Ha nem a genetika felelős a testalkatunkért, akkor mitől lehet ez?
Ugye mindig azt mondják, hogy nem a genetika határozza meg, hogy ki lesz túlsúlyos, és ki marad sovány, hanem a táplálkozás és az életmód.
Én figyelek az étkezésemre, számolom a kalóriákat, heti 2x tornázok itthon, mellette 4-5 alkalommal 3-4 km-t sétálok gyors tempóban. Csak ásványvizet iszom. 171 cm vagyok, és jelenleg 68 kiló.
A 3 évvel fiatalabb hugom viszont semmit sem mozog, tömi magába az édességeket és a gyorskaját, cukros üdítőkön él, van, hogy este 10-kor még vígan nekiáll egy tányér pörköltet megenni, amikor én már csak pl egy joghurtot vagy kefirt eszek. Ő velem ellentétben mégis 165 cm és 54 kiló.
Miért van az, a több mozgás és a kevesebb evés ellenére mégis rajtam van súlyfelesleg? Mit csinálok rosszul?
Ki mondta ezt a hülyeséget?
A genetika ÉS a környezeti hatások felelősek egyszerre. Nem is különválasztható a kettő.
Neki eleve több barna zsírszövet lehet a hátában, ami hővé égeti el a bevitt kalóriát. Az anyagcseréje is gyorsabb valószínűleg, neked meg mindent feldolgoz a szervezeted és beépít.
Ez van.
Pont a genetika határozza meg, hogy endomorf vagy ektomorf valaki... ennek nagy szakirodalma van az edzésnél, keress rá.
Másfelől neked jobban kell figyelned a diétára. Ennyi a kulcsa... heti 3-4x végezz kardió edzést, minél intenzívebb annál jobb...és számolgasd mennyi kalóriát búrsz be. Húgoddal meg ne foglalkozz:)
Ja és 3-4 km séta semmit sem ér kb, max ha öregasszony leszel, egészségügyi sétának jó.
A lényeg, hogy ne éheztesd magad. Annál nagyobb fasság nincs. Pont azt éred el vele, hogy az éhező szervezet elkezdi átalakítani a hormonháztartásod, és mégtöbb kalóriát beépítesz majd.
Egyél rendesen, fehérjedús ételeket, kevés szénhidrátot, sok zöldséget gyümölcsöt, néha belefér a csoki is. Csak legyen folyamatos, rendszeres napi 5x kis adag kaja + minimum napi fél-1 óra intenzív kardió. Nem sétálgatás hanem gatyáig leizzadás.
Azért alapvetően a genetika határozza meg az alkatunkat. Lehet persze mindenkinek 60 kilónak lenni, csak van, akinek ez magától van, van, akinek keveset meg akinek rettenetesen sokat kell küzdenie érte. És amint ezzel leáll, visszaáll az az állapot, amilyennek a genetikája szerint lennie kéne. Fiúknál ugyanez van csak fordítva. Van, aki magától masszívabb alkat, van, aki egy év alatt kigyúrhatja magát, meg aki évtizede küzd, és még mindig alig több, mint egy fogpiszkáló.
Aki hízásra képtelen, az úgy van beprogramozva, hogy egy bizonyos mennyiség felett úgyis keresztül megy rajta minden, ha nyolcszor annyit eszik is. Ahhoz külön trükkök kellenek izomfejlesztésnél, hogy rá legyenek bírva a sejtek beépítésre, nem elég csak zabálni.
Kérdező, ne érezd úgy, hogy igazságtalan az élet, akinek meg az alkata magától tökéletes, annak meg van más problémája, betegsége... olyan az élet, hogy szinte mindenki húzott valami sz.rt, általában többet is...
Fiataloknál gyakran van, hogy sokat esznek és nem híznak, főleg fejlődésben lévő tiniknél. Hozzá ne hasonlítsd magad.
Nekem is mindenki azt mondogatta, hogy milyen szerencsés vagyok, ehetek és nem hízok. De ez nem igaz!!!! Ilyen nincs! Kiszámoltam kíváncsiságból, hogy mennyit eszem. Nincs semmi csoda. Egyszerűen nem eszem sokat, kalóriában.
Ha nincs semmi egészségügyi problémád, akkor biztosan többet eszel, mint gondolod, vagy rosszul számolod.
Köszönöm az eddigi válaszokat. Azért írtam ki ezt a kérdést, mert eddig kb. mindenkitől csak azt hallgattam, hogy azért vagyok én túlsúlyos, ő pedig vékony, mert hogy biztosan én zabálok és a kanapén lustulok egész nap, ő pedig figyel az étkezésre és mozgással tesz az alakjáért....
Amikor pedig mondtam, hogy pont ennek pont a fordítottja igaz, és én a genetika miatt vagyok aktívabb életmód mellet is teltebb, mindenki csak legyintett, hogy "Á ez hülyeség, a genetikának ehhez semmi köze, csak erre fogod", ez nagyon rosszul esett. Egyébként ha számít valamit, akkor anyukám is nagyon vékony alkat (kb 60 kiló), apukám viszont erősen elhízott (110 kiló körül).
Egyébként nem vagyok a tesómra irigy és féltékeny, persze szívesen cserélnék vele, de úgy vagyok vele, hogy magammal foglalkozom, és próbálom kihozni a maximumot :)
De bizony, rengeteget számít a genetika, ezt számosan tapasztaljuk is. Persze sok vékony ember, aki azt mondja vagy akire azt mondják, hogy ehet akármennyit, nem hízik, ténylegesen keveset eszik. De az anyagcserénk sebessége nagyrészt genetika. S az emberiség egy része nem tud nagyon elhízni, ha 3 helyett eszik is, nekem is van ilyenem, aminek örülök, de ettől még világéletemben túlsúlyos voltam, mert a fogyáshoz töredék annyit kell ennem, mint amit megszoktam. Most, sok-sok év után is durván kevésnek látom a napi kalóriaigényemnek megfelelő ételt, ami egy étkezésre sem rengeteg.
Emiatt lehet, hogy a most rengeteget evő, nem kövér ember később elhízik, mert az anyagcseréje lassul, de ő a régi lazaságát alkalmazza. De ha mindig vékony marad, akkor sincs mit tenni, neki ezt dobta az élet, neked mást. Az emberek igazságtalanok az esetedben, sajna van ilyen is.
A mozgáshiány pedig tuti rosszat fog tenni neki. Te sem mozogsz sokat, de az a kevés is több, mint a semmi.
Mit csinálsz rosszul? Nem vagy kalóriadeficitben, így nem fogysz. Nyilván a húgod sem, mert gondolom, ő se fogy. A kettőtök kalóriaigénye elég durván eltérhet, simán kellhet neki több, mint neked, vagy amit már írtam, a "többletből" (idézőjel, mert ha elhasználja a szervezet, akkor nem többlet, viszont az alap szükséglethez képest az) nem lesz háj, anyagcseregyorsításra lesz elhasználva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!