Talákoznom kellene egy kollegámmal akinek bárányhímlős a gyereke. Hazahozhatom akkor is a fertőzést 7 hónapos babámnak, ha csak beszélünk (nem fogok kezet vele)?
Nem. A bárányhimlő cseppfertőzéssel, vagy a himlő váladékával terjed. A fertőzöttről, nem a szülőkről.
Másrészt minél hamarabb átesik rajta a gyerek, annál könnyebben vészeli, és annál kisebb az esélye, hogy elvakarja a hólyagokat.
Úgy látom, valaki jobban tudta, mint az orvos: "velem egy háztartásban élő 5 éves kislány bárányhimlőjét én (27 éves vagyok és már voltam bárányhimlős) terjeszthetem-e 3. személy felé? Mire kell vigyáznom, ha tiszteletben szeretném tartani a többiek egészségét is? Konkrét eset: a legjobb barátomnak van egy 2 hónapos kisfia, amióta kiderült, hogy a nevelt lányom bárányhimlős nem merünk találkozni, nehogy a 2 hónapos kisfiú elkapja. Reális ez az óvatosság, vagy erősen eltúloztuk?
Válasz:
A bárányhimlőt az az ember terjesztheti aki megkapta a betegséget és benne a vírusok már szaporodnak. Ez már a kiütések megjelenése előtt néhány nappal kezdődik. Ekkor és az újabb és újabb kiütések megjelenése alatt a beteg a garatjából szórja a vírusokat. Tehát cseppfertőzéssel fertőz. A hólyagbennék fertőzőképessége a betegség terjedésében nem számottevő. Ha Ön biztosan volt bárányhimlős nemigen tudja átadni a betegséget, hiszen a betegség kiállása életre szóló immunitást ad, így Ön biztosan nem lesz beteg. Ha azonban barátja nem volt bárányhimlős, az Önök lakásába ne menjen, mert megbetegedhet. Ha a baba anyukája volt bárányhimlős a csecsemő az anyától a méhlepényen keresztül átjutott ellenanyagok miatt néhány hónapig kevésbé fogékony a betegségre."
A bárányhimlőt csakis maga a beteg tudja átadni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!