igen gyorsan, órák, esetenként 1-2 nap alatt kialakuló, súlyos, azonnali orvosi ellátást igénylő állapot. Ha a betegség időben felismerésre kerül és a beteg gyorsan megfelelő kezelést kap, jó esély van a teljes gyógyulásra, bár maradványtünetek nem ritkák. A meningococcus okozta agyhártyagyulladás halálozási aránya hazánkban 5% körül alakul. A halálesetek a csecsemők és az idős betegek között a leggyakoribbak.
2./ A vérmérgezés (szepszis)
A baktérium az orr vagy a torok nyálkahártyáján áthatolva a vérkeringésbe jut, és a megbetegedések kb. felében vérmérgezést, más néven ún. szepszist okozhat, agyhártyagyulladás nem alakul ki. Ilyenkor a véráramba került kórokozók nagy gyorsasággal szaporodni kezdenek és olyan mérgező anyagok termelődnek, melyek a hajszálerek elzáródásához vezetnek, fontos szervek és a bőr vérellátása romlik. Ennek következménye, hogy a vérnyomás csökken, a vizelet-elválasztás megszűnik, a bőrön és egyes belső szervekben bevérzések, majd elhalások keletkeznek, a keringés összeomlik. A betegség órák alatt kialakulhat és az agyhártyagyulladásnál jóval nagyobb arányban, igen gyorsan halálhoz vezethet.
A megbetegedések kb. negyedében az agyhártyagyulladás és a szepszis együtt jelentkezik.
Nekem ez durvábbnak tűnik, mint a lehetséges mellékhatások.
Az én gyerekeim 1 éves koruk után pár nappal kapták meg, mind a kettőnek csak 1 oltás kellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!