Mi az a dolog/mik azok a dolgok, amit mindenképp ajánlanál, hogy egy elsőbabás család vegyen meg, mert neked életmentő volt pl hasfájáskor/fogzáskor/etetéskor...stb?
Nincs két egyforma család, így valóban szubjektív, kinek mi nélkülözhetetlen, és mi felesleges. De nagyon szívesen leírom, nekünk mi vált be. Korábban úgy gondoltam, nem adok majd a fiamnak cumit, de amikor vigasztalhatatlanul üvöltött a hasfájástól, kipróbáltam, és sokszor csak az nyugtatta meg. Egyből-egy volt, amit elfogadott: a pelenka.hu-s babaváró csomagban volt egy MAM Start (Starter?) cumi, egyből rákattant, úgyhogy ezzel szerencsénk volt. Azóta csak elalváshoz használja (egyéves). (A hasfájáshoz kapcsolódva: az Espumisan csepp sokat segített, amikor puffadt szegény.) Szoptatós párnát is vettem - amit sokáig használtunk - a kifli formájút (nem az a nagyon hosszú fajta, ez elfért az ölemben), nagyon bevált, jól megtámasztja a babát.
A légzésfigyelő szerintem fontos, megnyugtatott, hogy be van kapcsolva. Babysense a márkája, teljesen elégetettek vagyunk vele, a bébiőrrel egy csomagban vettük. Az utóbbi leginkább akkor volt hasznos, ha a teraszon/udvaron voltunk amíg aludt: kivittük magunkkal, így láttuk őt (kamerás változat), és hallottuk egyből, ha felébredt. Az Ikeából vásároltam arctörlő kendőket (10 db egy csomagban), ami gyakorlatilag kis méretű törölköző, használom rendszeresen. A pelenkázót is onnan vásároltuk, a legjobb vétel volt: könnyen mozgatható (ami takarításkor jól jön, fél kézzel arrébb tolom) és sokkal keskenyebb, mint egy hagyományos pelenkázó komód. A későbbi (nem újszülött) időszakra: ujjra húzható fogdörzsi. Ha be kell kenni az ínyét, mindig használom, mert a már meglévő fogacskáival bizony jó nagyot tud harapni :D
Elsőgyerekes szülőként sokkal többet tudnék írni azokról a kellékekről, amit nem kellett volna megvennünk, de most nem ez a kérdés :) Minden jót kívánok Nektek!
23-as vagyok. Rendben, beszámolok a számunkra felesleges dolgokról is :) Tehát a lista:
Pelenkakuka. Nem tudom, mit csináltam rosszul, hiába tekertem bele a kakis pelust rendesen, irdatlan büdös volt a szobában. A kukazsák cseréjével rengeteget szerencsétlenkedtem, ahogy kiemeltem kitekeredett az egész, majd elhánytam magam. Meguntam, hogy minden cserénél takaríthatom, a zsák pedig indokolatlanul drága hozzá. A csinos kis szemetes jelenleg a garázsban tengeti napjait.
Cumisüveg melegítő. Ismétlem magam, nem tudom, mit rontottam el, beállítottam a leírás szerint, szötyörgött hosszú percekig, de hideg maradt az üveg tartalma. Párszor próbálkoztam, aztán feladtam, és eltettem a szekrénybe.
Pihenőszék. Elvileg újszülött kortól használható, de kéthónaposan amikor beletettük, szinte belezuhant szegény, a feje előrebukott, látszott, hogy kényelmetlen neki. Gondoltuk, megpróbáljuk később. Aztán a csípőszűrésen az orvos mondta, hogy se hordozóba, se pihenőszékbe ne tegyem, mert előre néz, hanem balra tartja a fejét. A későbbiekben sem használtuk, néhányszor beleültettem, de nem sokáig maradt meg benne.
Popsitörlőből betáraztam egy sokak által agyondicsért márkát, majd alig vártam, hogy elfogyjon, mert nagyon büdös volt 😄 A legkisebb méretű pelusból is túl sokat vettem: kinőtte, mire elhasználtuk volna. Plüss rugdalózóból is vásároltam neki többet (szegény újszülöttek fáznak, ugye) szerencsétlenről folyt a víz, olyan melege volt :/
Ajándékba kaptunk egy kütyüt, ami többféle hangot tudott produkálni: eső, tenger morajlás, szívdobogás, meg amit el tudtok képzelni. El nem aludt, amikor használtuk, sőt, sokkal jobban üvöltött tőle. Ennyit a fehérzajról, legalábbis részünkről.
A babakocsira vettem kézmelegítőt, egyszer tettem fel, nekem kényelmetlen volt, inkább kesztyűt húztam. Olyan hideg pedig nem volt, hogy mindkettő kelljen...és végül a személyes kedvencem: a pocaklakó pólya (Nem hagyományos pólya, mint a kórházi, annál sokkal vékonyabb anyaga van, Clevamama volt a márkája.) Egyszer sem használtuk, de legalább el tudtam adni. Hirtelen ennyi jutott eszembe a kezdeti időszakra. Még egyszer, minden jót kívánok!
