Kettő keresztnév - előnyök-hátrányok?
Nekem csak 1 keresztnevem van, az egész nevem összesen 10 betűből állt, imádtam, gyorsan le lehetett írni, és egyszerű is volt. Férjhez mentem, kötőjellel felvettem férjem nevét, így 6 karakterrel több csak, mégis hosszabb...
Tudom ez nem ugyanaz, és ráadásul fiú baba lesz, de én csak akkor adnék másodikat ha nagyon rövid lenne az elsővel. Pl Joó Ádám... ez után kéne, míg a Szentkirályi Barnabás után én nem tennék.
Hivatalos aláírásnál mindet kell használni, de a hétköznapokon akár rövidíthet is. Pl Barna Benedek Béla, lehet akár Barna B. Béla, vagy Barna Béla is, de hivatalos helyen Barna Benedek Béla marad.
Véleményem szerint ha 10-15 betűnél nem lesz hosszabb, akkor nyugodtan adjatok másodikat, de 15-20nál ne legyen hosszabb, ez a személyes véleményem, remélem azért segítettem vele.
Én több hátrányát látom, nem sorolom föl, szokásos dolgok.
Előnye, ha valakinek gyakori vezetékneve van, két keresztnévvel több az esély rá, hogy egyedül lesz az országban és könnyebben beazonosítható. Ebben az esetben praktikus, ajánlott. Meg ha nagyon rövid a neve, akkor szép is lehet mellette egy második keresztnév.
Nálunk a férjemnek van két keresztneve - első az apjáé, így a család a 2.-at, viszont az iskola, majd a munkahely, távolabbi ismerősök az elsőt használják. Van is belőle bonyodalom.
Így a fiúnk csak egy nevet kapott. Ha majd nagyon nem tetszik neki, úgy tudom, megváltoztathatja vagy felvehet még mellé másikat, amit ő választ.
Ha adhatok egy tanácsot, a kicsi névválasztását ne strigulázással döntsétek el. Hanem úgy, hogy ha van két név is, ami közül nagyon nem tudtok dönteni, akkor add nyugodtan. Vagy ha a második nevet csak tisztelet jelenként adnád, szintén add nyugodtan. (Kisfiam második keresztneve apukámé).
Nem kell mindenhol feltüntetni, csak a hivatalos okmányokon. De most gondolj bele logikusan: letörik bárkinek a keze is azért, mert X évente (házasság, szerződések, okmányiroda, munkahelyi felvétel) le kell írnia az életében PLUSZ NÉHÁNY BETŰT? Ugyanis ha pl. postai küldeményt vesz át, vagy csak aláír egy levelet, ami nem hivatalos, vagy e-mailt, vagy üdvözlőlapot, stb. stb., akkor elég csak azt a nevet írnia, amit használ, ahogyan szólítják. A teljes nevet csak HIVATALOS esetben kell leírnia.
Ugye, milyen vicces belegondolni? :) Hát számít az életben, komolyan NEHÉZ lesz annak az élete, aki alkalmanként egy kis szóval többet vet papírra?
Én kettő keresztnévvel rendelkező kutató vagyok. Ez azt jelenti, hogy vannak publikációim. A családom a második keresztnevemet használja, de tudom, hogy mennyire számít a karakterek száma egy tanulmány írásakor (én is utálom kiírni a hivatkozásokban, hogy Thomas H. Gordon, Wilhelmina Katja Reif, stb.).
Így is van az irodalomjegyzékkel elég macera. Szóval az első tanulmányomnál mérlegeltem, de mivel a vezetéknevem nagyon ritka, tuti nem fognak összetéveszteni senkivel, ezért a tudományos életben kettő néven futok. Ellenben ha Kovács János/Szabó Andrea gyakoriságú nevem lenne, akkor megjeleníteném a harmadikat is.
Szóval én is úgy gondolom, hogy negatívumot nem okoz a gyerek számára, hivatalos papíroknál lesz egy kisebb macera.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!