Akkor jól értettem?
Írták páran, hogy:
Fehérje: 2-3g/tskg
Szénhidrát: 1,5-2g/tskg
Zsír: 0,5g/tskg
Fehérjéből minnél több, mehet mondjuk 5g/tskg is, ha benne van a napi 1800 kcal keretben?
Ezekkel nem vagyok tisztában, hogy melyikből mennyi kell, egyébként 5-6 kiló fogyás után edzeni is szeretnék!
Nemnem, senki nem eszik 5 g/ttkg-ot. Legalábbis nem lehetnek sokan. Drága, macerás, felesleges, ésszerűtlen plusz egészségtelen s attól nem fejlődsz vagy szálkásodsz jobban.
A 3 is elég durva, amúgy zsírmentes testsúlyra vonatkozik, csak erről sokan elfeledkeznek az egyszerűség kedvéért, illetve inkább felfelé akarnak tévedni...
Szénhidrátnál úgy kell, hogy megfelelően fogyj, különböző emberek másképp reagálnak. Plusz ugye nem mindegy, hogy mennyi energiát égetsz egy nap, van, akinek az általad írt értékek maximuma is durván kevés kalória, szálkásításkor is. De erre rájön az ember. Normál esetben kezdhetsz vagy 2g/ttkg-mal s meglátod, mi történik, aki tudja, hogy nem hízékony, csak feljött némi zsír mondjuk tömegeléssel, az használhat eleve többet.
Más módszer is van, de valóban, a tipikus szálkásító diéta fehérjedús és zsírszegény.
:) Nem tudom, ezzel van, aki máshogyan van, de én a CH-tól hízok jobban, nem a zsírtól, úgyhogy nekem a szénhidrátcsökkentett diéta így néz ki:
>20% fehérje (0.75g/tskg),
<40% zsír (0.67g/tskg) és
40% CH (1.5g/tskg).
1200kcal diéta.
Szerintem kicsit átesünk a ló túloldalára, amikor a szénhidrát csökkentéséről, és a fehérje favorizálásáról van szó... Mérsékelt mozgással (heti két futás, meg két torna otthon), időnkénti bűnözéssel heti 1kg-ot fogyok már két hónapja...
Mégegyszer: a szénhidrátcsökkentett diéta nem mindenkinek a legjobb választás, ma már egy génteszttel megállapítható, hogy kinek működik, kinek kevésbé... Azért hajrá!
Aham. Értem. Tehát alig viszel be fehérét, látom nem fontosak az izmaid:D
Alapból hízékony alkat vagyok, és api kb 500-800 kcal-t égetek. Kb 4 nap egy hét alatt.
Azaz.. csak most kezdtem el, 2 napja :O
Akkor 2g fehérje, 2g szénhidrát?.. vagy hogy kellene?:DD
"Aham. Értem. Tehát alig viszel be fehérét, látom nem fontosak az izmaid:D"
Tudod az a helyzet, hogy amikor a napi fehérjeszükségletem megállapítása a kérdés, akkor tudományos források után megyek, nem pedig azután, amit a nők lapjában vagy a mens health scitec nutrition által szponzorált reklámoldalán írnak.. ;)
Tessék, okulj:
"The accepted level of protein requirement of 0.8 g · kg-1 · d-1 is based on structural requirements and ignores the use of protein for energy metabolism. High protein diets on the other hand advocate excessive levels of protein intake on the order of 200 to 400 g/d, which can equate to levels of approximately 5 g · kg-1 · d-1, which may exceed the liver’s capacity to convert excess nitrogen to urea. Dangers of excessive protein, defined as when protein constitutes > 35% of total energy intake, include hyperaminoacidemia, hyperammonemia, hyperinsulinemia nausea, diarrhea, and even death (the “rabbit starvation syndrome”)." ( [link]
Kicsit magyarabbul a lényeg:
A normál elfogadott szintje a fehérjebevitelnek 0.8g/tskg, ez a fehérje élettani funkcióinak ellátásához kell, nem számol ez a fehérjéből származó energiával. (Magyarul ez egy minimum, de elégséges érték.) Természetesen energiabevitelt is lehet fedezni fehérjéből, de vigyázni kell egyes diétákkal. A túlzottan magas napi fehérjebevitel (2-400g/nap, 5g/tskg/nap) meghaladhatja a máj mittomén nitrogénbontó kapacitását. Ha az össz energia 35%-a (vagy több) fehérjéből van, mindenféle baja lesz a szervezetnek... (Például éhenhalsz kajálás közben - rabbit starvation syndrome...)
Az én számaim ennek megfelelnek, ugye *több, mint* 20% fehérje, és *kevesebb, mint* 40% zsír, de ott van a 40% szénhidrát is. Nyilván nem véletlenül.
Szóval csak kiegyensúlyozottan!
A rabbit starvation kellemeten, de nem olyan sűrűn halálos, amennyiben van lehetőség a kizárólag sovány fehérjén alapuló táplálkozás megváltoztatására. Normál körülmények között pedig még a fanatikus fehérjeimádók sem esznek így. Amúgy persze, fehérjén élni elég balga ötlet s tényleg roppant egészségtelen, az ember hiába tömi a sovány húst, éhezik... Szörnyű lehet.
S kinek mi a kiegyensúlyozottság. Ha a minimum értékek megvannak és a maximumon sem megyünk túl, elég nagy a játéktér, s ha az embernek egy szokatlanabb arány fekszik, ami jó a szervezetének és élvezi is, akkor miért ne? Ha nem igényel sokat a nem eszenciális makrotápanyagból, miért egyen belőle 200 grammot? Elég komoly előnyei lehetnek, ha egészen másképp cselekszik. Nálam ez jobb közérzet, több energia, esély a fogyásra...
A sok zsírt és sok szénhidrátot nem szokták ajánlani egyszerre, ebben van is logika, bár ismerek olyat, aki kvázi csak így tud táplálkozni, igaz, fogyni és izmosodni sem akar.
A 0,8-as szorzós fehérjeminimum elég köztudott, sokszor találkoztam vele. Én azért szeretem fentebb tartani, de nem tudom, mi lenne alacsonyabban (azontúl, hogy megőrülnék, hogy majdnem növényi étrenden kell élnem, zsírmentes testsúlyra már a 0,8 is 40g alatti értéket ad nekem s nem zsírmentesre se sokkal többet).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!