26os, milyen igaz, mi is ezeket mind megvettük, teljesen feleslegesen, egyiket se használtuk 😀
A lista nálunk kiegészül az irdatlan mennyiségű cumisüveggel. Bőven elég 1-2 darab, nem kell halmozni (ez alól kivétel, ha tápszerrel eteted a gyereket), illetve cumiból se kell sok, esetleg amit kapsz ajándékba majd, vagy promocsomagban. Nekünk egyet szeretett, a dmes kismama csomagban volt, mást nem is volt hajlandó használni, a többi drága darab csücsül szépen a szekrényben.
Én megmondom őszintén, a pelenkázó asztalt sem használtam, talán az első hónapban, onnantól ahol épp volt a gyerek, ott cseréltem pelenkát.
A második gyereknél már el is tettük és csak egy eldobható pelenkázó papír izét vettünk. Lehet ha kevésbé virgonc a gyerek lehet használni, de nekünk forgolódott közben, és nagyon féltem hogy egy óvatlan pillanatban leesik. Meg a helyet is csak foglalja, a helyére vettünk egy játéktárolót..
Nekünk a babafészek is csak dísznek van, sose használta, próbálkoztunk, de nem aludt benne jól, ugyanez a rácsvédő, ha nekigurult, rögtön felkelt, ellenben a rács nem zavarta, szóval az is már csak porfogó :(
A 3in1 babakocsi is egy felesleges dolog volt nekünk, túl gyorsan nőtt a gyerek, a mozest kinotte, a sport rész nem volt kényelmes neki, szóval kellett venni olyan sport babakocsit amit szeret. Így jelenleg 2 babakocsi tengődik a lakásban. Ha elölről kezdeném, akkor vennék egy mozes-babakocsit, majd egy sportot, szigorúan úgy, hogy a gyerek kipróbálja.
És igen, popsitörlőből nem érdemes halmozni, jobb mindből ami tetszik 1-1 dbot venni, kipróbálni őket és ami tetszik utána tudsz venni többet, ez a pelenkára is igaz.
Amit nem említenek itt, és tudom nagy kiadás, de ami nekem nagyon nagyon megkönnyítette az életem az a szárítógép. Egy isten áldása, ha tehetitek, vegyetek egyet. Összegyűjti a bolyhokat, szöszt akármit, cserébe puha a ruha és hamar megszárad, nem kell teregetni, királyság. 😀
Aminek nagy hasznát vettem: mellszívó, pihenőszék (kakilószéknek hívtuk), kis játszószőnyeg amin játékok lógnak, vizesmatrac hasaláshoz, légzésfigyelő, bébiőr (aminek nem világít az a része ami a babánál van, mert ki volt meredve rá), nagy babafészek, habszivacs szőnyeg, éjszakára gumis bugyipelenka (amikor már nagyon mocorog), babakád és szűkítő.
Felesleges volt: cumisüveg melegítő, bébiételt készítő, 3in1 babakocsi (utálta a mózest és a sport részét is, később az egyszerű sportbabakocsi vált be). Adamo, ordított benne mert a plafont látta. Minden olyan dolog, ami elméletileg újszülött kortól való x kg-ig vagy korig. Legalábbis olyat vennék ami kisebb súlytartományban használható, mert az biztos jobb. Mert így nekünk semmi sem volt jó újszülött korban, a pihenőszékbe beleesett (párnával jó volt), hordozóval ugyanez volt. Olyan gyerekülés ami 0-18 vagy 0-36 kg-ig, felejtsd el, ilyen nagy tartományban nem szabad használni egy dolgot. Inkább sűrűbben cseréljük azokat.
A kisméretű ruhák, és kisméretű alatt 56-osakat értek (55 centivel született mindkét gyerekem, a másodiknak ráadásul a lábai is hosszúak voltak, egyetlen egy 56-os rugit tudtam ráadni, amúgy 62-essel kezdtünk. A kisméretű overálokkal is befürödtünk, nagynak tűnnek ránézésre, de nem azok, gyorsan kinövik.
Cumisüvegekből én ingyen kaptam a legtöbbet babaváró csomagok részeként (Németország), de nem volt rá szükség, ugyanígy a cumira sem, amiből pedig vettem vagy 8 különbözőt.
Van, aki a textilpelenkát rengeteget használja, nekem elég volt 5 darab, az is csak kezdetben.
