Babáknál a szem alatti puffadás mire utal?
Kérdés:
8 és fél hónapos a kislányunk. A szeme alatt rendszeresen nagyon "karikás", vörös, duzzadt szokott lenni. Amikor az orvosainkat kérdeztem, egyikőjük Irgamid kenőcsöt javasolt - ezt egy-két hétig használtuk reggel és este, de nem hozott változást. Megemlítette még azt a lehetőséget is, hogy fehérjehiányról van szó - de a mai napig ötször szopik a kicsi, ezért ezt nem tartottuk valószínűnek (napi három alkalommal már más táplálékot is kap, húst is, gyümölcsöt is, főzelékféléket). A másik orvos azt mondta, hogy örökletes - de se a férjemnél, sem nálam nem figyelhető meg ilyesmi.
A kicsi egyébként jókedvű - az említett duzzanat jelenléte változó, de megfigyeléseink szerint nem köthető egyértelműen a fáradtsághoz. Van, amikor hosszú, nyugodt alvás utáni ébredéskor is látszik, máskor akár a nap végén sem.
hirdetés
Válasz:
Kislányukat mindenképpen mutassák meg szemész, lehetőleg gyermekszemész szakorvosnak, lehetőleg amikor a tünetek jól látszanak. Amennyiben váladékozás nincs, a kötőhártya (szemfehérje) nem véreres, bakteriális gyulladás nem merül fel, tehát antibiotikum tartalmú szemkenőcs vagy szemcsepp nem használ. Szemhéjödémát okozó fehérjehiány ma Magyarországon szinte nem fordul elő, ill. csak bizonyos betegségekhez társultan. Ennek gyanúja esetén a megfelelő laboratóriumi vizsgálatok elvégzendők. A tünetek alapján inkább allergia, ekzema merül fel, amely a szem szöveteit ill. főleg a szem körüli bőrt érinti. Negatív szemészeti eredmény után még gyermekbőrgyógyászat felkeresése is indokolt lehet.
Dr. Gömöri Ágnes
Kérdés:
Kisfiam jelenleg 5 hónapos. Pár hete arra lettünk figyelmesek, hogy mindkét szeme alatt, a külső oldalon kis duzzanat látható. Mintha táskás lenne a szeme, csak nem közvetlenül a szeme alatt, hanem a szeme alatti külső oldalon. Azt szeretném megtudni, hogy ezt mi okozhatja. (A gyerek egyébként kiegyensúlyozott és vidám, tehát nem tűnik betegnek.)
Válasz:
Többféle helyi és általános betegség okozhat szemhéjödémát kisgyermekben. Ilyenek a magas láz, sírás, kötőhártya gyulladás, rovarcsípések, étel, pollen és gyógyszerallergia, vírusfertőzések - azok bizonyos formái, különös előszeretettel kanyaró, mononukleózis,- gégészeti betegségek, mint pl. a melléküregek és sejtrendszereinek gyulladásai, ill. olyan betegségek, amelyek a fehérjék csökkent termelésével, ill. vesztésével járnak: pl. máj és vesebetegségek. Azonban mindezeknek egyéb tünetei is vannak. Gyakran csak alkati adottság, mely főleg hosszú alvás, esetleg sírás után látható. Amennyiben a helyzet nem változik, sőt romlik, egy vizelet ill. laborvizsgálat szükséges, ill. érdemes a szemészorvost is felkeresni.
Dr. Gömöri Ágnes
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!