Tényleg olyan hatékony és egészséges ez a diéta?
Nem tudom, milyen paleót csinálsz. Én automatikusan eléggé szénhidrátdúsan csináltam az elején (szeretem a zöldségeket :D szénhidrát pedig sok más paleo ételben is van, de gyümölcs és keményítőbomba nálam alig volt), amitől csak éhes maradtam csillió kalóriával. Szénhidrátcsökkentés után viszont remekül éreztem magam (ez a paleótól teljesen független, a szénhidrát számít. ezért nem vagytok jól szénhidrátdús paleón s jól vagyok szénhidrátszegény nempaleón, főleg, ha pár paleo és nem paleo ételt kizárok). DE van, akinek sok szénhidrát kell, sőt, kevés zsír.
Zsírt jóval kevesebbet eszem most, mint rég, szénhidrátot pedig még sokkal inkább. A szénhidrátnöveléssel képtelen vagyok elég lent tartani a zsírt, szóval az pocsék ötlet.
De aki nem ilyen, az miért ne ehetne akár rengeteg szénhidrátot, ha belefér a kötelező zsír és fehérje mellé s így is többet használ el?
A LEGTÖBBEN szénhidrátra alapozva fogynak... Nyilván lehet úgy. Nem mindegy, mekkora a kalóriakereted és milyen szénhidrátot eszel s mit még.
Nekem nem fogja szétcseszni semmimet a sok zsír, mivel több évtizede remekül megvagyok vele, a szénhidrátcsökkentés áldásos hatásait viszont úgy is érzem, hogy egészséges voltam túlevés, sok szénhidrát, sok zsír mellett is (igazán sok lehetett. a fogyásom elején érzésre jóval kevesebbet ettem, mint előtte, de a zsír azért néha felmászott 200g fölé a diétás 140-150-ről... ami szerintem megenni nem sok, kalóriában annál inkább. na erről a szintről jöttem le 80 grammra, ahol most állok, de ehhez további komoly szénhidrátcsökkentés kellett).
Ha rosszul esik a zsír, nyilván ne erőltesd, nem kell. A kötelező keveset (40g körül?) persze vidd be.
Fogyást nem okoz automatikusan sem a paleo, sem a keto, de még az időszakos böjt sem, ezek egyszerre sem (van, akinek igen, az örüljön, feltéve, hogy jól is érzi magát). Kalóriadeficit kell, az pedig sok szénhidráttal és kevés zsírral is elérhető.
Az olajos magvak sokunkat nem laktatják, ez ilyen. Tapasztald ki, mi esik jól és mi laktat, ebben mások az emberek. A legjobb esélye a fehérjedús ételeknek van, a zsír ezt segíti, de van, aki pl. éhes marad egy csomó tojástól is, más pedig jóllakik gyümölccsel.
Most olvastam, amit utóbb írtál. Van vegán paleo, de azért az ritka. Én nem erőltetném a paleót, néha kiöntik a fürdővízzel a gyereket (senki meg nem fog győzni arról, hogy bármi baj lenne a zöldborsóval, azt sosem hagytam ki)... Illetve inkább a megengedőbb változatokat választanám, egy csomó elemet bevettek manapság külföldön, ami a magyarországon dívó paleóban tiltott, amennyire láttam.
De inkább az a jó, ha az ember csak kipróbálja, ha amúgyis szimpatikus neki az az irány s kedve van hozzá. Aztán amivel nem ért egyet, azt nem követi...
Az előbb már írtam, hogy a jóllakás, na az egyéni.
Az én jóllakásom általában elég egyszerű képlettel felírható: legyen kb. 1000 kcal az étkezésben, a szénhidrátot nem számolva s ebben legyen jelentős mennyiségű fehérje (50-60 gramm szerintem már jó). Manapság már kevesebb is elég, de akkor hamar ennem kell újra, ami felesleges macera.
De egy családtagomnak 1000-1200 kcal kell reggelire, teljesen mindegy, miből (feltéve, hogy van benne némi szénhidrát. lehetőleg a zöme legyen az, de zsíros édességekkel sincs baj, csak legyen benne egyszerű cukor. az se baj, ha szinte 100% gyors ch, prímán ledolgozza vele a 8 óra könnyű fizikai munkát, akár fut is mellé 16 km-t, nem gond).
Ennyire nem lehet megmondani, mi laktatja az embert, hiába lenne ez vagy az logikus az elég hasonló emberi testünk miatt. Én csak nézek, amikor olvasom, hogy ó, pár szelet kenyér után 1-2-3 órával megéhezik az ember. Én nem éhezem meg, eleve jól sem lakom fél kiló vajas-mézes kenyérrel (lehet, hogy csak a vajasat próbáltam, semmit nem laktatott s mit változtatna egy kis cukor?). Mert nincs benne elég fehérje és a zsír sem elég.
Bocs a frazeológiáért, remélem, valakinek érdekes, nekem roppantul az, még 96. alkalommal leírva is (tudom, hogy csinálnom kéne valamit az életemmel).
Ha nem vagy egészséges, az speciális téma s ahhoz már szakember kellene. Nekem épp elég kitapasztalni szép lassan, hogy egészségesen mi esik a legjobban. Kiigazodni a cikkek közt elég necces, hisz mindent írnak s az ellenkezőjét is...
A rizsben és a krumpliban őszintén szólva én semmi rosszat nem látok, nekem persze a szénhidrát miatt vigyáznom kell a mennyiséggel, de ennyi.
