Valaki felvilágosítana?
Minden hol ezt a kalória számítást nyomják fogyókúrának, de a kcal az csak a dolog energia tartalmát mutatja meg, hogy ez az energia miből áll össze az megint más kérdés. Valakinek a cukrot, valakinek a zsírt, valakinek egészen mást bont le lassan a szervezete( vagy lassabban, mint az átlag, az én elképzelésem szerint).
Szóval ennek tényleg van bármi értelme fogyókúra szempontjából? Nem értek hozzá, csak ha belegondolok teljesen butaságnak tűnik, nem értem mi köze egy anyag energiatartalmának a hízásomhoz (ami vicces, mert pont lehetetlen híznom, akármit zabálok össze és ezt sem tudom mitől van)
Attól hízol mert több kalóriát viszel be, bármiből.
Ezért szokták számolni hogy csak a megfelelő mennyiségűt vigyék be. Emellett szoktak még a makrókra is figyelni, mivel valakit a zsír valakit meg a fehérje telít el jobban, vagyis nézik hogy miből áll a kalória.
És attól még hogy nem hízol nem kéne mindent összezabálni, lehet hogy nem rakódik le rád zsír, de a szervezetednek, az egészségednek nem jó.
Teljesen mindegy hízás szempontjából, hogy miből áll össze, élettani szempontból nem mindegy.
Ha nem tudsz hízni, akkor egy utad van az izom fejlesztés, megemelt kalória, és ezzel a makrók közül első sorban a fehérje. 2g/kg, és súlyzós edzés.
A kalória számolása nem fogyókúra, hanem az energiabeviteled nyomon követése. Nem kell számolni a kalóriákat ahhoz, hogy fogyj vagy hízz, de ebben a tekintetben az fog számítani, hogy mekkora az energibeviteled az energialeadásodhoz képest, tehát érdemes és hasznos tudni.
Ahogy már előttem is leírták, egészségügyi szempontból nem mindegy, hogy ezeknek a kalóriáknak mik a forrásai, illetve az általános közérzeted és a kalóriadeficit kitartó fenntartása miatt sem mindegy.
Sok féle nézet van ebben a tekintetben. Sokan kizárólag a kalóriaelmélet mellett vannak, ami szerint egyél kevesebbet, mint akit elhasználsz, és fogyni fogsz. Ha ugyanannyit akkor súlyt tartasz, ha többet akkor hízol.
Ezen elmélet szerint teljesen mindegy, hogy miből viszed be az energiát, ugyanolyannak, egyenértékűnek tartja a teljes értékű élelmiszerek, és a felfolgozott finomított, adalékanyagokkal, cukorral stb dúsított termékek kalóriáját is.
Na ezzel én nem értek egyet. Ez az elmélet így túlságosan le van egyszerűsítve. Az emberi szervezet nem egészen így működik. Persze szamítanak a kalóriák, de sokszor az egyéb tényezők is, pl hogy miből származik, tápanyag, minőség szempontjaból. A fehérje, zsír és szénhidrát-anyagcsere sem ugyanolyan mértékben működik mindenkinél.
Aki picit is nyitott, és elgondolkodik az előbb utóbb rájön, hogy ez így egy hatalmas kamu ebben a formában.
Pl ugyanakkora kalóriaértékkel rendelkező cukros fehérlisztes süti, és mondjuk pisztácia, vagy zöldségek, vagy natúr húsok, tojás stb stb kcal tartalma, soha nem lesz egyenértékű az emberi szervezet számára, mivel teljesen más élettani hatásuk van. Más hatassal vannak az anyagcsere működésre, a hormonális változásokra amik a testben végbe mennek, attól függően mit eszünk, milyen minőséget, milyen tápanyagforrásból, milyen arányban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!