Darázs/méhcsípés esetén mit kell csinálni, mit lehet adni egy babának, ha allergiás? vagy egy babát el lehet vinni allergiatesztre?
Az utóbbi években több alkalommal lehetett hallani,hogy vkit megcsípet darázs,és belehalt.ezekből úgy tűnt nekem,hogy nincs idő mentőt hívni.Úgy tudtam eddig,hogy kalcium injekciót érdemes otthon tartani,illetve most a
Tonogenről, Anapen és Epipenről olvastam,melyiket érdemes beszerezni?
5 hónapos kisbabám van,illetve a családban van még egy 3 éves is,ha esetleg őket csípi meg a darázs mit tehetünk?
Engem már csípet meg,úgy tudom,ha már volt,akkor én nem vagyok allergiás rá,de ők még nem találkoztak ilyennel szerencsére,így nem tudhatjuk,hogy náluk milyen reakciót váltana ki,van védőhálónk,de jobb felkészülni
Calcium ampullát érdemes otthon tartani, az rögtön segít. Mikor 3 éves volt a nagyobbik fiam, megcsípte a nyakánál egy darázs, nagyon bedagadt, adtam neki calciumot, de bevittem az ügyeletre is. Rögtön mentő vitt a kórházba. Nem volt nagy baj, a vérvizsgálat kiderítette, hogy nem allergiás, csak rossz helyen történt a csípés, a légutaknál.
Viszont az öcsém allergiás, és ez csak a második csípés után derült ki. 4 évesen csípte meg először a kezén, fokozatosan nagyon bedagadt a csípés helye. Majd a második csípés után az orvos elkezdett gyanakodni, hogy nem-e allergiás, ha ilyen heves reakciót vált ki a szervezetből, ezután küldték kivizsgálásra.
Jobb félni, mint megijedni, de azért allergiánál sem úgy működik, hogy rögtön bele is lehet halni. Az öcsémnek azt mondták, hogy a csípés után fél órán belül kell hogy a megfelelő adag calcium jusson a szervezetbe, ill. most már neki is van kéznél mindig pen.
Szerintem elegendő, ha otthon kéznél tartasz calciumot, és ha vmelyik gyermeked csípés éri, rögtön megitatod calciummal, majd megmutatod az orvosnak is.
Az allergiának is vannak fokozatai. Aki belehal a méh/darázscsípésbe, annak jó része nem órák múlva a bedagadó, elzáródó légutaktól, hanem egy egész szervezetre kiterjedő tünetegyüttes, az a anafilaxiás sokk miatt. Az ilyen allergiás betegek azonnali sürgősségi ellátást igényelnek. A ha kiderülne, hogy bármelyik gyermeked ilyen súlyos beteg a legjobb lenne megtanulni vénásan injekciót beadni, a calciumusc úgy a leghatásosabb. Bár ilyen kis babánál ez bizonyosan nem egyszerű művelet, az izomba adás pedig ellenjavallt.
Szerencsére az embereknek csak elenyésző része ilyen súlyos beteg, a csípéshez ráadásul hozzá is lehet szoktatni a szervezetet mind otthoni, mint intézményes keretek között.
Allergiatesztre szerintem el lehet vinni a babát is, de nekem nem rémlik, hogy méhméregre tesztelnének a vizsgálatokkor.
nos én mint méhész elsősegélynek calcium injekciót tartok a kocsiban,ha valamelyik segitőt esetleg csipés éri,akkor megissza.jó a calcium pezsgőtabletta is,de az lassabban oldódik fel.
de azért valamit szeretnék leszögezni:
a méh szelid állat,magától nem támad.akkor csip ha rálépnek,beszorul valahova,véletlen ruházat alá kerül,és megijed.a kaptárak közvetlen közelében 1-2 méterre esetleg támad,de az sem jellemző.
a másik hogy aki úgy reagál a méhcsipésre hogy csak bedagad és az 1-2nap alatt elmúlik,és viszket egy picit,annak számára jó hirem van: NEM ALLERGIÁS A MÉHCSIPÉSRE.tehát nyugodtan méhészkedhet,a szervezete kb 1év alatt immunis lenne a csipésre,meg se dagadna.
