Paleo étrendre átállás (? ) (lent leírok mindent, kicsit hosszú)
3 éve paleózom, azóta az összes betegségem elmúlt (magas vérnyomás, hörghurut, ízületi problémák, ekcéma, nyirokrendszeri problémák és mellékhatásként 20 kg mínusz). A férjem szintén ellenezte (sajnos meg is halt közben), ezért úgy főztem, hogy ne kelljen teljesen különálló menüt készíteni. Példa:
húslevest a paleósok is ehetnek tészta nélkül, a férjemnek külön kifőztem a tésztát; sült és párolt húsokat paleós is ehet (rántott húst csak paleós panírral), ehhez kétféle köretet készítettem, magamnak zöldségekből a férjemnek amit akart (krumpli, rizs, tészta).
Reggelire mindig ezt eszem (nagyon egészséges és kb 4 óráig nincs éhségérzet), a Kolláth féle reggeli paleósított változata:
este beáztatok 1 evőkanál szezámmag pelyhet és 1 evőkanál lenmag pelyhet, egy másik edényben 1 evőkanál mazsolát vagy bármilyen más aszalt gyümölcsöt (amit önmagában, cukor nélkül aszaltak), annyi víz kell rá, amennyi ellepi, ha marad rajta víz reggelre, azt leönteni;
reggel ehhez hozzákeverni egy marék darált olajos magot (nem sózottat): dió, paradió, kesudió, mandula, török mogyoró (amerikai nem jó); 1 db reszelt almát vagy más gyümölcsöt; 2 evőkanál darált mákot; 1 teáskanál mézet; ízlés szerint citromlevet (valódi citromból préselve). Este 18 óra után már nem jó enni, inni lehet, persze nem az üzletekben kapható üdítőket. A tej és a többi tejtermék szintén káros, de a kemény sajtokból lehet enni egy keveset (parmezán, trappista, ementáli). Nem kell állandóan főtt ételt enni, ami meg van főzve, az már nem élő, tehát nincs benne semmi, ami fontos lenne az egészségünk érdekében. A vitaminok és az enzimek nagyon alacsony hőfokon elbomlanak. Ezért sok nyers zöldséget és gyümölcsöt kell enni. Az interneten nagyon sok olyan oldal van, ahol vannak receptek, pl. a nyers élő élelmiszerekre is. Mivel a mai zöldségek és gyümölcsök már nem tartalmaznak elegendő vitamint (pláne ha jól agyonfőztük), ezért fontos a megfelelő vitamin bevitele. Persze nem a szintetikus vitaminokra gondolok. Itt csak természetes vitaminokat találsz: [link] Csak a piacon vásárolok az őstermelőktől, amit ott nem kapok, azt bioboltban veszem meg. Nem elég a táplálkozásunkat megreformálni, mert a káros anyagok az élelmiszereken kívül ott vannak a kozmetikumokban, a háztartási szerekben stb. Évek óta nem veszek semmiféle kész- és félkész ételt, mert azok tartalmazzák mindazt, amit egy paleós nem eszik meg (pl. cukor, gabonaliszt, tej, stb.) Ide tartoznak a felvágottak, kolbászok, szalámik is, kivéve, ha azt megbízható személytől tudom beszerezni (pl. egy ismerős, vagy rokon, akinek van saját biogazdasága). Persze nem tudunk minden káros dolgot kiszűrni, de aki ezt betartja, az már nagyon sokat tett az egészségéért. További kérdéseidre is szívesen válaszolok. Nagyon sok tapasztalatom van ezzel kapcsolatban. A mai napig is állandóan kutatom az egészséges életmóddal kapcsolatos írásokat. Erre az e-mail címre nyugodtan írhatsz: almasiklara@gmail.com Semmiféle anyagi érdekem nem fűződik ehhez (könyvelő vagyok és nyugdíjas). Üdvözlettel: Almási Klára
Reggelizni általában rántottát szoktam (szalonna+tojás). Ha nem megyek otthonról sehova sem ebédig, akkor sokszor csak gyümölcsöket, mert nem mindig vagyok igazán éhes felkelés után.
