Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Most akkor mi igaz a zsírégets...

Most akkor mi igaz a zsírégetssel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Egyik edző azt mondja, hogy a zsírégetés csak 30-40 perc után indul be, a másik pedig hogy többet ér ha minden nap mozgunk 20 percet, mintha heti kétszer egy órát. Most akkor hogy is van ez?
2010. júl. 4. 11:10
 1/3 anonim ***** válasza:
mozogj minden nap legalább 40 percet és tuti jó lesz. futás , bicikli meg erösités
2010. júl. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A kaján múlik a legtöbb. Nekem van egy jól összeállitott étrendem,napi 30-40 percet mozgok és mégis fogyok
2010. júl. 4. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Gyenes Tamás Nűnű ***** válasza:
75%

Ettől sokkal egyszerűbb a dolog:

Anélkül, hogy túl részletesen belemennénk, tudni kell (nem kell, de jó), hogy a szervezetünk két fő tápanyagot használ energianyerésre: zsírt és szénhidrátot. (Ha nincs más, akkor a fehérjét is elhasználja, de mi abból inkább izmot szeretnénk.)

A szénhidrát az elsődleges energianyerő anyag. A szervezet szőlőcukorrá bontja a szénhidrátot, ez a vérben kering, mint vércukor, amit az inzulin nevű hormon passzíroz be a sejtekbe, hogy ott megtörténjen az energianyerés. A fölöslegből a máj glikogént állít elő, ezt a máj és az izmok tárolják. (Az izom 3 fő alkotórésze: víz, fehérje, glikogén. A legtöbb a víz, 1 gr glikogén 4 gr vizet köt meg.) Ha még mindig marad fölösleg, akkor abból zsír lesz.

Nomármost, ha rendszeresen mozgunk, akkor az izmok elhasználják a glikogént, és bevitt szénhidrát így megy a glikogén raktárak feltöltésére, és nem zsír lesz belőle.

Nagyon fontos azt tudni, hogy zsírt a szervezet csak oxigén jelenlétében tud felhasználni, így ha meghajtjuk magunkat (súlyzózás, tempós futás, stb.) akkor csak szénhidrátokból, glikogénből lesz energia (ilyenkor képződik a tejsav.) Emiatt sok hazai testépítő edző azt hiszi, hogy ilyenkor izmot vesztünk (ami lényegében igaz is, mivel az izmokban sok glikogén tárolódik), de esetünkben ez lényegtelen, mert utána úgyis visszatölti azt a szervezet.

Zsírt csak a lájtosabb folyamatok során, mint például alvás, meccsnézés, séta, laza kocogás során tud elégetni a test. Hogy hol a határa a lazább és a keményebb mozgásnak? Ez elsősorban az edzettségünktől függ. Sok sport során javíthatjuk a tüdőnk és a szívünk kapacitását, így egyre gyorsabb tempóban róhatjuk a köröket a futópályán, az még mindig zsírégető mozgás marad. Vagyis, ha fogyás a célunk, nem pedig az idő eltöltése, akkor ahogy edződünk, úgy növeljük az intenzitást: egyre nagyobb súlyok, egyre nagyobb sebesség a futópályán.

Helyi zsírégetés

Mielőtt nekiveselkednénk a számtalan felülésnek, hogy laposabb legyen a hasunk, nem árt gyorsan tisztázni:

nincs helyi zsírégetés. Mozgás során nem a dolgozó testrészről megy le a zsír, hanem egyenletesen, mindenhonnan. Ez annyiból nem igaz, hogy elhízni sem egyenletesen szoktunk, így fogyni sem egyenletesen fogunk. A zsírszövetekben található alfa2-receptorok felelősek, hogy hová rakódjon le a zsír, és ezek felelősek a zsírok mobilizásának gátlásáért. Az alfa2-receptorok egyenlőtlen eloszlása határozza meg, hogy elsőként hová hízzunk, és bizony onnan fogunk utoljára fogyni. Ezt nem tudjuk befolyásolni az adott testrész megmozgatásával. Teljesen fölösleges felüléseket csinálni a fogyás miatt, akkor már inkább menjünk le, és fussunk ahogy csak bírunk, az sokkal több kalóriát éget el.

2010. júl. 5. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!