Mit csináljak, ha az orvos olyan antibiotikumot írt fel, aminél abba kell hagyni a szoptatást? Nem szokik így le a kisfiam a ciciről?
A szoptatás alatti gyógyszerszedés minden esetben gondos mérlegelést igényel. Talán feleslegesnek tűnik ennek hangoztatása, pedig sajnos akkor is szem előtt kellene tartanunk, amikor sem várandósság, sem szoptatás nem int óvatosságra. Elterjedt szokás, hogy minden apró panasz miatt gyógyszerekhez nyúlunk. Fejfájás, fáradtság, izom, izületi és csontrendszeri fájdalmak, egyszerű kis náthák, torokgyulladások, láz, álmatlanság - bármiről is legyen szó, első utunk a patikába vezet, hogy bekaphassunk végre valami tablettát, csodaszert, ami majd eltünteti a tüneteket, elkeni a problémát. Mert gyógyulást csak a legritkább esetben hoznak a nyakra-főre bekapkodott gyógyszerek. Gondoljuk csak végig a következőket, mielőtt akár egyetlen szem gyógyszert is bevennénk:
*
A mindennapos fertőzések túlnyomó többségével gyógyszerek nélkül is remekül megbirkózik immunrendszerünk. A gyógyulás nem elsősorban a gyógyszernek, hanem szervezetünk öngyógyító képességének köszönhető.
*
A leggyakrabban szedett gyógyszertípusok (fájdalomcsillapító, altató, nyugtató) csupán a tünetek elnyomására szolgálnak. Keressük inkább az okokat, amelyek a tünet mögött meghúzódnak. Ha megtaláltuk, sokkal hosszabb távú sikereket érhetünk el, mint a tüneti szerek folytonos alkalmazásával. Mennyivel kellemesebb dolog a rendszeres testmozgás, a kirándulás, az egészséges táplálkozás, mint a túlhajszolt életmód és gyógyszerszedés. Hatékonyabb, ha kissé visszaveszünk a tempóból, és akkora megterhelést vállalunk, amit egészségünk roncsolása nélkül is elbírunk.
*
Az "önerőből" kiállott és legyőzött betegségek erősítik szervezetünket. Gondoljunk erre, és ne akarjunk rögtön antibiotikumot szedni minden kis náthára, influenzára, hiszen ezek vírusos megbetegedések. Gazdálkodjunk okosan azzal a rengetegféle gyógyszerrel, amit ilyen esetekre kínál a gyógyszeripar. Valószínűleg tökéletesen elég egy-egy rozmaringos izzasztófürdő, néhány csésze mézes kakukkfűtea, és egy fenyő- vagy eukaliptuszolajos orrkenőcs, hogy hatékonyan segítsük szervezetünket a meghűléses betegség legyőzésében.
*
A betegség egyébként is némi megállást, pihenést parancsol szervezetünknek. Hallgassunk erre a belsõ hangra, és ne tegyünk úgy, mintha semmi sem történt volna. Alvás, fekvés, pihenés közben testünk erői a betegség elhárítására fordítódhatnak. Így a gyógyulás is hamarabb bekövetkezik, mintha minden betegséget lábon akarnánk kihordani!
Homeopátia:
Ha segít az a tudat, hogy mégis vettünk be valamit, válasszunk homeopátiás gyógyszert. Szerezzünk be olyan könyveket, füzeteket, amelyekből tájékozódhatunk a természetes gyógymódokról és a homeopátiás tüneti szerek adagolásáról. Ezeknél mindig a tapasztalt tünet pontos leírásából kell kiindulni, és ennek alapján szert választani. Homeopátiás orvos megállapíthatja az úgynevezett alkati szerünket, amit megfelelő adagban attól kezdve bármelyik betegségünk kúrálásához segítségül hívhatunk. A homeopátiás szerek előnye, hogy szedésük sem a várandósság sem a szoptatás idején nem ütközik akadályokba. Egyes tüneti szereket kifejezetten szoptatási problémákra ajánlanak. Ha szoptatási tanácsadóval, védőnővel vagy gyerekorvossal már rábukkantunk a probléma okára, és tettünk is azért, hogy javuljon a helyzet, a homeopátiás gyógyszer kedvezően támogatja a gyógyulást vagy a tejmennyiség növekedését.
A gyógyszerfóbia is árt!
Az eddig elmondottak a rutinszerû, felesleges, sõt károsan gyakori gyógyszerszedésre vonatkoztak. A másik véglet az, amikor a szoptató nõ még súlyos betegség esetén sem hajlandó gyógyszert bevenni, mert attól tart, ezzel árthat gyermekének.
