Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ha már mindent kóstolt a...

Ha már mindent kóstolt a babám, hogyan kell alakulnia az étrendjének?

Figyelt kérdés
Melyik étkezést mivel válthatom ki és mekkora mennyiséggel?
2011. febr. 17. 22:23
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez egy elég bonyolult kérdés :D

A legtöbb ajánlás szerint!

Minden nap egyen gyümölcsöt, zöldséget, fehérjét, min. fél liter tejalapú élelmiszert.

Attól függően, hogy milyen étvágyú a reggeli és esti 2-2,5dl anyatej, tápszer vagy tej mellett már adható reggelire kenyér valamilyen feltéttel, vacsorára akár az ebédről maradt főzelék.

Tízóraira gyümölcs joghurttal, túróval, gabonapehellyel

Ebédre főzelék, tészta hússal, májjal, tojással, reszelt sajttal-ami mehet pl. reggel a kenyérre is, vagy a tojás is-szóval nagyon variálható

Uzsonnára lehet tejpép, túrókrém, joghurt, de van aki ilyenkor ad gyümölcsöt

Vacsorára ha több kell neki a tejnél, akkor maradék főzelék, párolt zöldség, vagy ekkor is mehet kenyér valamilyen feltéttel pl. tojáskrém, avokádókrém, májkrém-én az általad gyártottat ajánlanám.

Szerintem kb. ennyi. Nem írtad mennyi idős a gyermeked, de gondolom elmúlt egy éves.

2011. febr. 18. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

erre úgy nem lehet válaszolni, ha nem tudjuk, hogy mennyi idős a babád. ez azért lényeges, mert ahogy elkezded a hozzátáplálást, onnantól kezdve folyamatosan fog változni az étkezés egészen egy-másfél éves koráig, amíg be nem áll a klasszikus reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna vacsora.

egy 6 hónapos körüli babának minden étkezés még fő étkezés szerintem, így minden étkezésnél annyit kell adni neki, amennyivel jól lakik és 3-4 órát kibír.

általában a tízórai kiváltásával szokták kezdeni. általában ez gyümölcs pép formájában. ha az alap ízeket már kóstolta, akkor fokozatosan lehet kiváltani egy étkezést, ami azt jelenti, hogy több hét alatt, emelve az adagot, lehet elhagyni a szopit vagy a tápszert. én úgy csináltam, hogy mindig megkínáltam a gyümölcspép után még tápszerrel. amikor már csak kb 30 grammnyit ivott meg, akkor már nem kapott tápszert, hanem csak folyadékot, ami lehet gyümölcslé hígítva egy kis vizzel, vagy tea, vagy sima víz. aztán vártam, hogy mikor lesz megint éhes. általában 100 grammnyi gyümölcskutyulék után már nem evett tápszert. a gyümölcspéphez adtam babakekszet, így laktatóbb volt, illetve ezzel bevezettük a glutént is. de valaki telpépet, vagy rizspépet ad a csemetéjének a gyümölcshöz. amikor a tízórait így lerendeztük, jöhetett az ebéd kiváltása, de sokan a délutáni étkezést váltják ki. én azért az ebéddel folytattam, mert délben kóstoltuk a zöldségeket, illetve a liszt bevezetése miatt így tudtam adni neki főzeléket. ez is több hétig tartott, szintén 100 gramm feletti főzelék után már nem kapott tápszert, hanem csak teát. hozzáteszem ehhez az is kell, hogy a baby megegye, nem szabad eröltetni, hanem mindig annyit kapjon, amit elfogad. jó tanács: ha álmos, nem fog normálisan enni, kanalazgatni, így nem szabad megvárni, hogy nagyon fáradt legyen. mi ugyanis jártunk úgy, hogy két falat között egyszerűen elaludt:-)

mi az uzsonna, a vacsora és a reggeli kiváltásával folytattuk, de ekkor már kb 9-10 hónapos volt, addig ezek az étkezések tápszerből álltak. néha kapott délután tejpépet, amibe tettem gyümölcsöt, illetve kapott megmaradt főzeléket, kapott sajtos kenyeret pár falatot...stb. a reggeli és vacsora kb 1 éves korára akakult az alábbiak szerint:

reggel kakaót kap tejitalból, majd kb 1 órán belül eszik kenyeret, kiflit valamivel. este pedig fürdés előtt, kb 6 óra körül vacsorázik általában hideget, azaz szintén kenyeret valamivel, és fürdés után (este 8 után) kap még tápszert. viszont tízórait nem kap, mert reggeltől délig elég neki az, amit reggel eszik, illetve ő már egyszer alszik, tehát az ebéd korán van, már fél 12-kor ebédel, aztán már alszik is. délután kap gyümölcsöt, joghurtot, egy kis péksütit akár, vagy megmaradt főzeléket, kenyeret, mikor mit fogad el, mi van itthon, megyünk-e valahova...stb.

mindig az ő igényeit figyeld, ő mennyit bír, akar megenni, azt kell-e pótolni, illetve a megkapott mennyiséggel hány órát bír ki. ugyanis nagyon eltérő a babák igényei, vannak nagyon jó evő babák, illetve sokat evők, míg más gyerek kevesebbel is beéri. a lényeg, hogy azért gyarapodjon, jól érezze magát, ne kérjen óránként enni, de ne is legyen megtömve, élvezze az evést.

folyamatosan lesznek új ízek, ahogy "korosodik" a baba, új és új ételeket kaphat, amit szintén érdemes kóstoltani, illetve fokozatosan adni neki. ilyenkor én úgy csináltam, hogy két félét főztem. pl. evett krumli-cékla-husi főzeléket nagyobb mennyiségben, de előtte megkóstoltattam vele pl. a borsó pürét. ha ízlett neki, akkor másnap azt kapta, egy napot simán tarthatod a hűtőben.

a kismamablog.hu oldalon van a NAgy Babaszakácskönyv, ami ingyen letölthető. onnan is kaphatsz ötleteket, recepteket.

ha bébiételt kap, akkor is hasonlóan kell szerintem eljárni, így persze jó pár üveg nem fogy egy el teljesen, de azt is eltarthatod a hűtőben másnapra, így lehet bátran kóstoltatni, etetni.

ez az egész sok-sok türelmet és odafigyelést igényel. türelem azért kell, mert nyilván maszatol, bele akar mászni az ételbe, egyik héten megeszi az egyik kaját, a másik héten nem...stb. odafigyelés pedig azért, hogy a sok-sok kísérletezés közben figyelni kell, hogy melyik ételre hogyan reagál a szervezete, illetve rendesen gyarapodik-e főleg 1 éves korig. illetve azt is figyelembe kell venni, hogy mennyit alszik napközben, mert előfordulhat, hogy tízórai után bealszik, főleg, ha azzal jólakik, így az ebéd már délutánra csúszik. ezzel addig nem szabad foglalkozni, amíg kicsi, igazán akkor alakul ki egy hosszabb időre tartható napirend, ha már csak 1-szer alszik, általában ebéd után. addig viszont csak hetekre tartható napirend alakítható ki, mert mindig változnak az igényei minden téren.

2011. febr. 18. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

De szépen, részletesen leirtátok! Én is köszönöm nektek!

Csak azért irtam, hogy megleljem majd a kérdést, hamarosan szükségem lesz a jo tanácsokra! :-)

2011. febr. 18. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!