Mikortól kezdődik el a gyerek igazi nevelése?
Annak nincs értelme, ha csak 1,2 vagy 3 évesen kezdi az ember megmutatni neki, hogy mit és hogy szabad. A gyerek nem hülye. Érzékelni fogja, hogy ezt eddig lehetett, most nem. Egy idő után pedig emiatt nem is fog rád hallgatni.
Ismerősi körben volt olyan, aki azt mondta, hogy 2 éves kor elott felesleges a gyereket nevelni. Neki azóta sem sikerült azt a 2 évet behoznia. A gyerekei vertek már szét bútorokat, a szomszéd autóját kaviccsal végigkarcolták 3x és eláztatták a házat.
Mindig az életkorának megfelelően kell neki szépen mutatni. Te vagy a példa, így csak azt várd el tőle, amit te is megteszel. Kellenek határok, de ne legyen túl sok.
Egy másik ismerősömnél például kevés szabály van, de az fix.
1. Mindig el kell pakolni, ha valamivel végeztek. Ezt már 2 éves korukra tudták a gyerekeik. Addig mindig együtt pakolt el velük mindent. A kicsik már a nagyobbaktól látták.
2. Ha a szülők mondanak valamit, akkor azt meg kell csinálni. Meg lehet kérdezi, hogy miért szeretné ezt a szülő tőle kérni és el is magyarázzák. Kicsinek sokat bevonta őket a házimunkába már 1 évesen is. Így már 2-3 évesen tudtak asztalt törölni, mosogatógépbe bepakolni, ruhát elpakolni stb. Ez nekik inkább játék a mai napig (pl ki tudja hamarabb kitakarítani a szobáját).
3. Mindig tudatniuk kell, hogy hova mennek, mikor jönnek. (Itt nálunk a faluban 4 évesen már egyedül járkálnak a gyerekek. Emiatt ez fontos)
4. Vacsora után fürdés, fogmosás, mese olvasás, majd alvás. Az ágyban fekve még lehet könyvet nézegetni. 20:00 óra után anya és apa szabadságon van. Ezt 2,5-3 éves koruktól vezették be teljesen, ahogy átaludták az éjszakát. Így a szülőknek is van 2-3 órája minden nap egymásra.
5. Ha valaki el akar vonulni, akkor azt nem szabad piszkálni. A szülők is fontosnak tartják, hogy olyankor ne zaklassák a gyerekeiket. Néha szükségük van erre.
6. Kérdés nélkül nem szabad a másik dolgát elvenni/használni.
7. Reggeli és a vacsora mindig közös étkezés, ahol az elektronika ki van tiltva.
8. Napi 30 perc tablet/tv/mobil engedélyezett 4-6 éves korig. Utána a suli miatt ha van online házi, akkor több is.
Nem túl sok a szabály, de mégis elég a kiegyensúlyozott élethez. Ezeket mind már nagyon piciként elkezdték nekik tanítani. A gyerekeikre volt, hogy vigyáztam a szünetekben (rugalmas a munkaidőm, így segítek nekik). Igazi tündérek, mivel tudják, hogy mik a határok (velem is pont ugyanazok). Néha megpróbálták picit feszegetni, de ez normális a gyerekeknél. Emellett van Minden nap van 30 perc, amikor mindenki elmondhatja a problémáját és ezt meghallgatják.
A macskás példa jó volt az előző hozzászólónál. Az a legkisebbeknél ez jó kezdő lépés.
Első perctől. A nevelés ugyanis nem egyenlő azzal, hogy szabályokat állítunk fel, az csak egy része, és nem is a legfontosabb.
Már azzal neveled, ha felveszed vagy nem veszed fel, amikor sír. Ahogy beszélsz hozzá pelenkázás közben, ahogy énekelsz vagy mondókázol neki. Rengeteg dolgot az első három évben tanul meg úgy, hogy később már nem lehet rajta változtatni.
Ha a szabályok felállítására gondolsz, azt onnantól lehet kezdeni, hogy önálló helyváltoztatásra képes. De itt sem kell valami komoly dolgokra gondolni, csak tényleg olyasmire, ami a normális élethez szükséges. Nem tesszük tönkre más dolgait, nem bántjuk se egymást, se az állatokat, nem eszünk össze-vissza minden vackot. Viszont ezt is lehetőleg úgy, hogy minél kevesebb legyen. Egy 8 hónapos elől pl. inkább elpakolom az értékes tárgyakat, könyveket, és nem próbálom meg arra trenírozni, hogy ne nyljon hozzájuk. 3 évesen viszont már legfeljebb a nagykést pakolom el előle, mert azon nem kísérletezünk, egyébként reális elvárás, hogy tudja, mihez nyúlhat. Kb. 6-8 hónapos korban lehet valamilyen napi rutint is bevezetni, hogy az evésnek és az alvásnak legyen valami ritmusa.
Aztán később, ahogy nőnek, úgy kell ezeket a kereteket az életkorukhoz igazítani. Pl. 2 évesen nem döntheti el, vesz-e sapkát, 10 évesen már igen. 10 évesen viszont elvárom, hogy magának vágja fel a rántott húst, a 2 évesnek viszont természetesen felvágom én.
Ilyenek.
Azzal, hogy milyen apát választasz neki.Illetve,hogy milyen a nevelésről az elképzelésetek.
És lehet rossz hír,de a gyerek a VISELKEDÉSI mintáitokat fogja másolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!