Amit láttam, hallottam eddig, az alapján a szervezetünk a legtöbb étrendi dologra elég hamar reagál, szóval az, hogy olyan étrendet tartunk, ami mellett jól érezzük magunkat, ez úgy nagyon durván szerintem nem rossz hozzáállás. Ha nagyon nem bírod, az nem lehet jó (kivéve, ha csak nagyon rövid ideig tart, olyan persze van, hogy a jó étrendbe bele kell szokni, rendbe kell jönnie a bélflórának vagy ilyesmi. A kevés szénhidrátot is meg kell szokni, de ha az ember olyan fajta, mindig szerencsétlenül fogja érezni magát kevéssel)...
Úgyhogy én a testünk jelzéseire figyelés híve vagyok. Ha rosszabbul vagy, ne menj abba az irányba, keress mást.
Én nem 100% paleo étrendet folytatok, de azért leírom a tapasztalataimat. Azért nem 100%, mert néha eszem egy kis rizst vagy krumplit, paradicsomféléket elég gyakran, ezenkívül mézet, zöldborsót, zöldbabot, néha édesburgonyát is.
Nem mindegy, mik a makróid, és még sok kis apróság van (vitaminok, tápkiegek, testmozgás, életmód). Én sok éve tartó, de enyhe pajzsmirigy alulműködéssel indultam, azt nem tudom biztosan, hogy gluténérzékeny vagyok-e, a tejet viszont egyértelműen nem bírom. Az étrendváltásom elég drasztikus volt, egyik napról a másikra elhagytam a cukrot, gabonákat, tejtermékeket, figyeltem, hogy ne egyek semmit, amiben szója, étolaj és káros adalékanyagok vannak. Fogytam pár kilót annak ellenére, hogy nem figyeltem akkor még a kalóriákat és a makrókat, és pár hónap után a pajzsmirigy értékeim tökéletesek lettek. Ennek már 2,5 éve, és azóta is nagyon jó a vérképem és a TSH-m, és összességében csak jókat tapasztaltam.
Az utóbbi 1 évben híztam kb. 3 kilót, ami nem olyan nagy baj, mert elkezdtem kicsit edzeni, és szerintem izmosodtam is. Plusz mostanában nem tartom annyira szigorúan az étrendemet, néha eszem pl. 10-20 g sajtot, vagy egy kicsi rizst, krumplit, ilyesmik.
Amit a 76%-os említett, hogy vannak, akik sok ch-val fogynak - nos, erről az a véleményem, hogy meg kell nézni, hogy az illető miből viszi be a ch-t, mennyi zsírt eszik mellé, és legfőképpen, hogy mennyit mozog. Teljesen más egy fizikai munkás és egy irodai dolgozó ch és kalóriaigénye. Ezért is szoktam megmosolyogni, amikor testépítő meg fizikai munkás vegánok írják, hogy ők aztán nem híznak 400 g ch-tól meg többezer kcal-tól - hát naná, hogy nem :)
A zöldházas étrendről olvastam régebben, de nem értek egyet a zsírral kapcsolatos riogatásokkal. Nagyon sok ember van, akiknek a cukorbetegsége elmúlt, és normális súlyúra fogyott ketogén vagy LCHF étrenddel. A zsírban gazdag étrend nem újkeletű az emberiség történetében, míg a finomított szénhidrátok, a műkaják valamint a cukorbetegség, inzulinrezisztencia az. Hogy miért lenne veszélyes hozzászokni a kevesebb ch-hoz, fel nem foghatom. Ez olyan, mintha azt mondanák, veszélyes hozzászokni a kevés alkoholhoz, vagy kávéhoz. Persze, a függőség egy ideig nem enged, a bélflórád évek alatt hozzászokott a sok keményítőhöz, cukorhoz, rosthoz, kell egy kis idő, amíg át tudsz állni, és a bélflórádnak is igazodnia kell, ami nem megy 2 nap alatt, és addig elég xarul lehetsz.
Ettől függetlenül lehet, hogy az étrended valamiért nem jó neked. Ha 1 hónap szigorú étrendváltoztatás után sem jó a közérzeted, fáradt és éhes vagy, akkor változtatnod kell valamit. Hogy mit, azt nem tudom, mert nem ismerem az étrendedet, egyéb körülményeidet, és rólad sem tudok semmit.
"...utána túlzott inzulinválasszal reagál" - Mi után? Ki mondta, hogy vissza kell térni az egészségtelen mennyiségű ch-hoz, amit a szervezeted egyszerűen nem tud felhasználni? Kit érdekel, mi lenne "utána"?
"...utálattal is, de folytatom." Ne. Komolyan mondom, ha utálod, amit eszel, akkor ez is lehet az oka, hogy rosszul érzed magad. Ha etikai okokból voltál vegetáriánus, vagy nem szereted a húst, akkor maradj vega paleo étrenden. Ami azt jelenti, hogy nem eszel húst és zsírt, csak pl. jó sok tojást.
Falásrohamok néha nálam is előfordulnak, de mindig akkor, ha elkezdek valami nagyon szénhidrátosat enni. A megszokott étrendem mellett viszont jóllakott, energikus és egyben derűsen nyugodt vagyok, durva vércukor-ingadozások nélkül. Az étkezés utáni kajakóma a múlté, az anyagcserém pedig úgy tűnik, tök jól van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!