Sajnos jellegzetes példa a mellgyulladás:
Láz- és fájdalomcsillapítót gondolkodás nélkül bevesznek az anyák, noha ezzel egyetlen lépést sem tettek a gyógyulás felé (legfeljebb közérzetük lett átmenetileg valamivel jobb), sőt, csökkentették az immunrendszer működésének hatékonyságát. A láz ugyanis nem maga a betegség, nem a legyőzendő rossz, hanem a mellgyulladást okozó fertőzés elleni védekező reakció része. A magas testhőmérséklet gátolja a kórokozók további szaporodását, sőt pusztulásukat okozza. Ha azonnal és rutinszerűen csillapítjuk, rontjuk a szervezet védekező reakciójának hatékonyságát, és egyúttal nehezítjük a betegség lefolyásának megítélését. Tényleg jobban vagyok, vagy csak a gyógyszer érzeteti hatását? - az effajta tétovázás csak súlyosbítja a bajt, hiszen nem kezdünk hozzá idejében a valóban hatásos gyakorlati tennivalókhoz, és szükség esetén a gyógyszeres terápiához. Sajnos arra is jócskán akad példa, hogy a körzeti orvos felírja a gennyes mellgyulladás esetén kívánatos és hatékony antibiotikumot, de hozzáteszi, hogy emellett bizony nem lehet szoptatni. Ez többszörös öngól! Aki nem szoptat a mellgyulladás ideje alatt, lassítja a gyógyulást, s mivel a tej fejéssel nem távolítható el olyan hatékonyan, mint a váltogatott testhelyzetekben történő szoptatással, ezért a szoptatás szüneteltetésével komoly lépéseket tesz a betegség súlyosbodása, például egy gennyes tályog kialakulása felé. Öngól azért is, mert gennyes mellgyulladás esetén igenis szükség lehet antibiotikumra. Valószínűleg magától is meggyógyulna, de annyira fájdalmas, olyan tartósan rossz közérzetet okoz, és szövődményei olyan súlyosak lehetnek, hogy ebben az esetben ésszerű döntés a megfelelő antibiotikum adása. Még jobb, ha a gyógyszer felírását a tej tenyésztéses vizsgálata előzi meg, mert így pontosan meg lehet állapítani, melyik antibiotikum lesz a leghatékonyabb. A szóba jöhető gyógyszerek túlnyomó többségét újszülöttek, csecsemők is kaphatják, ha fertőzés miatt rászorulnak. Ha a háziorvos nem tudja, melyek ezek a szerek, konzultálhat a gyermekorvossal. Ezeknek a gyógyszereknek csupán 1-2 százaléka megy át az anyatejbe, és ezzel gyakorlatilag semmit sem ártanak a babának. Mindez amellett szól, hogy rosszul értelmezett óvatosságból semmiképp se tagadjuk meg a javasolt antibiotikum bevételét.
Súlyos, krónikus betegségek, rokkant édesanyák:
Szintén a sajnálatos tények közé tartozik, hogy a krónikus betegségben szenvedő anyát igyekeznek lebeszélni a szoptatásról. Egyfelől arra hivatkoznak, hogy feleslegesen terheli vele amúgy is nagy terhet, a krónikus betegséget cipelő szervezetét, másfelől úgy gondolják, hogy a tartós gyógyszerszedés nem egyeztethető össze a szoptatással. Ezzel szemben minden egyes esetben mérlegelni KELL a következőket:
*
A szoptatás esetleg megelőzheti a kisbabánál ugyanennek a betegségnek a későbbi kialakulását. Ez többek közt valamennyi allergiás megbetegedésre, az autoimmun betegségekre, a diabéteszre, az asztmára, számos emésztőszervi betegségre és bizonyos esetekben az atópiás dermatitiszre is igaz.
*
A krónikus betegségben szenvedő vagy éppen rokkant nő számára csodálatos, megerősítő, életre szóló élmény lehet, hogy a szoptatás terén nem mondott csődöt a teste. A szoptatás nem teher, nem az anyai szervezet gátlástalan kizsákmányolása, hanem ajándék, amit semmiképp sincs jogunk alapos megfontolás nélkül elvenni tőle.
*
Mit jelent az alapos megfontolás? Természetesen többletmunkát a lelkiismeretes orvos és védõnõ számára! Utána kell nézni a legfrissebb szakirodalomban, milyen tapasztalatok gyűltek össze azokról az esetekről, amikor az adott gyógyszer szedése mellett szoptatott a nő. Szinte minden egyes gyógyszerről pontosan tudható, mekkora hányada megy át az anyatejbe, mennyi a hatóanyag felezési ideje, milyen tüneteket találtak azoknál a csecsemőknél, akik az anyatejjel szívták magukba hosszabb-rövidebb ideig az adott szert. Ezen túlmenően a gyógyszerszedés ideje alatt a szakorvosnak együtt kell működnie a kisbaba házi gyerekorvosával is, mert egyes gyógyszereknél szükség lehet arra is, hogy a kicsinél időről-időre ellenőrző vizsgálatokat végezzenek.
Ennél persze sokkal egyszerűbb és kockázatmentesebb ezt mondani: "Asszonyom, minek akarja még szoptatni ezt a gyereket, hiszen már elmúlt egyéves!? Azonnal válassza el!" - Igaz, nem ide tartozik, de itt sem árt leszögezni, hogy a szoptatásnak és anyatejnek egyéves kor után is számtalan előnye van a kisgyerek és az anya számára. Ezért van szükség alapos megfontolásra. (A szoptatás biológiai és pszichés előnyei)
nagyon idegesítő, hogy a legtöbb orvos ilyenkor egyből rávágja, hogy tulajdonképpen MINEK is akar még szoptatni?? Valami frappáns választ megérdemelnének ilyenkor.
Úgyhogy szerintem i s mérlegelni kell - és ha mégis muszáj, akkor fejni, fejni, fejni, hogy fennmaradjon a tejtermelés.
ha megfázás akkor szerintem ne szedd be az antibiotikumot, viszont ha komolyabb akkor tényleg fejjél nagyon sokat.
van olyan antibiotikum amit szopi alatt is lehet szedni, én visszamennék az orvoshoz és addig nem is jönnék el amíg azt fel nem írja. de megfázásra nem szoktak antibiotikumot írni :S
Szia! Milyen antibiotikumot irt fel? az Augmentint pl lehet szedni terhesseg es szoptatas alatt is.
Jobbulast!
Ha beszeded, szedj melette normaflore-t, vagy más ilyen jellegű készítményt. Talán hamarabb kiürül a sok emllékanyag a szervezetedből. És fejj sokat.
Kitartást neked és gyógyulj meg gyorsan :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!