Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Akinek autista a gyereke...

Akinek autista a gyereke milyen idős korban vette észre a jeleket és mik voltak azok?

Figyelt kérdés
2022. szept. 12. 09:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
87%

Van, akinek már kisbaba korától eltér a fejlődése. Akinek van idősebb, normál fejlődésű gyereke, vagy a környezetében sok kisbaba van, az már egy éves kora előtt észreveheti, hogy van valami gond.

Én már a fiam fél éves kora előtt észleltem, hogy nem fejlődik megfelelően.

Jelek (fél éves kora körül): nem adott ki hangokat (nem gőgicsélt) nem nézett az arcunkra, nem akart kommunikálni velünk. Mozgásfejlődése megkésett, fél évesen fordult át először. Később egy évesen sem alakultak ki gesztusok: nem intett pápát, nem utánzott arckifejezéseket, kerülte a szemkontaktust, semmilyen kedves játékba nem lehetett bevonni, a saját tevékenységeibe volt elmerülve. Nem emelte a kezét, hogy vedd fel. Nem játszott kukucs játékot. Egyébként külső szemlélőnek továbbra is csak egy kicsit makacs, eleven kisfiúnak tűnt, én is abban reménykedtem, hogy majd beindul a beszéd, és akkor egyszerűbb lesz.

Aztán van olyan csoportja is az autizmusnak, ami egy éves kor körül indul regresszióval. Ilyen esetben a szülők nem vesznek észre autizmusra utaló jeleket kisbabakorban, bár általában vannak kis elmaradások ilyenkor is.

Magyarországon sok helyen tartja magát a nézet, hogy nincsenek jelek, nem lehet 3 éves korig diagnosztizálni stb. De, lehetnek jelek, legtöbbször lehetne is hamarabb diagnosztizálni, főleg, ha az anyuka már amúgy is nagyon gyanakszik, és nem tudja mi a baj a gyerekkel, vagy őrlődik, hogy épp az ő nevelése mondott csődöt.

De nagyon sokan semmit sem tudnak az autizmusról (szerencsére!) és minden furcsaságnál megijednek feleslegesen.

2022. szept. 12. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
55%
Ha valaki autista az észrevehető. A bölcsibe bekerült 2 évesen egy gyerek. Nem beszélt, nem játszott más gyerekkel. Nézett a semmibe és teljesen kizárta a külvilágot. Semmit nem értett amit mondtak neki. Ragaszkodott a megszokott dolgokhoz. Az ilyen gyereken látszik, hogy másik világban van. Most 3 éves, de maradt a bölcsiben. Annyi változott, hogy már gögicsél és 1-2 szót mond, de nem szobatiszta, és továbbra sem ért semmit. Amúgy aranyos fiú, ha a megszokott emberekkel van.
2022. szept. 12. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
57%
2. válaszoló vagyok. Az autizmusra még nincs diagnózisa, mert a bölcsi jelezte a szülőknek a problémát. A szülők nem foglalkoztak a jelekkel. Ebben az esetben a fejlesztő szerint is autista. Most megy majd a nagy kivizsgálásra.
2022. szept. 12. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Én az 1 éves szülinapja után mondtam ki, hogy itt valami baj van, számomra akkorra már egyértelmű jelek voltak.

Mindig is "többemberes" baba volt, rengeteget sírt, ragaszkodott a megszokott dolgokhoz, zavarta mások jelenléte, nem integetett, nem utánzott, nagyon ritkán nézett ránk, a játékba nem lehetett bevonni, repetitív mozgásai voltak, írtózott az új ételek ízétől és állagától.

1,5-2 éves korában jött egy hatalmas regresszió, azt a néhány szót, amit használt,elfelejtette,szinte semmit sem értett meg.

Engem mindenki paramaminak titulált, mindenki arról győzködött, hogy a gyereknek semmi baja, csak én aggódom túl. (a család egy része a mai napig tagad és szégyelli a lányom)

Csak azért vagyok mérges magamra, hogy nem voltam határozottabb. Ha az lettem volna, sokkal előbb kaphatott volna fejlesztést, előbb felzárkózhatott volna.

2,5 évesen kapta meg a diagnózist, azóta jár fejlesztésekre, tudjuk, hogy miben van lemaradása, azt próbáljuk meg kezelni.

3,5 éves és bár maradt bölcsiben, mert nem voltunk abban biztosak, hogy szept. 1-re szobatiszta lesz, de a korosztályához képest szinte minden lemaradását behozta. Látszik rajta, hogy valami furcsa, kicsit más, de egyébként egy aranyos, szófogadó gyerek.