Vacsora: kolbász/szalonna/tonhal sajttal és/vagy zöldségekkel. Vagy az ebéd maradéka. Illetve minden evés után eleszegetek egy-egy almát/narancsot, mert jólesik és mert megszoktam.
A baconba tekert májat pl. szeretem reggelire is, vacsira is. Szoktam néha csinálni egy tepsivel, aztán kitart egy-két napig.
Anyukád meg gondolom, tud húst sütni serpenyőben/wokban/tepsiben - panír nélkül, olaj helyett zsírban. Illetve zöldségeket is tud sütni/párolni. Meg gondolom, pörköltet is tud készíteni. Amihez nem jut neked paleós köret, ahhoz egyél salátát, vagy savanyúságot. De a sült alma is finom és hamar el is készíthető.
Kedves Klára, mi az, hogy ebédre "kell" enni?! Én évek óta nagyon jól elvagyok a hús és gyümölcsök keverésével bármely napszakban, sőt nem csak elvagyok... de mindegy. Tulajdonképp nekem ez a kettő a fő táplálékom, ami a legjobban bevált.
Egyébként meg az ember akkor eszik, amikor éhes. Mi az, hogy este hat után nem egészséges?! Éhen is halnék a vizsgaidőszakban, ha éjfélig, vagy hajnali kettőig nem ennék már. Sőt, általában haza se érek sokszor "este" hatig. Ne haragudj, de ezzel a dologgal egyáltalán nem értek egyet! Tudom milyen rosszul lenni és egészségtelenül élni, de három év paleo után azt is tudom, hogy mindenki a maga napirendje, aktivitása, igényei és szükségletei szerint alakítja az étkezését. Neked lehet, hogy ez a módszer vált be, de ettől még nem jelenteném ki, hogy mindenki számára ez a jó. Amúgy aki pl. ketogén diétázik, az mit egyen vacsorára? :)
Kedves Julie!
Természetesen nem kötelező ebédre húst enni, mert vannak olyan paleósok, akik nem fogyasztanak húst. Aki viszont igen, az ne vacsorára egye, hanem ebédre. Az egészséges életmód nemcsak abból áll, hogy paleó vagy ketogén vagy egyszerre mind a kettő szerint állítja valaki össze az étrendjét. A paleó és a ketogén étrend lényege, hogy nem emeli meg a vércukrot, ezáltal nem termelődik annyi inzulin és nincs éhségérzet. Ez viszont csak akkor igaz, ha megfelelő időben és gyakorisággal eszik az ember. Ezt meg lehet oldani, vigyél magaddal ennivalót és nem halsz éhen, a vércukrod sem ugrál. Aki akkor eszik amikor már éhes, az azt jelenti, hogy megemelkedett a vércukra, a szervezet elkezdi az inzulint termelni. Vagyis előbb-utóbb megbetegszik. Azért mert Neked a gyümölcs és a hús egyszerre evése a bevált, nem jelenti azt, hogy ez egészséges. Nagyon jól éreztem magam amikor még a hagyományos nyugati étrend szerint étkeztem, mégis beteg lettem tőle. Az érzékeink becsaphatnak. Aki ketogén diétán van, az sem ehet este húst, hanem joghurtot vagy kefírt 1 evőkanál lenmaggal esetleg 1 db zellerszár, de ha a ketogénnel együtt még paleózik is, akkor a tejtermék nem nyerő. Gondolom nem hallottál a szervóráról? Bemásolok ide egy cikket az antalvali.com oldalról. Olvasd el, talán megérted miért mondtam azt, hogy ebédre kell enni a húst és 6 óra után már nem szabad enni. Persze mindenki azt hisz amit akar, de nem biztos, hogy a jót hiszi el.
