Ha második terhességemmel táppénzt javasol a nőgyógyászom, de még gyed-en vagyok első gyerekemmel, mit tehetek?
2. dolgot tehetsz: 1. lemondod a gyedet, és elmégy táppénzre (hacsak nem volt nagyon magas a bruttód, akkor ez éri meg kevésbé), vagy 2. megvárod, hogy lejárjon a gyed, és utána mégy táppénzre, gyes helyett (ez a legoptimálisabb verzió).
Viszont a munkáltatódnak még azelőtt jelentsd be a terhességedet, mielőtt táppénzre mennél, hogy éljen a felmondási védelem.
A fizetés nélküli szabadságodat megszakíthatod hamarabb is, függetlenül attól hogy egyébként GYED-re vagy GYES-re vagy jogosult ezen időszak alatt.
A levélbe egyrészt írd bele hogy X év/hónap/nap-tól meg kívánod szakítani a fizetés nélküli szabadságodat ( én beleírnám azt is hogy orvosi javaslatra ettől a naptól táppénzen maradsz, csak hogy tudjanak mivel kalkulálni- magyarul hogy ne kezdjenek el neked munkát keresni:)
Ami nagyon fontos, hogy írd bele hogy várandós vagy. A fizetés nélküli szabi megszakítását követően ugyanis megszűnik a felmondási védelmed, ha erről a tényről a munkáltatót nem tájékoztatod.
Célszerű lehet beleírni a szülés várható időpontját is, onnantól ugyanis TGYÁS-ra leszel jogosult- gondolom.
Utolsó: a törvény alapján nem rúghatja ki, ha bejelentette hogy terhes és ezt igazolni is tudja ( ha pl. írásban jelenti be)
A védettség nem a táppénz miatt illeti meg hanem a várandóssága miatt.
Munkáltató felmondással legalábbis nem küldheti el.
Azonnali hatállyal csak akkor küldhetik el, ha valami nagyon durva dolgot csinál ( pl. szétveri a cég berendezéseit- gondolom, ettől nem kell tartani).
Közös megegyezést felajánlhatnak neki, de - már bocsánat- hülye lenne elfogadni ebben az esetben.
Ha tehát a fentiek ellenére felmondanának neki, egy munkaügyi per esetén nem kérdés, ki nyerne.
A munkáltatók egy része- ebben igazad van- sajnos kihasználja a kismamák / anyukák tájékozatlanságát, ezért fordulhat elő olyan sok eset, amikor ezek a nők pórul járnak.
Ennek egyetlen ellenszere van: nagyon alaposan tájékozódni kell, és ennek megfelelően helyesen dönteni.
Így van, a lényeg hogy ha te már bejelented és ők utána akarnának felmondani, az jogellenes.
Emiatt célszerű írásban bejelenteni ( amit javaslok vagy tértivevényes levél, esetleg e- mail formájában megtenni), mivel ezzel tudod bizonyítani hogy jelezted ezt a tényt.
Mt. alapján:
65§ (3): "A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság, (...) alatt".
és
(5): "A (3) bekezdés a) (...) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta."
Link: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!