Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Anyukak! Ti milyen joghurtot...

Anyukak! Ti milyen joghurtot adtok 8 honapos babatoknak? Angliaban elek es nemsokara utazunk haza, ezert kernem a tanacsotokat. Itt bebieteles uvegekben kaphato.

Figyelt kérdés
2010. nov. 25. 18:56
 1/9 anonim ***** válasza:

Szia


Szinten angliabol vagyok.Meg nem voltunk otthon mi sem babaval, de ugy tudom, hogy van otthon is baba joghurt.

Szerintem minden nagyobb arohazban haphato.

Elemeltileg cukormentes natur joghurtot is ehet es ahoz tehetsz gyumolcsoket amiket szeret :)

2010. nov. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 kisnita ***** válasza:

Én az én fiam sokáig csak a Kemenesi natúr joghurtot ette meg vagy magában vagy tettem bele neki barackot, szilvát, meggyet, vagy banánt.

De ha nem vagy túl egészségmániás akkor adhatsz neki Danonítót is. Egy barátnőm csak azt ad a kislányának.

2010. nov. 25. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Sima natúr joghurtot (nem gyári gyümölcsöst!! és nem actíviát) vagy babajoghurt-ot.


[link]


[link]

2010. nov. 25. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
25%

előző

Danoninot szerinteminkább ne, és ez nem egészségmánia kérdése, csak úgy adják el, minth akicsiknek való lenne, de egy izesített műcucc.


Egy kis kedvcsináló a gyári "gyümölcsjoghurtokhoz":


A gyümölcsjoghurtok előállítása


A magyar élelmiszerkönyv előírása szerint a joghurtok a savanyú tej- és savanyú tejszínkészítmények közé tartoznak, amelyeket megfelelően előkészített és hőkezelt anyagokból (tej, tejsűrítmény, tejszín, vaj, tejpor, savópor, tejfehérje-koncentrátum, savófehérje-koncentrátum, étkezési kazeinátok), speciális mikrobatenyészetek hozzáadásával, savanyítás és alvasztás útján állítanak elő. A natúr joghurtoknál előírás, hogy a termékek a minőségmegőrzés időtartamának lejáratáig nagy mennyiségben tartalmazzák a kultúrából származó élő, aktív mikroorganizmusokat, jellemzően a Streptococcus thermophilus és Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus baktériumokat.


Az ízesített savanyú tej- és tejszínkészítményeknél megengedett a cukor, gyümölcs, zöldség, méz, fűszerek, gyümölcs- és zöldségkészítmények, egyéb élelmiszer-készítmények, aromák, adalékanyagok használata.


Az ízesített savanyú tej- és tejszínkészítményeknél külön jelölés mellett megengedett a hőkezelés, így hűtés nélkül is hosszabb ideig tárolhatók. Ennek hátránya, hogy a táplálkozástanilag előnyös élő joghurtkultúra a folyamat során elpusztul.



A gyümölcsjoghurtok összetétele


Gyümölcsjoghurtokban a joghurt „ízesítésére használt gyümölcskészítmények, zöldségkészítmények, továbbá a tiszta gyümölcs, zöldség, ill. a méz hányada legalább 4% (m/m) kell, hogy legyen." - írja a Magyar Élelmiszerkönyv. Ez azt jelenti, hogy 100g gyümölcsjoghurtnak legalább 4g gyümölcsöt kell tartalmaznia. Fontos tudni, hogy a gyümölcsjoghurtokban található gyümölcsöket hozzáadás előtt hőkezelik, így azok aroma- és vitamintartalma lecsökken.


Tesztünkben először a gyümölcstartalmat szerettük volna ellenőrizni, ám kiderült, hogy hazánkban nincsen erre elfogadott, akkreditált laboratóriumi vizsgálat. A szabályok betartását a gyártási lap alapján „lehet ellenőrizni".


Talán itt érdemes megjegyezni, hogy a hazai joghurt piacon hozzávetőlegesen 25%-os részesedéssel bíró „Könnyű és finom" család eperrel díszített csomagolású joghurtját még mi magunk is beválasztottuk a gyümölcsjoghurtok tesztelésébe, holott az nem az. Csak később, a csomagolást alaposabban megnézve vettük észre, hogy azon „eperrel ízesített, eper ízű joghurt" felirat szerepel, s gyümölcstartalma, pedig ennek megfelelően 3,2%, alacsonyabb, mint a hűtőpulton mellette elhelyezett, valódi „epres" gyümölcsjoghurtoknak.


Akár a legtöbb vásárló, mi is gyümölcsjoghurtnak gondoltuk a Danone Kft. gyerekeknek szánt termékét, a Danoninót. Ennek gyümölcstartalma 6,15%, de nem joghurtból készül, hanem főként túróból, tejszínből és eperkészítményből áll .


A gyümölcsjoghurtokban a két „fő" alkotó mellett számos más anyag használata is megengedett. Ezek közül van, amelyik állományjavítását szolgálja, mint pl. a szentjánoskenyér liszt (E410), a módosított keményítő, a gyümölcsökből és növényekből nyert pektin (E440), a Ca-klorid (E509), a főleg növényi zsírsavak mono- és digliceridjei (E471), a cukor erjesztésével nyert xantángumi (E415), a vörös moszatból kivont karragén (E407), vagy a közelmúltban elhíresült guargumi (E412).


A számos gyümölcsjoghurtban megtalálható zselatin a húsipar és a bőrgyártás melléktermékeként, szarvasmarha és ló csontjából és kötőszövetéből előállított anyag. Jelentős mennyiségű víz megkötésére alkalmas, így használatával a híg joghurt is jól kanalazható. Állati eredete miatt sok vegetáriánus kerüli a zselatint tartalmazó termékek fogyasztását.


