Mosható pelenka? Minden érdekelne ezzel kapcsolatban, milyet, hol, mennyiért érdemes venni, hány db kell egy éves gyerkőcnek? Mi a különbség köztük?
sok jó van, a barátnőm többféléből vett 1-2 db-ot, aztán kipróbálás után vett a legszimpatikusabból 20at.
nálunk a sima, régi textil pelus van (hajtogatós), külső rétegnek a Mamami bolt pelusát vettem, az nagyon jó. ez nem szív fel annyi nedvességet, mint a modernebb társai, de lényegesen olcsóbb.
30db-ot használ, kb.hetente kell mosnom (éjjelre, elmenetelkor eldobhatót adok rá.)
ezt a külsőt ismerem, és nagyon jó. itt találsz más infókat is:
Olyat érdemes venni, amit bír a babád bőre és kényelmes neki. Ez pedig akkor derül ki ha már kipróbáltad. Mivel sokféle típus van sokféle szabás is. Ha kislányod van akkor szinte mindegy milyen formájú, de fiú esetében már nem.
Ha csak nappalra használod elég 8-10 db (de akkor lehet hogy kézzel is kell mosnod), amúgy 10-15 db. Mosás 2-3 naponta.
Tetrából vagy molton pelenkából több kell. 20-30 db is kellhet meg 3 külső. De a helyedben inkább aio-ban gondolkodnék, a tetra túl nagy váltás lenne. Zsebes pelenka gyorsan szárad, de nagyon meg kell tömni, hogy bírjon annyit mint az egybevarrt, így azt sem ajánlom.
Ha nem lenne már meg a készletem akkor én bambinex aio, tristies aio, popolini aio, imse vimse-t vennék, plusz pár darab kushies ultrát mivel az olcsó. 17 hós a fiam.
A legegyszerűbb megoldás a 2 az 1-ben (All in One) zsebes szabású nadrágpelenka.
Ez a pelenka nagyon hasonlóan működik mint az eldobható.
A rögzítése patentos vagy tépőzáras. Mérete patentokkal állítható.
Ehhez a pelenkához nincs szükség külön vízzáró külsőre, mert a külső anyagréteg egy speciális légáteresztő, de teljesen vízhatlan poliuretán filmmel (PUL) van ellátva.
A használata egyszerű, és gyors.
Egyetlen hátránya az, hogy drága.
Olcsóbb megoldás, ha csak a belső nadrágpelenkákból vesszük meg a szükséges mennyiséget, és ehhez használunk 2-3 darabot a drága laminált anyagból varrt úgynevezett nedvességzáró külsőkből ami nem engedi, hogy a baba ruházata átázzon. Ez a rendszer tehát két részből tevődik össze:
1. Egyszerű belső nadrágpelenka.
Ez a pelenka gondoskodik a nedvszívásról. A szabása olyan, hogy könnyen feladható és kényelmes legyen a babának. A pelenka belsejébe több réteg nedvszívó anyag van bevarrva. A mérete állítható, ezért nem kell belőle méretenként újabbakat venni.
A pelenkabelsőre lehet lebomló papírbetétet tenni, ami a székletet felfogja, és az könnyen kidobható a WC-be. Ha nincs széklet akkor a pelenkával együtt kimosható, és újra használható
Hátránya, hogy kicsit tovább tart feladni a kicsire, mint az AIO-t, viszont olcsóbb, és sokkal strapabíróbb.
2. A Nedvességzáró külső pelenka.
Csak a belső pelenkákkal együtt működik. Nedvszívó képessége nincsen. A feladata, hogy megakadályozza a nedvesség kiszivárgását a nedvszívó belső pelenkákból. Mivel általában nem szennyeződik, ezért nem kell minden viselés után cserélni. Így akár 2 db is elég belőle. persze balesetek előfordulnak. Ilyenkor ki kell mosni a külsőt is, de önmagában 1-2 óra alatt megszárad. Mire újra cserélni kell a pelenkát, addigra bevetésre kész.
A pelenkák kezelése
Tárolás: Külön fedeles vödörben tárolhatók a pelenkák a mosásig.
Két lehetőség van:
1. Nedves tárolás: 1%-os ecetes vízben áztatjuk. (10 liter vízhez adjunk 1 dl 10%-os vagy 0,5 dl 20%-os ecetet)
2. Száraz tárolás: a vödör tetejére 1-2 csepp teafa és/vagy levendula olajat csepegtetünk. Mindkét illóolaj erősen antibakteriális hatású. Lehet belőlük a mosáshoz is adni 1-2 cseppet. Ne sokat!
Mosás: használatot követően maximum 3-4 napon belül mossuk ki a pelenkákat.
60°-on normál mosószerrel moshatók. Öblítéshez használjunk 40-50ml 10%-os ecetet . Ez fertőtleníti is a pelenkákat,és a mosószer maradékokat is eltávolítja. Öblítőszert ne használjunk, mert rontja a pelenka nedvszívó képességét.
Vasalás: Az AIO és a külső pelenkákat nem szabad vasalni. A belsőket lehet, de nem szükséges.
Szárítás: Jót tesz ha a napon száradnak meg a pelenkák, de nyugodtan lehet radiátoron is szárítani, csak a külsők alá terítsünk egy réteg anyagot.
A belső nadrágpelenkák szárítógépben is száríthatók.
Az, hogy hány darab kell, egyéni megítélés kérdése.
Kétféle kalkuláció is van.
1. Ha van bőven hely teregetni, akkor a mosógép méretét érdemes alapul venni. Egy 5 kg-os gépbe 20-25 pelenka belefér, ha teljes töltettel akarjuk indítani, akkor kell ennyi pelus, plusz még egy napi adag, amíg a kimosottak száradnak, vagyis kb 30 db belső és 2-3 db külsőre van szükség.
2. ha kevés a hely teregetni, vagy nincs annyi pénzünk, hogy megvásároljunk 30 db pelust, akkor érdemes minden nap este kimosni a pelenkákat. Ilyenkor 2 napi mennyiség kell, vagyis 10 db belső és 1-2 külső, amit felváltva használunk. Érdemes a gyorsan száradó zsebesekből vásárolni. Jó tudni, hogy a pelenkát nyugodtan moshatjuk együtt a törülközőkkel, ágyneművel, egyéb babaruhákkal.
Ha idegenkednénk attól, hogy a pisis-kakis pelust összemossuk a többi ruhával, akkor érdemes előbb csak a pelenkákat betenni a gépbe, egy öblítés-centrifugázást elindítani, ami kiviszi a pisit-kakit, aztán hozzáadni a többi ruhát, és 60°-on kimosni az egészet, ami foltmentesít, fertőtlenít.
Szerintem, az eldobhatóval kombinálva, már akár 5 db belsővel is el lehet kezdeni.
A pelenkák ára nagyon széles skálán mozog. A bababirodalomponthu-n van piaci körkép, ami a leggyakoribb magyar és külföldi márkákat összehasonlítja.
Én a magyart ajánlom, mert semmivel sem rosszabb, mint a drága külföldi pelenkák. Csak nem kell megfizetni a horribilis postaköltséget amiért behozzák Amerikából. A kínai olcsó pelusok pedig elég gyatrák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!