Kínai orvoslás - szerveink meghatározott időrendben működnek és pihennek... (szerv-óra)
2010, január 31 - 19:07 — Hírszem
Az asztmások hajnali 3 és 5 óra között köhögnek, az epeproblémákkal küzdő emberek pedig éjfél körül görcsölnek legtöbbször....! Vajon miért van ez így?
A Kínai orvoslás négyezer éve megtalálta a választ! Szerveink meghatározott időben működnek és pihennek, vagyis a táplálkozásnak, a pihenésnek, és a testmozgásnak is megvan a megfelelő ideje. A tizenkét fő szervünk kétóránként "váltja egymást". Szervezetünkben az energiaáramlása megfelelő egyensúlyba kerülhet ha odafigyelünk..
Egyensúlyban az energiaáramlás
Jártak már úgy, hogy este későn alaposan bevacsoráztak, aztán éjjel egy és három között valamikor arra ébredtek, hogy úgy érzik magukat, mintha súlyos kövek lennének a gyomrukban? De miért éppen ebben az időben ébredünk fel, ha este megterheltük gyomrunkat? Az asztmások miért hajnali 3 és 5 között köhögnek a legintenzívebben, az epeproblémákkal küszködők pedig miért éjfél körül görcsölnek be a legtöbbször? A kínai orvosok már mintegy négyezer évvel ezelőtt megtalálták ezekre a kérdésekre a választ. Szabó Olga természetgyógyász most velünk is megosztja a szerv-óra működésének elvét.
A hagyományos kínai orvoslás szerint az emberi szervek meghatározott időrendben működnek és pihennek. A periódikusan váltakozó bioritmusunk szerint mindennek megvan a maga ideje. A táplálkozásnak, a sportnak, a pihenésnek, akár egy foghúzásnak is. 12 fő szervünk kétórás időközönként "váltja egymást" a munkában, a maga idejében az éppen aktuális "dolgozó" birtokolja szinte az összes energiánkat. Az energiapályákon, vagyis a meridiánokon tehát az energiaszint állandóan változik. Egy kis odafigyeléssel mi is nagyon sokat tehetünk azért, hogy ne bontsuk meg az energiaáramlás egyensúlyát szervezetünkben, például ne késztessük bőséges vacsorával éjjel májunkat aktív munkára, ha éppen pihen.
A kínai szerv-óra, amely testünk 12 csatornáját mutatja. Mindegyiknél megfigyelhető egy olyan kétórás periódus, amikor a csi áramlása maximális
1 és 3 óra között: a szervezet teljesítőképessége ebben az időben a legalacsonyabb. A máj teljes erővel méregtelenít, nem szabad tovább terhelni.
3-5 óra között: eljött a tüdő aktív ideje, felkészül az egész napi munkára. A férfiak nemi aktivitása ebben az időintervallumban a legnagyobb, mert ilyenkor termelődik a legtöbb nemi hormon.
5-7 óra között: ekkor működik legaktívabban a vastagbél. Ez az egészséges székletürítés ideje. Megszabadítjuk szervezetünket a salakanyagban található mérgektől, így azok nem tudnak visszaszívódni és teljesítőképességünket csökkenteni.
7-9 óra között: a gyomor leginkább terhelhető időszaka. Ekkor tud a leghatékonyabban dolgozni, tehát bőséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag reggelit vegyünk magunkhoz.
9-11 óra között: testhőmérsékletünk optimális, az idegrendszer ebben az időszakban a legnyugodtabb, teljesítőképességünk igen magas.
11-13 óra között: 11 óra a szívciklus csúcspontja, tehát legjobb idő a sportolásra. Délben erősödik a gyomorsav-, majd később az epetermelődés, készen állunk egy finom ebéd elfogyasztására.
13-15 óra között: lassul a vérkeringés, az energiák a vékonybélben koncentrálódnak, csökken a fájdalomérzékelés is, ezért ilyenkor érdemes a fogorvoshoz bejelentkezni.