Az alkotók között előfordulnak savanyúságot szabályozó anyagok, úgy mint a Na-citrát (E331), trikalcium- citromsav, citromsav (E 330), trikalcium- foszfát, citromlé koncentrátum.


És a színezékek, mint a paprikakivonat, sárgarépa-sűrítmény vagy a főleg külföldi termékekben előforduló céklalé-koncentrátum. Külön kiemelésre érdemes az E120-szal jelölt kármin, amely a hazai termékek közül számos piros színű gyümölcsjoghurtnak alkotója. Ez az anyag, amellett, hogy allergiás reakciókat válthat ki, a fügekaktuszokon élősködő bíbortetű nőstényeinek porítmányából vonják ki. Az általunk vizsgált nyugat-európai termékek közül csak a Müller 0,1%-ban fordult elő ez az anyag, a hazaiakban relatíve gyakori (Kyr, Milli, Activia, Könnyű és Finom).


A diétás termékek alkotói az édesítőszerek, úgy mint az Aceszulfám K (E950), amelynek humán egészségre gyakorolt hatásáról csak a gyártó nem publikus vizsgálatai állítják, hogy nem káros, az Aszpartám (E951), amely allergiás reakciók esetleges kiváltója és étvágynövelő hatású (!). Előfordul még az egykoron betiltott, ma újból sok helyen engedélyezett Na- ciklamát (E 952), vagy az állatoknál hólyagrákot előidéző Na-szacharinát (E 954) is a gyümölcsjoghurtokban. A mesterséges édesítőszerek helyettesítője a magas gyümölcscukor-tartalmú agávészirup, amelynek egyetlen hibája, hogy Mexikóban állítják elő, így meglehetősen sokat utazik, míg az asztalunkra kerül.


És végül, de nem utolsó sorban az aromák, amelyek az alacsony gyümölcstartalmú gyümölcsjoghurtokban az ízhatásért elsősorban felelős anyagok. Egy aroma nélküli jóízű eperjoghurt előállításához kb. 20% gyümölcstartalomra lenne szükség, ami viszont nagymértékben megnövelné a termék árát. Helyette, bár a csomagoláson gusztusos gyümölcsök láthatók, sok gyártó aromákat használ, amelyek erőteljes ízeikkel elkorcsosítják ízérzékelésünket. (Az aromákról részletesen lásd: Gyümölcs- és zöldségaromák a táplálkozásban című cikkünket).



Probiotikus?


A piacon jelenlévő gyümölcsjoghurtok egy része ún. probiotikumokat tartalmaz, amelyek szinte kivétel nélkül tejsavbaktériumok és bifidobaktériumok. A legismertebb probiotikus tejsavbaktérium-törzsek nagyrészt a Lactobacilus-, kisebb részben a Streptococcus-nemzetséghez tartoznak.


A probiotikus tejsavbaktériumok leginkább abban különböznek az átlagos tejsavbaktériumoktól, hogy egy részük túléli a gyomorban lévő sav, a vékonybélben pedig az epesavak és az emésztőenzimek pusztító hatását, s így élve jutnak el a vastagbélbe, ahol képesek elszaporodni. Ez különösen beteg szervezeteknél lehet előnyös, mert a szervezetet védő bélflóra visszaállítását segítheti.


Ugyanakkor az, hogy egy baktérium élve eljut a vastagbélig, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy jótékony hatással van az egészségre, állítja a "Flair-Flow Europe 4" élelmiszerkutatási együttműködés keretében megjelent jelentés. Hozzáteszik azt is, hogy mindenkinek egyedi bélflórája van, egyénenként eltérhet a probiotikumok hatása, így erről további kutatások szükségesek.

2010. nov. 25. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
én akkor még csak babajoghurot adtam neki,nestlet.ezt lehet mindenhol kapni,nagyáruházban,dm,rossmann,müller stb.tíz hónapostól adtam natúr joghurtot gyümölccsel,túróval.ízesítettet nem adtam csak egy éves kora után,akkor se bolti gyümölcsös,hanem egy kiskereskedőtől adalék nélkülit.de ha nem vagy egészségmániás,ahogy írta egy előttem szóló,akkor adhatsz zott ,danone joghurtot is.
2010. nov. 25. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én Danone natúr joghurtot adok neki, babakekszet szoktam bele morzsolni. A babajoghurtok összetételét elolvastam egyszer, s örökre elment tőlük a kedvem :(
2010. nov. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én danone natúr joghurtot adok neki. Valami gyümölcsöt mindig teszek neki bele (alma, meggy, körte, szilva). Már vettem egy párszor baba joghurtot de valahogy az nem jött be a lányomnak. Nem eszik meg egy fél pohárral sem, bezzeg a natúrból egy egészet megeszik.
2010. nov. 26. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Én viszont leszoktam már a danone joghurtokról. Sokáig én is csak azt vettem, mondván tök jó, meg ha drága, akkor biztosan minőségi... aha... elolvastam az összetevők listáját, bár ne tettem volna. Tele van mindenféle mű vacakkal, úgyhogy kerestem mást. Azóta Zott szívecske vagy jogobella joghurtot veszünk csak, olcsóbb, és ez tartalmazza a legkevesebb mű dolgot.

Ehhez hozzá kell tennem, hogy natúr joghurtot hiába kotyvasztottam kisfiamnak gyümölcsökkel, azt nem akarta elfogadni, tehát valamilyen gyári gyümölcsjoghurtot kellett keresnem.

2010. nov. 26. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A gyári danone gyümölcsjoghurtba persze van minden. De a natúr joghurtban semmi, úgyhogy az a legjobb.
2010. nov. 26. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!