Védőnő, gyógytornász vagy orvos van ezen az oldalon? ( vagy valaki olyan, aki szakmailag is ért a babákhoz? ) Ha a mozgásfejlődés késik egy picit, az mindig befolyásolja az értelmi fejlődést, és ha igen, hogyan?
Kedves Kérdező!
Gyermekpszichológus vagyok, tanultunk mi is sokat a mozgásfejlődéssel kapcsolatos dolgokról. Ráadásul hasonló cipőben járok kicsit, mint Ti. 8 hónapos a kislányom: se kúszás, se mászás, se felülés, de még a jelei sem igazán. 6,5 hónaposan kezdett el hasról a hátra fordulni és vissza. (de ez utóbbit ritkábban) Nem viszi túlzásba most sem, de azért már gyakrabban műveli ezeket.
Ő sem szeretett hason lenni, most sem ez a kedvenc pozíciója. Nem aggódom, ne tedd Te sem! Az agy különböző területeinek éréséhez valóban fontos a mozgás, de a lényeg a baba saját tempója és a sorrendiség.Az a lényeg, hogy átmenjen a különböző fejlődési fázisokon. Tehát meglegyen a kúszás, a mászás,a felülés, felállás kapaszkodással, majd kapaszkodás nélkül és végül az elindulás. Persze vannak extrém esetek, amikor az izomzat nem fejlődik megfelelően, de akkor ennek más jelei is vannak. (az átfordulás is problémákba ütközik, vagy érzed azt, hogy nem tudja magát tartani, amikor ölben van stb.) Vagyis szerintem nem kell aggódnod.írtad, hogy voltatok tornán is, ott biztosan látták szakemberek, ha lenne valami komoly probléma, akkor gondolom szóltak volna. Azt a gyerekorvos mondta, hogy lazábbak az izmai? Mutattak néhány trükköt a fejlesztésre a tornán?
Ha mutattak és a baba élvezi ezeket, akkor nem árt, ha néha tornáztatod. De itt nagy valószínűséggel arról van szó, hogy még Ő nem áll készen, vagy picit lusta, vagy nagy baba.... Az én kislányomnál legalábbis ezek az okok vannak. Nem is tornáztatom, csak annyit teszek, hogy a földre teszem le és mindig hasra. Ha nyűgös,megpróbálok Vele játszani, elterelni a figyelmét. Minél többet van hason annál jobban erősödnek a kúszáshoz és a mászáshoz szükséges izmok. Szerintem ne bándd azt sem, hogy figyelembe vetted az Ő igényeit és nem kényszerítetted sokszor hasra. Most próbáld meg azt a -nálunk bevált technikát- hogy többször teszed hasra rövidebb ideig. Előbb utóbb megszokja valamelyest ezt a pozíciót is. Sok sikert és kitartást!
Szia!
Első válaszoló vagyok.kitartást kívánok ehhez az időszakhoz! És tudom, hogy ez most kevéssé vigasztal, de hidd el átmeneti! Nálunk is úgy volt, hogy nem támaszkodott, hanem szinte belefúrta a fejét a lepedőbe(vagy amire fektettük). Ha jól értem az általad leírtakat akkor képes a forgásra és ebben a korban ez a lényeg.Megpróbálkozhatnál esetleg azzal, hogy hasra teszed, ha átfordul akkor engeded, hadd maradjon háton. kis idő múlva megint hasra teszed, ha átfordul, megint engeded. Ha egyirányba is forog és ha csak ebben is ügyesedik most, azzal is fejlődik, ez mind információ a testéről, az egyensúlyáról, a gördülés élményéről. És ha ez jó hangulatba telik, ha azt érzi, hogy anya felszabadult, akkor ebből lehet egy játék is. Hasra-> átfordul-> hasra átfordul...és lehet hogy egy-két hét múlva visszafordul majd.Mi játszottuk ezt. Egy másik trükk (de ezt lehet, h mutatták neked) a görgetés. pokróccal együtt hengergeted a hátáról a hasára és vissza. így megtapasztalja az átfordulást élményét és lehet, hogy önmagától is fogja majd csinálni--> így muszáj lesz kitámaszkodnia, megtartani magát, erősödnek majd az izmai is. Szoktuk azt is, hogy Ő hasra fekszik a Férjem szintén hasra de a babával szemben. (szinte összeér a fejük) Ő ott bohóckodott Neki, és egy pár percig el is felejtette, hogy nem szeret hason lenni.
