Mitől jöhetnek ilyen furcsa és őrült gondolatok a kismamák fejébe? A hormonoktól van?
Sok újdonsült anyuka mesélte, hogy az első időszakban nagyon fura dolgok jártak az eszükben, például hogy visszacsinálnák az egészet, rossz anyák lesznek, még nem érzik a kötődést a babával, stb..
Ti is éreztetek ilyeneket?
A szülés utáni depressziót meg lehet előzni?
Ezek nem furcsák és őrültek, hanem normálisak. Mindenkinek átvillannak az agyán, mikor szembesül a nyers valósággal.
Gyakran a szülésélménnyel függ össze. Ma már kutatások igazolják, hogy a kötődési problémákat okoz a mesterségesen beadott oxitocin, mert nem várják meg, hogy természetesen, az agy indítsa el a termelődését.
Illetve az azonnali bőrkontakt, a megszakítatlan aranyóra is fontos.
Sok esetben teljesen indokolatlanul ebbe belezavarnak. Szerencsére már látszik a változás, mert sok kórházban nem erőltetik indokolatlanul az oxitocint, nem sürgetik a szülést beavatkozásokkal.
(Természetesen nem olyan esetekre gondolok, ahol a baba és mama állapota indokolja a beavatkozásokat.)
Idézet Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors című könyvéből:
Dr. Varga Katalin pszichológus, az ELTE tanszékvezetője, ez a kitűnő szakember egy érdekes előadásban mutatja be, mi történik, amikor indokoladanul beleavatkozunk a természetes folyamatokba.
Röviden, leegyszerűsítve: a szülés megindulásakor az anya agyában oxitocin szabadul fel. Ennek egy része a testbe kerül, és ott részt vesz a méhösszehúzódások szabályozásában, segít csillapítani a vérzést, illetve beindítja a tejelválasztást. Ezt hívjuk perifériás hatásnak, merthogy kikerül a központból (az agyból) a perifériára (a testbe). A másik része azonban, ami az agyban marad, szinte elönti a kötődésért felelős területeket, hogy minden fájdalom ellenére magával ragadó és felemelő érzés legyen a szülés, a baba felé pedig meginduljanak a gyengédség első hullámai. Ez történik, ha nem avatkozunk be a folyamatba. 1953-ban azonban történt valami, ami alapjaiban alakította át a dolgok természetes rendjét. Ekkor sikerült ugyanis mesterséges oxitocint előállítani. Fontos felfedezés volt, mert ha erős vérzés alakul ki az anyánál a szülés során, segít csillapítani, így sokszor életmentő az
infúzióban adagolt szer. Sajnos azonban - hogy felgyorsítsák a folyamatokat - az oxitocint elkezdték rutinszerűen alkalmazni a szülőszobákban. Ma így is hívják: gyorsító infúzió. És a témánk szempontjából itt egy lényeges ponthoz érkeztünk.
Ha intravénásán kap az anya ebből a szerből, akkor leáll a saját oxitocintermelése. Ez viszont azzal jár, hogy a mesterséges anyag nem képes áthatolni a vér-agy gáton, így nem jut be az agyba, és értelemszerűen a hatása is elmarad. A szeretethormon legelső löketének hiányában döcögősebbé, nehezebbé válik a mama-baba páros egymásra hangolódása, a biztonságos kötődés kialakulása. Ennek pedig hosszú távú következményei lesznek.
Teljesen normális.
Semmi köze a depresszióhoz.
Már többedjére élem át… most már terhesen előjött, hogy “atya Isten;jól átgondoltuk?”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!