a baj akkor van,ha valaki szédülni kezd,émelyeg,szapora szivverés lesz,hányinger jön,és a légutak akkor is elkezdenek bedagadni ha pl a bokáját csipte meg a méh.na ez az allergia,az ilyen személy sajnos nem méhészkedhet.
a méhekkel való helyes viselkedés:
ha egy méh körülzümmög minket,akkor egy pillanatra álljunk meg.nem kell hessegetni,legyezni,fél perc és körbeszaglász minket,és odébbáll.ugyanez van a darazsakkal is.az se baj ha becsukjuk a szemünket,a fényes dolog,igy a szem méhészkedés közben ha nincs rajtam méhészkalap kedvenc csipési felület.
ha egy méhecske leszáll a kezünkre pl,maradjunk nyugodtan.főleg ha látszik rajta hogy a két hátsó lábán hatalmas virágporcsomó van.az ilyen méh elfáradt,leszállt egyet fujni.képzeljük el,az a két csomó a saját tömegével egyezik.kinek van kedve verekedni akkor ha a hátán egy 80kilós súlyt cipel? :)
szóval a méhektől ne féljetek,tisztelni kell csodálatos világukat
Kedves Méhészet!én is így tudtam,de megkérdeztem egy dokit egy internetes oldalon és ezt a választ kaptam:
Az antihisztamin az, mely hat az allergiára (sokféle gyógyszer kapható, vény nélkül is), de súlyos (anafilaxiás) reakció esetén hosszú az idő, amíg felszívódik. A kalcium erre nem alkalmas. Az Anapen és Epipen alkalmas az azonnali életveszély elhárítására. Ezek önbelövős injekciók. Beadásukhoz nem kell egészségügyi képzettség.
Azt, hogy kinél jelentkezhet ilyen súlyos tünet, nem jól tudja. Ha korábban már volt is csípése enyhe reakcióval, az sajnos nem jelenti azt, hogy legközelebb nem lehet súlyosabb. Viszont akinek még nem volt ilyen rovarcsípése, első alkalommal biztosan nem lesz anafilaxiája.
szóval ez alapján sem a kalcium nem jó,sem én vagyok védve
Kedves Kérdező,
engedje meg hogy mi méhészek,azaz szakermberek azért ezzel kapcsolatban tisztában legyünk a méhcsipéssel :) az orvosok pedig azonnal adnak mindent,hiszen a gyógyszergyártó cégek belőlük élnek.
Áttanulmányozásra javasolnám Örösi Pál Zoltán professzor Méhek között cimű alapművét amiben részletesen fejtegeti a méhcsipést,és annak hatásait,illetve az ellenük való hatóanyagot.
Legveszélyesebben a ló reagál a méhcsipésre,mert a méh mérgében levő hisztamin azonnal megkezdi a ló idegrendszeri sejtjeinek a bontását.az egyetlen esély ebben az esetben az azonnali adrenalin injekció.
az ember szerencsére nem reagál ilyen durván a méhcsipésre,mint irtam a bedagadási tünet,azaz pl ha valakit bokáncsip és 3 napig dagadt,az nem allergia.ha allergia lenne akkor közel 17ezren,mi méhészek,hozzá se nyulhatnánk a méhekhez.
egy átlagos felnőtt szervezete kb 1év folyamatos méhészeti munka,azaz alkalmanként 10-20-30 méhcsipés mellett megszokja a méhmérget és nem reagál rá.
a legfontosabb pedig az,hogy a méh szelid állat,ok nélkül senkit sem csip meg.tehát az embernek kell nyugodtan viselkednie egy döngicsélő méhecske környezetében,mert akkor 100% hogy pár másodperc elteltével odébb áll és biztosan nem csip.
sajnos a méhek ellen néha egyfajta hecckampány folyik tudatlanságból,és mi méhészek nem győzzük a különböző tévhiteket eloszlatni.
szóval Ön egyáltalán nincs életveszélyben a méhektől :) valószinűleg átlagemberként nagyobb az esélye egy kutyaharapásra mint egy méhcsipésre :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!