Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ki van fordulva a 2 hónapos...

Ki van fordulva a 2 hónapos babám köldöle kb.1 cm-re, mitől lehet?

Figyelt kérdés
kb 2 hete kezdődött,de azt hittem hogy csak azért van ert sokat eszik és már most elérte a születési súlya 2-szeresét,de nem lehet hogy esetleg sérve van?ha megnyomom nem fáj neki,de olyan ropogó hangja van,mi lehet ez és mi az oka?milyen jelei,tünetei vannak a sérvnek?
2009. jún. 4. 20:24
 1/6 anonim ***** válasza:
Szia! Igen, ez a köldöksérv. Az én kislányomnak is volt, a doki azt mondta ragasszam le neki, de olyan csunya lett a kis bőre, ugyhogy azt csináltam, hogy ahányszor pelenkáztam, vagy meztelen volt, mindig benyomkodtam neki. Most már szép, de még mindig látszik, hogy volt. Szerintem menj el vele dokihoz( nekem a sebészetre kellett vinnem) ő megnézi, hogy van-e kizáródás. Ha nincs, akkor vagy ragassz, vagy nyomkodj..
2009. jún. 4. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nekünk is van.Elvileg vissza is fejlődhet akár,rendszeres orvosi kontroll mellett persze el lehet vele lenni.Ha kizáródás van akkor viszont műteni kell,de az nem lesz :)
2009. jún. 4. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
mi az a kizáródás?és mit lehet addig vele csinálni míg holnap de.elmegyünk a dokihoz?ma este már eléggé fájlalja a gyerek,de lehet olyan helyzetbe fektetni hogy jól tűrje,most is úgy van és most már ha kocsit megakarom nyomni a köldökét,fájlalja.
2009. jún. 4. 21:27
 4/6 A kérdező kommentje:
ja és enni hogy és mennyit adjak?csak annyit egyszerre hogy ne feszüljön a hasa?
2009. jún. 4. 21:37
 5/6 anonim ***** válasza:

Második válaszoló vagyok.Kikerestem neked a szakirodalmat:


DEFINÍCIÓ


A hasi sérvek a hasfal nyílásán keresztül a külvilág irányába, illetve a hasüreget lezáró rekeszen keresztül (rekeszsérv) a mellüregbe boltosulnak. Az sérvtartalom a hasfali sérvek esetén valamely hasüregi szerv, leggyakrabban bél. A sérvtömlő, vagyis ami a sérvet körülveszi, a hasüreget borító hashártya. A sérvkapu az a terület, melyen keresztül a sérvtartalom előboltosul, a mi esetünkben a köldök, de a lágyék-, a comb-, a here- és a hasfal egyéb területéről (pl. annak középvonali köldök feletti része, vagy korábbi operáció helyén kialalkuló ún. hegsérv) kialakuló sérvek is gyakoriak.

A köldök a szegycsont alsó pólusát és a szeméremcsontot összekötő képzeletbeli vonal középpontjában helyezkedik el. Amennyire nincs szerepe a felnőtt szervezet működésében, annál fontosabb magzatkorban, ugyanis a köldökzsinóron keresztül létesül kapcsolat az anyai és a magzati vérkeringés között. A köldökzsinór egyik vége a méhlepényhez, a másik vége a köldökön keresztül a magzathoz kapcsolódik. Ez az összeköttetés biztosítja a magzat tápanyag és oxigénellátását. A születést követően a köldökzsinórt elvágják, majd elkötik, ezt követően az ún. köldökzsinórcsonk a 6-8.napon leesik és napokon belül létrejön a köldök néven ismert behúzódás. A behúzódásnak megfelelő helyen a hasfal a környezetéhez képest lényegesen gyengébb, ezért a hasfali sérvek nagy gyakorisággal a köldökben jelentkeznek.


