Hogy jut a lenyelt levegő a gyomorból a belekbe?
A védőnő szerint (és olvastam már máshol is ezt a magyarázatot) a szopás közben lenyelt levegő okozza a fájdalmat a baba beleiben. Fizikai/biológiai ismereteim azonban úgy tűnik, eléggé hiányosak, mert nem tudom felfogni, hogyan kerül a levegő tartósan a folyadék ALÁ. A gyomorban folyadék van, a tej is folyadék, a vele lenyelt levegőnek pedig a folyadék alatt kellene lefolynia a belekbe. De tudomásom szerint a folyadékba kerülő légbuborék erősen felfele akar távozni, nagyon nehéz lent tartani.
A baba gyomrában másmilyen törvények működnek? Mi készteti a levegőbuborékot arra, hogy ne felfelé (büff), hanem lefelé, a belek irányába hagyja el a gyomrot?
A nyelőcső és a gyomor között erős izom (cardia) van. Csak komplex folyamatok hatására nyílik.
Maga a gyomor mozgás lefelé továbbítja és keveri is a gyomortartalmat.
Az ember gyomra és bélrendszere nem egy függôleges csô, hanem kanyargós. Ha a gyomor/bélmozgás egyszer átnyomta a levegôt egy olyan bélkacsba, ahonnan már ha fölfelé száll is csak elôre halad, onnan nem fog visszajönni.
Itt látszik, hogy a gyomor is kifli alakú. Ha a levegô a kifli patkóbél felôli oldaláig eljutott, onnan fellszállva épphogy a patkóbélbe jut tovább. Visszajönni nem fog, hiszen ahhoz is lefelé kellene haladnia, és a bélmozgás is csak elôre viszi, visszafelé nem.
Ráadásul a csecsemôk fekve szoktak szopni, nem függôleges helyzetben, így eleve könnyen halad a levegô, hiszen oldalra megy, nem lefelé.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!