Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Első babás kismamák, nektek...

Első babás kismamák, nektek nincs olyan félelmetek (nálam főként lefekvésnél jön elő), hogy majd ha éjjel sír a baba nem fogjátok tudni megnyugtatni?

Figyelt kérdés

Nem tudod mért sír, mit adj neki, mi a baja, és majd akármit be vetsz nem fogja abbahagyni a sírást, és ettől teljesen csalódottnak fogod érezni magad, hogy nem tudod megnyugtatni a saját gyereked?

Én minden lefekvés előtt ettől félek, meg, hogy fogok e tudni nyugodtan aludni amíg ő alszik, és nem fogok e 2percenként figyelgetni, hogy lélegzik e?... Huu félelmetes dolog ez az anyaság, főleg, ahogy közeledik a kiírt dátum:) Tényleg igaz, hogy terhesség alatt is folyton aggódsz, hogy megmaradjon és egészséges legyen, és ez nem ér véget azzal, hogy megszületik.. mindig lesz miért szanaszét aggódni magunkat:) 27hkm


2012. ápr. 10. 10:25
 1/4 xStefix ***** válasza:

Az elsőnél előre nem volt ilyen félelmem, inkább menet közben jött csőstül a katyvasz. :)

De aztán utánaolvastam a dolgoknak és rájöttem egy csomó fontos összefüggésre - ilyen szempontból (is) ajánlom neked az ún. kötődést segítő nevelés elméletét és gyakorlatát. (Sokfelé találsz erről is olvasnivalót a neten.)

Röviden csak annyit, hogy ez a fajta felfogás nagy hangsúlyt fektet a baba megfigyelésére és az ő jelzéseinek megfelelő reakciókra. Ez kezdetben elég nehéz lehet, pl. a sok előre elképzelt vagy tanácsként kapott nevelési elv miatt is, viszont a gyakorlatban nagyon jól segíti a gyerkőcöd megismerését és a saját kompetenciaérzésed fejlődését. Vagyis, ha folyamatosan figyeled és tanulod őt, idővel meg fogod érteni, mikor mit szeretne veled közölni. Ezzel pedig az ő életét is boldogabbá teheted (azt fogja kapni, amire szüksége van) és a saját életedet is megkönnyítheted (csökkenni fog a szorongásod).

Azaz, a kötődő nevelés egy nagyon szoros, intenzív anya-gyerek kapcsolat kialakítását segíti, ami mindkettőtöknek előnyös. És ez az együttlét nemcsak a nappalra vonatkozik, hanem az éjszakára is; pl. ezért is találkozhatsz az ilyen írásokban az együttalvás gyakorlatával. Ennek persze sokféle formája létezik, de a fő elve az, hogy a baba éjjel se kerüljön messze az anyukájától (gondozójától), mert egyrészt ekkor is szüksége van rá, másrészt, ha távol vannak egymástól, akkor a fenti szoros kapcsolat, "folyamatos megfigyelés" időről időre megakadhat, ami sokféle nehézséget eredményezhet.

Arról nem beszélve, hogy az egyik általad is említett aggodalomra (is) kínál egy kézenfekvő megoldást: ha a babád a közeledben van éjjel is, máris nem kell félned amiatt, hogy mi történik vele, hiszen bármikor ránézhetsz. Sőt mi több, tudatos kontroll nélkül, akár alvás közben is, valóban érezni fogod, hogy van-e valami baj. Ilyen értelemben szokták pl. azt is mondani, hogy az együttalvóknak igazából nincs szükségük légzésfigyelőre, hiszen ott van erre az anya. :) Ezt én is alátámasztom.


Szóval, ha érdekel ez a téma, ajánlom neked, hogy olvass utána a kötődő nevelésnek, biztosan fogsz benne hasznos gondolatokat, ötleteket találni.


Jó babavárást! :)

2012. ápr. 10. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szia nekem már megvan a lányom most már 9 hós én is nagoyn féltem ettől a dologtól, és nagyon sokat foglalkoztam ezzel, de ahogy hazaviszaed a babád, és tudod hogy ott van a szomszéd szobában, vagy a tiétekben cska külön ágyban, midnen neszre felébredsz, én vettem légzésfigyelőt hogy megnyugodjak nincs baj a lányommal, azóta is ha felébred hajnalban véletlenül vagy játszik az ágyába nem tudok aludni visont kipihent vagyok sok anyukával szemben, nem tudom hogy csinálom de rettentően jól ki tudom magam aludni rövid idő alatt. Az anyai ösztön meg nem csal és fel fogsz ébredni. Szép szülést csodálatos babavárást kívánok 9 hós kiscsja anyuja
2012. ápr. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Szia! Nekem 3 hónapos korig tudott szopizni a fiam, 2 hónapos korától,csak hajnalban kelt egyszer enni.Én attól rettegtem hogy nem tudom visszaaltatni.Nagyon keveset tudtam aludni,a terhességem utolsó időszakától,és nagyon kimerült voltam minden lehetséges időt alvásra használtam,ráadásul depressziós is voltam,így még jobban szükségem volt a pihenésre.Féltem attól is,hogy Ő sem alszik eleget,ha nem tud vissza aludni,nehogy baja legyen.Ma már 11,5 hónapos,nagyon édes kiskölyök,rájöttem,hogy az embernek nem szabad túlaggódnia magát,mert az senkinek sem tesz jót.
2012. ápr. 10. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Még annyit,hogy felébredtem mindig ha baba felkelt,mielőtt hangot adott volna,külön ágyban volt,majd 3 hónapos korától külön szobában is,nem volt légzésfigyelőnk,de így is tudtam mikor kel fel,tudtam mi kell neki,bár Ő 3 óránként evett,nagyon jó kis rendszere alakult ki.Ne aggódj nem lesz baj,hagyatkozz az ösztöneidre azok megsúgják,hogyan kell tenned,ha meg bármiben elbizonytalanodsz kérdezz meg egy olyan embert aki ebben tapasztalt és megbízol benne,minden baba más és más,feleslegesek a nevelésről szóló könyvek,nincs bennük minden meg minden babára mást kell alkalmazni.
2012. ápr. 10. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!