15-17 óra között: a húgyhólyag dolgozik a legintenzívebben, ezért fogyasszunk bőségesen cukor és alkoholmentes folyadékot. Szervezetünk kiüríti a méreganyagokat, ismét ereje teljében van, tehát tanulhatunk, sportolhatunk, dolgozhatunk teljes energiabedobással.
17-19 óra között: vesénk a legnagyobb tisztító munkában, ezért ebben az időben ne terheljük tovább zsírral, cukorral, sóval és egyéb mérgező anyagokkal. Vérnyomásunk csökken, szívműködésünk lassul, egy kicsit nem árt megpihenni munka közben. Ilyenkor érdemes elfogyasztani a könnyű vacsorát is.
19-21 óra között: ha most vacsorázunk, azt már nem dolgozza fel szervezetünk, elraktározza reggelre. Energiapályáink lelassulnak, felkészülünk az éjszakai pihenőre, érzékeink kifinomulnak.
21-23 óra között: az úgynevezett "hármas melegítő" időszakában testünk és lelkünk nyugalomra, pihenésre vágyik, teljesítőképességünk erőteljesen csökken, ez a legpihentetőbb alvás ideje, tehát ne végezzünk se testi, se szellemi aktív tevékenységet igénylő munkát. A hármas melegítő nem szerv, hanem azt a helyet jelöli, ahol testünk alsó-középső és felső részének szervei együttműködnek. Feladata, hogy a légzés, az evés és az ivás során a szervezetünkbe jutó, a tüdő és a gyomor által felvett energiákat a testünkbe irányítsa.
23-1 óra között: legintenzívebb az epehólyag görcskészsége, kevésbé csillapítható a fájdalom.
A kínai orvoslás szerint akkor vagyunk egészségesek, ha a szervezet energiakeringése harmonikus. Ez az energia a csí(Qi), a vitalitást, életerőt jelenti. A keringés akadályoztatása betegséghez vezethet. Érdemes tehát figyelemmel kísérni biológiai óránkat.
Kedves Klára,
továbbra sem értek egyet veled. Nincs univerzális, mindenki számára egészséges napirend. A paleo is csupán irányelvekből áll, amikből mindenki maga tapasztalja ki, hogy mivel tud a leghatékonyabban működni. Az általad bemásolt hosszú szöveg sem állja meg mindenkire a helyét, hiszen nem mindenki kel és fekszik ideális időben, ezzel a napi ritmusa is módosul. Már az sem mindegy, hogy tél vagy nyár van, hiszen a nappalok hossza is befolyással bír a napi ritmusunkra. Arról meg már ne is beszéljünk, hogy nem elhanyagolható szempont az sem, hogy mely földrajzi szélességen és éghajlaton él az ember.
Csak úgy mellesleg, én például hétköznap napközben nem tudok rendes húsos ebédet enni, mert nincs rá lehetőségem. Minden vágyam ez lenne, de nem tudom megoldani. És ha este zöldséget eszem, az nem esik jól, próbálkoztam vele egy időben. Ellenben a húsos vacsorák után alszom a legjobbat éjszaka. De nem erőltetem ezt senkire sem! Ez csak az én legideálisabb működésem ezen életszakaszomban.
Tudod, az ember elvileg szabad élőlény (lenne). Nem élhetünk folyton az órát lesve. Az nem egészséges. Ha éhesek vagyunk, eszünk, ha nem, akkor nem. Nem lehet ránk erőltetni, hogy most kell a legtöbbet enni, mert most az egészséges. Ha nem kívánom adott időintervallumban az ételt, akkor mitől lenne egészséges?! Miért ne higgyem el a testemnek, ha nem vágyik este zöldségre és nem alszom jól utána?!
Idéznék tőled: "Persze mindenki azt hisz amit akar, de nem biztos, hogy a jót hiszi el."
De a legjobb az, ha nem csupán "elhisz" az ember, hanem inkább és főként tapasztal. És ezután nem téveszti szem elől, hogy bár nagyon hasonlóak, de azért egyformák mégsem vagyunk.
További jó egészséget neked, de rám most vár egy kellemes éjszakai tanulás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!