A KÖLDÖSÉRV KIALAKULÁSÁT ELŐSEGÍTŐ TÉNYEZŐK


KöldöksérvMinden olyan folyamat, ami a hasüregi nyomást növeli, egyúttal a zsigerekre (belső szervek) nehezedő nyomást is fokozza. Adott esetben a nyomás elér egy olyan mértéket, hogy a hasüregi zsigerek maguknak mintegy helyet keresve a hasfal leggyengébb pontján kersztül menedéket keresnek és előboltosulnak. Képzeljünk el egy lufit, amely egy területen anyaghibás! Ha megpróbáljuk felfújni, akkor azon az anyaghibás gyengébb területen előbb-utóbb a lufi kiboltosul. Nagyjából ez a helyzet a sérvek esetén is azzal, hogy ebben az esetben a lufi a hasüreg, az anyaghiba pedig a hasfal gyenge pontja, jelenleg a köldök.


Mikor növekszik a hasüregi nyomás?

Fokozott hasprés: nehéz széklet, erőltetett köhögés, erős tüsszentés, szülés, fizikai megerőltetés (nagy súly emelése).


A haskörfogat megnövekedése a köldök körüli izomzat és kötőszövet ellazulásához vezet, ilyenkor már kisebb hasüregi nyomásemelkedés is elég a sérv kialakulásához. A haskörfogat normálisan is menő terhesség idején, de pl. nagyfokú elhízás (férfias jellegű, ún, abdominális=hasi, súlyos májbetegség) szintén a haskörfogat megnövekedéséhez vezet.


TÜNETEK


Köldöksérv közelről.Köldöksérv esetén a köldök területén egy rugalmas tapintatú előboltosulás alakul ki. Jellemző, hogy a hasprésre az előboltosulás kifejezettebb lesz. Ez az oka annak, hogy a vizsgáló orvos a sérvek vizsgálatánál megkéri a beteget, hogy köhögjön, ilyenkor ugyanis a sérv jobban vizsgálható. A sérvtartalom húzhatja az idegvégződésekben gazdag hashártyát, ami tompa fájdalomhoz vezet. A fájdalom legtöbbször nem súlyos, inkább kellemetlen, zavaró. Általában a sérv nyugalomban pl. háton fekve visszahúzódik vagy kézzel könnyen visszahelyezhető. Régóta fennálló sérv esetén egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a sérvet körülvevő hashártya a környező kötőszövethez rögzül és a sérvet kézzel már nem lehet visszahelyezni.


SZÖVŐDMÉNY


A sérvek, így a köldöksérv fenyegető szövődménye az ún. kizáródás. Ez azt jelenti, hogy a sérvtartalommal teli tömlőre a kapu rászorul, a sérvtartalom vérellátásáért felelős ereket leszorítva. Ebben az esetben a korábban panaszmentes, vagy csekély panaszokkal járó sérv órákon belül igen érzékennyé, keménnyé, fájdalmassá válik, és a korábban esetleg visszahelyezhető sérv nem helyezhető vissza. Azonnali műtéti beavatkozás nélkül a kizáródás halállal fenyeget. A műtét során a sérvtartalmat a hasüregbe visszahelyezik, és a kaput zárják, a köldököt mintegy megszüntetik. Néha a műtéti beavatkozás késik, ekkor a sérvtartalom (belek) visszafordíthatatalan károsodása (bélelhalás) miatt kiterjedtebb műtétre (részleges szerveltávolítás) kerül sor.


KEZELÉS


A kezelés egyértelműen műtéti. Szövődménymentes esetben a műtét kb. fél órát vesz igénybe, a hazamanetel a műtétet követő kb. 4.-5. napon megtörténhet. Szakmai körökben azonban vitatott kérdés, hogy minden köldöksérv egyértelműen műtétre kerüljön-e. Abban az esetben, ha a sérvet gyakran kell kézzel visszahelyezni természetesen nagyobb a kizáródás kockázata, ekkor a műtét abszolút indokolt. Idős korban, súlyos belgyógyászati betegség esetén azonban sérvkötő viselése is szóba jön. A sérvkötő helyesen alkalmazva a sérvtartalom előboltosulását magakadályozza, azonban természetesen a sérvet nem gyógyítja meg. (forrás: OAN, dr. Igaz)

2009. jún. 5. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat,reggel elmentünk orvoshoz és szerencsére elég jó állapotban van,csak ragasztgatni kell.
2009. jún. 5. 21:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!