2022. szept. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Diagnózist 2 és fél évesen kapott,még akkor is mondták a rokonok minek viszem csak fiú...ma már ha visszagondolok voltak már 1 éves korban is jelek csak nem tudtam...pl az előre hátra hintázása az etetőszékben,vagy,hogy nem mutogatott.
2022. szept. 12. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
40%

Van akinél már vannak jelek 1 évesen is akár (pl nem ad ki hangokat, nem néz rád, nem integet, mutogat stb). Párom öccsének a gyerekénél pl hasonló volt a helyzet. Nála én már nagyon kicsiként (10 hónapos volt) észrevettem, hogy valami nem oké (nem gőgicsélt, nem nézett sose senkire, semmi nem érdekelte), de úgy voltam én is vele, hogy biztos csak kicsit lassabban fejlődik.

Őt akkor már autistának diagnosztizálták, amikor közösségbe került. Azóta elkezdte a sulit és már alig van lemaradása a többiekhez képest. Szépen beszél, hiperaktivitása is kezelhető, ha le van mozgatva.


Náluk viszont oka volt sajnos a kialakulásának. Az anyja nem annyira foglalkozott a beszédfejlődéssel (mondókák, olvasás, foglalkozás otthon stb). Helyette inkább a tv elé lerakta már 3 hónaposan is. Gyerekközösségbe nem is járt. 2 évesen kezdte el a saját nyelvét beszélni, addig egy hangot sem adott is. 5,5 évesen kezdett beszélni végül.

Fejlesztéssel hamar lesz javulás.

2022. szept. 12. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
67%
Azért autisztikus vonásai vagy heppjei minden kisgyereknek vannak. Nálunk is sok olyasmi volt a gyerekeknél, amit itt leírtak (lassabb mozgásfejlődés, késői beszéd és addig semmi, szobatisztaság kérdése, extrém válogatósság, szabályokhoz, furcsa szokásokhoz való ragaszkodás... (pl. mindent sorba rak vagy csak egy bizonyos színűt és állagút eszik, nagyon sokszor ismétli ugyanazt a tevékenységet, vagy csak úgy tudtunk egy évig bölcsibe menni, hogy minden autóról mondani kellett, milyen márkájú, különben egy óra agyatlan hiszti...)), viszont szociálisan meg nagyon is rendben voltak, a többit meg kinőtték. Úgyhogy szerintem a szemkontaktus, érintés, kommunikáció kerülése saját és ismerősi tapasztalatok alapján az, ami ebből a legbiztosabb pici korban.
2022. szept. 12. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

6-os: nagy butaság, amit a végén írsz... ha annyitol autista lenne egy gyerek, hogy tévéztetik, meg nem mondókázgatnak vele, akkor a gyerekek fele Magyarország autista lenne. Na meg a felnőttek is :D


Egyébként sokszor viszont benne van a pakliban, hogy a gyerek annyira nem reaktív, hogy az anyuka úgy érzi, nem tud vele mit játszani, foglalkozni, mert semmibe nem kapcsolódik be a baba, de még nem tudja, hogy autista, viszont ezek a gyerekek nagy érdeklődést mutatnak a képernyő iránt, ezért hát egyre többet hagyja nézni. Legalábbis én nagyon szomorú voltam, mert nem értettem miért nem figyel rám a kisbabám sosem, pedig énekeltem neki, mondókáztunk, minden ideális volt, csak hát... elvből nem engedtem 2 éves korig tv-zni,mégis autista.

Normál esetben nem kell "foglalkozni" a beszedfejlődéssel, ugyanis a gyerekben genetikailag kódolt, hogy akarjon kommunikálni, és elsajátítsa a környezetében hallott nyelvet!

2022. szept. 12. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
32%
#8 Mivel az anyukájával volt, aki egész nap nem foglalkozott vele (etetés, pelenkacsere volt csak), a tv-t nézte folyamatosan a gyerek, így az orvosok ezt tartották valószínű oknak és egyben súlyosbító körülménynek. Az apukája napi 14 órát volt távol heti 6 nap. Így napi 2 órában hallott csak bárkitől élő beszédet és 1 feljes nap. Akkor foglalkoztak csak nagyjából vele. Emiatt volt lemaradott. A válás után (3 éves volt), az apjához került, ment oviba. Akkor kapta meg a pecsétet (így nehezebb is volt nekik). Azóta minden nap fejlesztésre jár és szépen fejlődik. 2,5 év kellett utána, mire az első igazi szava meglett. Addig a saját kis nyelvét használta 3 éves korától. 2 évesen kezdett hangokat kiadni először amúgy (gőgicsélt).
2022. szept. 12. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
33%

Nem mond szerintem butaságot a 6-os válaszoló. A sok képernyőzés akkor is káros, persze minden gyereknél változó, de van aki különösen érzékeny rá.

Neve is van, "virtuális autizmus".

2022. szept. 12. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!