Már várandósság alatt volt egy megérzésem valamiért, hogy nem kell babakocsi, de rábeszéltek, lett egy hiper-szuper 3in1, aminek kizárólag az autóshordozóját tudtuk használni, (és abban is üvöltött, de az orvoshoz valahogy el kellett jutni). Kenődből csak egy karikás szövöttet vettem, amit valóban sokat használtunk, de mivel féloldalasan terhel, végül vettem szövöttet, aztán mei tait, aztán csatos hordozókat. Mindegyiket használtan a karikást leszámítva, így ki tudtuk próbálni, és el tudtam adni (a közelben nem volt olcsó kölcsönzési lehetőség).
A mellszívót máshogy csinálnám utólag. Jól utánakerestem, Medela Swing volt akkoriban a leginkbb dícsért, de baromi lassan szívtt, 40 perc volt egy fejés, amivel 40-80mili között tudtam leszívni, ez egy több hónapos gyereknek semmi. Második gyerekkel használtan vettem aukción párszáz forintért egy Avent kézit, kiszedtem a gumirozott védőt, és na ezzel lehetett gyorsabban fejni. Az Avent elektromosát meg a Lansinoh elektromosát szoktam látni hogy dícsérik.
A tejtároló tasakok teljesen fölöslegesek voltak nekünk, mert kiolvasztva tök büdös az anyatej, nem csodálom, hogy a gyerek nem akarta meginni.
A tejcsorgató kagyló tök jól jött, azt újra megvenném, mégha csak pár hétig-hónapig is hazsnáltuk, a melltartóba is bele lehet tenni, és amikor érzékeny volt a mellem, akkor így nem súrolta a bimbórészt a ruha. Meg amikor az egyikből szopizott a gyerek, és a másikból megindult, nem lett az egész ruhám olyan.
A svéd itatópoharat hozzátápláláskor kicsit használtuk, de én utólag nem venném meg, mert egy sima felespohárból ugyanúgy lehet akár egészen pici babát is megitatni, ha pl. lefejt tej esetén nem akar valaki cumizavart kockáztatni a cumisüveggel (ezt a svéd itatópoharat ajánlják pedig nagyon azoknak, akik szoptatni akarnak).
A Fisher price esőerdős játszószőnyeget ugyan használtan vettük attól, akitől az elektromos babahintát is, de mindkettő megérte így a pénzt, mindkét gyerekkel sokáig tudtuk használni.
A babaöblöt úgy adtam el, ahogy volt, egyetlen egyszer sikerült benne altatni. Helyette utólag olyan ikeás kiságyat vennék, aminek levehető az egyik oldala, vagy egyáltalán nem vennék kiságyat, hanem rögtön megkapná a leendő felnőtt ágyát, amire adott esetben én is odaférek, és tennék rá leesésgátlót. Így nem lenne az a szenvedés, hogy jaj, hogy teszem be a kiságyba, ha elaludt, mert nekem erre mindkét gyerekem felébredt, és a nagyot vissza sem lehetett ilyenkor altatni könnyen. A leesésgátló nagyon hasznos volt, a mai napig használjuk, 3 éves pedig már a kicsi. Utazáshoz is szoktuk vinni (félbehajtható).
A nagy ágynak a hátránya, hogy nem igazán lehet belerakni normálisan légzésfigyelőt. Mi nem használtuk, mert mindkét gyerekkel együttaludtam, de így utólag pelenkára csiptethetőset vennék, mert azt a babakocsiban is lehet használni, meg együttalváshoz is. Én nagyon éberen alszom, és betartottuk a biztonságos együttalvás 7 lépését, de 7 hónapos korától már a kicsit ott tudtam hagyni alvásnál (a nagyot egészen addig nem lehetett szó szerint 5 percre sem, mert felébredt, ameddig el nem hagyta 2,5 évesen a nappali alvást).
A tejfelszívó ilyen párnaizék, amik eldobhatóban meg moshtóban is vannak, nem tudom mi a neve, na azok jól jöttek, de abból érdemes az olcsó sajátmárkásoktól tartózkodni, mert megduzzadva tök kényelmetlenek. A Lansinoh drága, de megéri. Tök vékony marad, és kényelmes, a aragsztócsík sem enged olyan könnyen el a hátulján, mint pl. asszem a dm-es sajátmárkásnak. Ebből már utólag lehet, hogy nem eldobhatósat vennék.
Szülés utánra bugyipelenka - ebből az Always jött be. Első gyerekkel hálós bugyit és betétet használtam, másodikkal sokkal jobb volt az pelenka. Igaz, hogy elsővel volt gátmetszés is, aminek a következményeit megszenvedtem, másodikkal mindent megtettem, hogy ne legyen, és nem is lett, pedig nagy fejátmérővel és ráadásul a homloka előtt tartott ököllel született a kis kincsem.