Ha ennyire nem szereti a tornázást, akkor szerintem -egy pici időre -függesszétek fel, nehogy az legyen, hogy megutálja ezt a helyzetet.azért tudom jó szívvel tanácsolni ezeket, mert tényleg hasonló a helyzetünk. mire a te kislányod 8 hónapos lesz, szerintem többet tud majd mint az én "mozgásvirtuózom":-)
még egy kérdés: voltatok féléves státuszvizsgálaton? Mert ott szokott olyat az orvos, hogy a két kis kezét megfogja, ülő helyzetbe húzza a babát és megnézi, hogy mennyire tartja magát.
Köszönöm mindenkinek! A forgással nincs gondunk, hátról hasra is fordul.Nehezen kezdte el, 6 hónaposan, de sikerült!
Volt fél éves status vizsgálat, de csak a védőnő nézte, a gyerekorvos nem, igaz, nem voltunk egy hónapja.Azt szoktam csinálni, hogy először plédben hintáztatom, aztán kicsit átmozgatom, és leteszem a hasára.A lábait kénytelen vagyok lefogni, mert különben nem marad úgy.A játékok nem sokat segítenek, úgy üvölt, hogy nem érdekli. Amikor még nem forgott mindkét oldalára, mi is csináltuk a plédben forgatást, és bevált!
Kedves 11:37es!
Nincsen semmi gond!Előfordul, hogy a babák bizonyos mozgási lépcsőket nem látványosan és nem hosszú ideig űznek. Ennek valószínűleg az az oka, hogy nem érzik hasznosnak ezeket a mozgásformákat. Például egy tárgy elérése könnyebb számára ha odaforog és ezért -például- nem kúszik (annyit). A szó szoros értelmében való kúszás sok babánál nem tapasztalható. De kúszásnak tekintjük azt is, ha hason egy tárgyért jobban kinyúl,erőlködik és akár pár centivel előre tolja magát! ilyet biztos tapasztaltál a babádnál.A felülés gyakorlásakor pedig -amikor a baba hason van, kicsit féloldalasan és erőlködik, támaszkodik a kezével (készül a felülésre) ez szintén kúszásnak minősül. (mert ilyenkor is gyakran előre tolja magát) A pár napos eltérések sem számítanak a sorrendnél!bocsi a késői válaszért, remélem, hogy még elolvasod e sorokat.
Kedves Kérdező! további sok türelmet és ne izgulj kislányod tudja, hogy mikor érett meg arra, hogy meglépje a következő lépcsőfokot!
Mindenkinek Kellemes Ünnepeket!
Szia!Nem tudom,hogy hol laksz de ha Budapesten a XI.kerülethez közel akkor én szíből ajánlom neked az Andor utcai fejlesztőházat.Mi akkor kezdtünk oda járni amikor a 3 hónaposomnál észrevettem,hogy olyan mint a kifli,ferde(mármint a teste).8 egyéni tornán vettünk részt(ahol a konduktor tornáztatja),ami sikeres volt.Most 10 hós és még járunk úgynevezett csoportos tornára(elvileg már nem kellene),ott sok hasonló "problémával"küzködő anyuka van a csemetéjével.Megtanítják,hogy hogyan kezeljük illetve oldjuk meg ezeket a problémákat amivel te is küzködsz.Sok gyerkőcnek már az is elég ha látja hogy a többi baba mit csinál.Itt a fejlesztőházban megtanultam,hogy igen fontos,hogy a babák a saját tempójukban fejlődjenek és legyen meg az előttem már leírt sorrendiség.(elvileg elég ha vagy kúszik vagy mászik a baba,de ebből a mászás fontosabb).
www.fejlesztohaz.hu
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!