3 honapos fiam minden targy fele a bal kezevel nyul. Ez azt jelentheti, h balkezes lesz, v ez kesobb meg valtozhat?
Még változni fog. De ha van balkezes a családban nagy az esélye, hogy balkezes lesz.
Egyébként baj lenne?
Első vagyok.
Elvileg "öröklött", ha ezt annak lehet mondani. Egy LRRTM1 nevű gén szabályozza állítólag, h vki bal- v jobbkezes lesz-e. Valószínű, h ha van a családban, akkor nagyobb eséllyel fordul elő, de nem törvényszerű. Éppúgy, mint az ikerterhesség. Az sem törvényszerű, max nagyobb az esély rá. Vagy pl lehetnek olyannak is ikrei, akinek a családjában nincsenek. Ilyen a balkezesség is. Nálunk apukám balkezes. Leszoktatták róla, ezért írni jobb kézzel szokott, de pl a kalapácsot vagy a kanalat még mindig bal kézzel fogja meg. Régen divat volt a "csúnya" kézről leszoktatni a gyerekeket.
Itt egy részlet erről:
"Az emberi agy nagyagyi részét a felső hosszanti hasadék jobb és bal féltekére osztja. Mindkét agyfélteke hasonló funkcionális lehetőséggel rendelkezik, hasonló idegsejtekből, neuronokból áll. A jobbkezes emberek bal agyféltekéje dominál a másik felett, a balkezeseknél ez általában fordítva van. Tehát a bal agyfélteke a jobb oldalunkkal, jobb agyféltekénk a ballal van kapcsolatban. A két agyfélteke a fehérjeállományú Corpus Callosumon keresztül kapcsolódik össze. Az újszülöttek agyában még nincs uralkodó, domináns agyfélteke. Kezdetben mindkét kezével nyúl a tárgyak felé. A tárgyakért nyúlás és a fogás nyomán alakul ki térbeli tájékozódása; előbb szemével kiválasztja a tárgyat, majd egyik kezével utánanyúl, behatol a térbe. A kéz manipulatív tevékenysége sajátos kapcsolatot alakít ki a kibontakozó gyermek és a környezet között.
A kart a szem vezérli. A csecsemő egyszerre csak egy tárgyra figyelhet, egy időben csak egy dologgal foglalkozhat, csak ennek megtapasztalását vésheti be agyába. A kéz feladata, hogy a sok dologból kiemeljen egyet azok közül, amelyekre a szem és a figyelem irányul. A szem és a kéz együttműködése közvetlen érzékeléshez, tapasztaláshoz segíti a csecsemőt, akinek személyisége (öntudata) is a tárgyaktól, környezettől való elhatárolódás nyomán alakul ki. Természetesen az öröklődés, a gének meghatározzák, milyen lesz ez a személyiség, de a környezet inspirálása nélkül nehezen bontakozhatna ki lényünk.
Az ujjak mozgássorozatait velünk született idegrendszeri program szabályozza. A gyermek gyakorolja a fogást; később azzal a kezével fog majd, amelyikkel jobb eredményeket ér el. Az ügyesebb, sikeresebb kéz az emberek többségénél a jobb kéz. Sokszor a fej tartási rendellenessége, idegrendszeri sérülés, a kar fizikai sérülése, a szem betegsége nehezíti a csecsemő finommozgásos fejlődését, kézhasználatát. A balkezesség azonban nem köthető semmilyen fizikai elváltozáshoz, egyszerű genetikai oka van, a balkezes csecsemő ügyesebben fog bal kézzel, agyának jobb féltekéje válik dominánssá. ..."
szabályozni semmiképp sem szabad. van olyan ismerősöm, akire ráerőltették a jobbkezességet, pedig balkezesnek született. igy egyik keze se igazán ügyes semmiben.
kialakul ugyis, hogy milyen tevékenységet melyik kezével kényelmes neki csinálni. én pl jobbkezes vagyok, jobbkézzel irok, eszek, jobbkézzel irányitom az egeret, de fogatmosni csak balkézzel szeretek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!