Igény szerinti szoptatás vagy 3-4 óránként? Melyik a jobb?
20:45-os: miert itelkezel ha tudatlan vagy?
1. Nem kaja helyett kapja a baba a teat
2. Hasfajas elleni tea
3. Ket eves kozott kap naponta kb.2x max 3x 30-40 ml-t.
4. Hal'Istennek rengeteg tejem van
Szüksége van-e a szoptatott babának vízre, teára?
Megérkezett a meleg, nyári idő. Ilyenkor az ember óhatatlanul elbizonytalanodik, nincs-e szüksége a babájának külön folyadékpótlásra az anyatej mellett.
Az első fél évben egyértelműen nem a válasz. Az igény szerint szoptatott babáknak az anyatejen kívül nincs szükségük más folyadékra még kánikula idején sem. Az anyatej 87%-a víz, tehát fedezi a baba folyadékigényét is. A szoptatás elején ún. elsőtej termelődik, ami vizesebb, kevésbé zsírdús, szomjoltásra kiváló. Amikor a babák szomjasak, akkor csak pár percig fognak szopizni, hogy ezzel az elsőtejjel oltsák szomjukat. Úgyhogy nagy melegben a babák általában nagyon gyakran kérik mellre magukat, de csak kevés ideig szopiznak egy-egy alkalommal. Ha úgy látjuk, hogy babánk kevesebbet pisil a szokottnál, vizelete koncentrált, akkor nyugodtan megkínálhatjuk őt szopival akár óránként is.
A tea, víz adása több szempontból is gondot okozhat. Egyrészt a cumisüveg használata cumizavar kialakulásához vezethet az eltérő szopizási technika miatt, másrészt a tea, víz, lemossa a bélfalról az anyatejes védőbevonatot, harmadrészt pedig az egyéb folyadék adásával megzavarjuk a kereslet-kínálat folyamatot, amelyen a tejtermelés alapszik.
A második fél évben, a hozzátáplálás megkezdése után megkínálhatjuk babánkat forralt-lehűtött csapvízzel, ha úgy gondoljuk, hogy szomjas. De ne essünk kétségbe, ha nem fogadná el: a gyakori szopizás az idősebb baba folyadékszükésgletét is ugyanúgy képes fedezni még kánikulai meleg idején is.
Igény szerinti szoptatás I.
Mit jelent az igény szerinti szoptatás?
Az igény szerinti szoptatás azt jelenti, hogy a babát mindig mellre tesszük, ahányszor szopizni szeretne, függetlenül attól, hogy mennyi idő telt el az előző szopizás óta. Vagyis a babát nézzük, nem az órát. Az anyatej egyrészt nagyon könnyen emészthető, roppant gyorsan kiürül a babagyomorból, tehát gyorsabban, gyakrabban éhezhetnek meg a szoptatott babák, mint tápszerrel táplált társaik. Másrészt az anyatej nemcsak étele a csecsemőnek, hanem itala is (amire pl. nagy melegben gyakrabban szüksége lehet), ráadásul egy csomó olyan anyagot tartalmaz, amelyek szerepe pl. a fájdalomcsillapítás, az elaltatás, ellazítás. És nem utolsósorban olyan jó odabújni anyához szopizni!:o)))
Igény szerinti szoptatásnál akár 8-12 alkalommal is szopizhat a baba az első időkben, sőt, vannak babák, akik ennél jóval többször kéredzkednek mellre. A legtöbb baba reggel-délelőtt hosszabb szüneteket hagy a szopik között, nagyobbakat alszik, este-délután viszont gyakrabban szopizna, sőt, akár egy hosszabb időt folyamatosan mellen töltene. Ez teljesen normális jelenség, abból adódik, hogy estére kifáradnak a babák, ingerfeldolgozó kapacitásuk teljesen kimerül, és ahhoz folyamodnak, ami egyedül ismerős, megnyugtató nekik: anyához és a szopizáshoz. Ezzel párhuzamosan délután-este kevesebb tej termelődik, de ez is természetes jelenség, ugyanis ez a tej zsírosabb, laktatóbb. Ilyenkor nyugodtan hagyhatjuk a babát szopizni addig, amíg csak szeretne.
Igény szerinti szoptatás II.
Miért jó az igény szerinti szoptatás a tejtermelés szempontjából?
Igény szerinti szoptatásnál biztosítva van az, hogy a tejtermelés a baba igényeihez alkalmazkodjon. A mellben a tej a kereslet-kínálat elve alapján termelődik, vagyis minél többször szopizik a baba, annál több lesz a tej. Az anyamell tárolókapacitása nagyon korlátozott, így a tej nagy része nem szopik között gyűlik össze, hanem szopi (vagy fejés) alatt, magának a szopinak (vagy fejésnek) a hatására termelődik. Ez fokozottan igaz a kisebb mellű nőkre. Vagyis tejtermelő képesség szempontjából nincs különbség a kis- és nagymellű nők között, de lehet, hogy a kisebb mellű nők ugyanazt a mennyiséget gyakoribb szopikkal tudják megtermelni.
A babák fejlődése során vannak ún. növekedési ugrások, amikor táplálékigényük egyik napról a másikra hirtelen megnő. Ezek papírforma szerint 3 és 6 hetes ill. 3 és 6 hónapos korban jelentkeznek, de mivel a babák nem mind olvassák a nagykönyvet:o)), más életkorokban is előfordulhatnak. Ilyenkor átmenetileg gyakrabban kéredzkednek mellre egy pár napig, ezzel tornázva föl a tejmennyiséget egy magasabb szintre. Ha óra szerint etetjük a babát, a tejmennyiség nem fog tudni alkalmazkodni a megnövekedett igényekhez.
Nagy melegben szintén biztos, hogy gyakrabban, bár esetleg egy-egy alkalommal rövidebb ideig fog szopizni a baba, így biztosítva a megfelelő folyadékbevitelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!