HOgyan vegyem rá, hogy hasaljon, kússzon?
4.5 hós a fiam, nagy és erős baba, viszont útál hason lenni. Szépen kitámaszt, nézelődik, nyújtja a karját. Már sokszor a hátára is fordul, gyönyörűen felhúzza magát, szerintem néhány hét és az ülés is megy, viszont kúszni nem akar. Próbáltuk a "hasalás, tenyeremmel kitámasztom a lábát és rúgja magát" tornát, de nem igazán megy a dolog, lusti nem csinálja. Orvosi vizsgálatokon "lépegetni" sem szeret.
Hogyan erősítsem a lábát? Hogyan hasaltassam?
Köszi
szia. mindenki azt fogja irni ha nem csinálja nem kell erőszakolni elkezdi magától szépen.
de bemásolok neked egy ilyet:
A kúszás segítése:
Előkészítés: A kúszáshoz elsősorban a felsőtest izmait kell megerősíteni, amely jó esetben már az átfordulás előtt megkezdődik (lásd: átfordulás). A konkrét mozdulat előkészítése a nyúlással történik. Fektessük a babát hasra, és tegyünk elé egy számára vonzó játékot!
Tornáztatás: A szabályos kúszás ellentétes kéz-lábmozdulatokkal történik. Ha erre nem érezne rá magától a baba, tornáztathatjuk. Fektessük hanyatt, és karját-lábát mozgatva énekeljünk, mondókázzunk neki! Ez azért is hasznos, mert ha netán kimaradna a kúszás, a tornamozdulatokkal valamennyire pótolni lehet az ellentétes végtagmozgások agyra gyakorolt hatását.
Csalogatás: A kúszás előhívására szintén alkalmas a tárgyakkal való csalogatás. Helyezzünk a baba elé egy játékot úgy, hogy ne érje el! Ha ezt már könnyen megszerzi, lehet fokozni a dolgot azzal, hogy madzagot kötünk a játékra, és mindig egy kicsit odébb húzzuk. Ennél a megoldásnál ügyeljünk arra, hogy időről-időre mégis elérje a tárgyat, nehogy elkeseredjen és feladja!
Lábtámasz: Ha nehézséget jelent a kitett tárgyak megszerzése, támasszuk meg a baba talpát a tenyerünkkel, hogy eleinte onnan tudja eltolni magát a játék irányába!
Felfedezés: A baba töltse a lehető legtöbb időt a talajon! Helyezzünk köré néhány érdekes játékot, melyek arra ösztönzik, hogy megszerezze őket. Az ingergazdag környezet fokozza felfedezőkedvét, és motiválja az elindulást.
Lejtő: Ha van rá mód, alakítsunk ki lejtős felületet, amin lefelé még eredményesebb lehet a kúszás gyakorlása! Miután ezt úgyis csak felügyelet mellett szabad végezni, bármi megfelel a célra, megemelt asztal, vasalódeszka, pad, stb.
Akadálymentes környezet: A kúszás gyakorlásához nagy tér kell. Lehetőleg távolítsunk el a baba közeléből minden olyan dolgot, amiben megkapaszkodva idő előtt felülne, felállna!
A mászás segítése:
Előkészítés: A mászás előkészítése tulajdonképpen a helyes kúszás elsajátítása. Ezen kívül szükséges a végtagok és főleg a felsőtest megerősödése. Ezt a célt szolgálja az, amikor a baba négykézláb rugózik és hintázik. Ha úgy érezzük, hogy az izomerő gyengesége miatt nem indul be a mászás, talicskázhatunk úgy, hogy a baba elé teszünk egy játékot, megfogjuk a csípőjét vagy a combját, és így segítünk neki elindulni a cél felé. A mászáshoz megfelelő egyensúlyozásra is szükség van. Ennek fejlesztésére szintén alkalmas a nagy labdán való hasaltatás (persze a babát közben végig fogva).
Gördeszka: A mászás legfontosabb eleme az ellentétes kéz-lábmunka. Ha a babát az akadályozza a mászásban, hogy még nem bírja el saját testsúlyát, gyakorolhatjuk az alternáló mozgásokat úgy is, hogy ráfektetjük a gördeszkára, amin tudja magát hajtani. Mivel a legtöbb családban nincs gördeszka, helyettesíthetjük azt a baba hasa-mellkasa alatt átvetett hordozókendővel vagy lepedővel.
Az ülés segítése:
Előkészítés: Az ülés feltétele a törzsizmok megerősödése és az egyensúlyérzék fejlődése. (Ezeket lásd: az átfordulás előkészítése.) Bár a legtöbb baba féléves kora előtt még nem tud ülni, 4 hónaposan már elkezdhetjük – éber állapotban – félig ülő helyzetben utaztatni a babakocsiban, és ha hajlandóságot mutat rá, rövid időre kitámaszthatjuk szintén félig ülő helyzetben nézelődni. Teljesen felültetni azonban addig nem szabad, amíg ezt ő maga nem kezdeményezi, mert az izmok megfelelő támasztóereje nélkül a gerincen kóros elváltozások jöhetnek létre (pl. gerincferdülés).
Kétkezes játék: Az ülés egyik lényege a két kéz felszabadulása, ezáltal pedig a szem-kéz koordináció fejlődésének megindulása, ezért fontos, hogy a baba elég ideig üljön. Ezt legjobban izgalmas, figyelemfelkeltő, szórakoztató kétkezes játékokkal érhetjük el.
Ülés nagy labdán: Az ülés biztonságát fokozza, ha nagy labdára ültetjük a babát, a csípőjénél megfogjuk, és így rugóztatjuk, döntögetjük, vagy görgetjük előre-hátra. A feladat még élvezetesebb, ha éneklés, mondókázás kíséri.
A kúszás még korai 4,5 hósan, ne aggódj! Szerintem az elég, ha hasra fekteted, elépakolsz 1-2 játékot és hagyod hogy próbálkozzon.
8,5 hós kisfiú anyuja
Köszönöm nagyon hasznos, jó gyakorlatok.
Nem is az a baj, hogy nem kúszik, hanem hogy nem löki el magát a lábával stb. 4.5 hós, lassan 8 kg, tehát igen nagy babó. ERőltetni nem akarom, de azt sem, hogy kimaradjon a kúszás.
Köszi
Egy 4,5 hónapos gyereket? 2x elolvastam, hogy jól látom -e. Még nagyon pici ehhez. a kisfiam 34. hétre született, pár hónaposa kora óta babatorna dvd-ztünk, igaz, ő pár napos kora óta hason volt szinte állandóan, imádta. 5-6 hónapos kora óta állandóan kutyázott, este az ágyon mindig hancúroztunk, megtámaszottam hátulról, imádta lökni magát. kb. 7 hónaposan kezdett hátrafelé kúszni, rá kb 1 hónapra mászni, azóta feláll így megy mindenfelé és már segítség nélkül is megáll, most lesz tíz hónapos. Én sosem eröltettem nála semmit, nem is ültettem soha. Egyik napról a másikra egyre többet ült egyenes derékkal, gyönyörűen.
Szerintem ne eröltess és sürgess semmit - főleg az időt ne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!