A pelenkakuka nálunk bejött. Én használtan vettem olcsón egy újszerű Angel Care-t, amihez adtak kazettát, amiben már nem volt zacskó, és lehet venni sokkal olcsóbban ilyen utángártott márkátlan zacskókat, amit csak bele kell méretre vágva hajtogatni, és kész. Mi használtuk, és szerettem, hogy ilyen magas. De valóban érdemes gyakran kivinni. Másodjára egy sokkal kisebb Tomee Tippee volt, ami meg is csavarja a zacskót, hogy ne legyen olyan büdös, az is jó volt.
Pelenkázónk külön nekünk sem volt. Kb. 5000-ért vettem újonnan pelenkázólapot a Brendonból, ezt hazsnáltuk mindkét gyerekkel. Volt, hogy a kicsi elaludt rajta, és akkor csak megfogtam egyben, és áttettem a kanapéra. Nekem sem hiányzott a nagy pelenkázókomód. Egy sima ikeás asztal tetejére tettem, illetve másodjára már volt elektromosan állítható asztalunk, és azon volt a pelenkázóállomás.
Pampers pelenkából kár volt bevásárolni, a narancssárgától kipirosodott a feneke, nem tudtuk használni. Aztán volt egy csomó krém, amit szintén nem. Fürdetőt meg olajakat én nem nagyon vettem, sima vízben fürdettük minden nélkül.
Ikeás kiskádat vettünk, amit újra megvennék, még 3 évesen is belefért (akkor csak zuhanyzónk volt). A kicsivel viszont már volt kádunk, és egyáltalán nem használtuk, mert inkább közösen úgy csináltuk a fürdetést, hogy hol velem fürdött, hol a férjemmel, ami tök nagy élmény volt. Illetve nyáron az udvarra kivittük, és pancsolhatott ebben, de másra nem használtuk. Erre meg egy ikeás szennyestartó is megfelelt a nagyszülőknél :D
Sockons-zoknitartó. Imádtam, újra megvenném. Az első gyerekemmel főleg rugit és bodyt, illetve harisnyát és bodyt használtunk (hiába fiú), a másodikkal már tudtam a socksons-ról, és így szépen fel tudtam öltöztetni. Mondjuk ő más típus is volt, jobban hagyta, nekem meg valahogy kedvem is jobban volt hozzá, szerettem, hogy cuki kis ruhákba öltöztethettem, és neki sem volt vele baja. Illetve a lábai is nagyobbak és hosszabbak voltak már babaként is, így a fix lábas rugik nem jöttek be nekünk, mert a lábrészt hamar kinőtte, és mégha lábatlan rugit is adtam rá, zokni akkor is kellett a lábára, amit így nem tudott lerúgni, vagy sokkal nehezebben. A 6-12 hónapos méretet szerintem elég belőle megvenni, A kisebbet gyorsan kinőtte, az annál nagyobb meg nem annyira jó széles lábfejre, mert csak a hosszát növelték meg.
A fehérzaj az spec nálunk baromira bejött mindkét gyereknél, de én csak a telefonról játszottam le, nem vettünk hozzá kütyüt. Viszont ez segített abban, hogy ki tudjak jönni a 7 hónapos mellől esténként, és tök jól aludt mellette. Olyankor is használtam nappal, ha valaki a házban hangosabb volt, vagy ha otthon volt a nagyobbik gyerekem. Én óceánhangot/hullámverést tettem be, azt én is szívesen hallgattam. És ez nem is fehérzajnak, hanem pink noise-nak számít, halkabb, változatosabb, nem olyan monoton, az agyra is jobb hatással van.
Mobiltelefonra letöltött könyvek - merthogy a gyerekek első éveiben rendes könyvhöz nem nagyon jutottam hozzá. A Scribd app is jóbarátom volt. Altatáskor tudtam olvasni, vagy hangoskönyvet hallgatni.
Fülvédő vagy noise cancellinges bluetooth-fülhallgató. Mindent hallasz benne, csak tompítja a zajokat, ezért nálam nagyon megnövelte/megnöveli azt az időt, ameddig türelmes vagyok. Egyszer lemértük, hogy a kicsi milyen hangerőn ordít, és a hallást károsító tartományban volt (amennyiben 10 percig így ordítana, szerencsére akkor épp nem volt annyi). Két gyerekkel meg egyenesen áldás. És mehet róla a hangoskönyv, nem tudja a gyerek könnyen kitépni a füledből.
Babafészek, amiről le lehet szedni a külső részét a középső részről (én levágtam...). Rengeteget segített abban, hogy ki tudjak mellőle jönni, mert ha ennek nekiment, ez puha volt. Plusz, ha ebben altattam el és raktam át (baromi óvatosan) máshova, akkor nem ébredt fel a hideg lepedőre, mert ugye nem az volt alatta. Van, aki fél attól, hogyesetleg ráfekszik a babára együttalvásnál, na ez annak az esélyét is csökkenti. Mi 2,5 éves korig használtuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!