Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » A teljes kiőrlésű ételek...

A teljes kiőrlésű ételek kalóriát/energiát is adnak vagy csak végig megy a szervezeten?

Figyelt kérdés
Én most már tényleg nem értem. Mert valaki azt mondja nyugodtan ehetek belőle, mert ugyis csak végig vonul a szervezeten, mert nehezen emészthető. A másik tábor meg azt mondja ez nem igaz, mert rengeteg kalória van benne. Mostanában már abszolut nem eszem csokit sem édességet.... helyette... imádom az ilyen teljes kiőrlésű oats meg weetabix.. Valamikor együltő helyemben megbírok enni három weetabix-et, mert nagyon kívánja a szervezetem. Ez normális? Meg almát is folyamatosan bírnék enni. :( :S
2009. nov. 11. 14:14
 1/9 anonim ***** válasza:
A teljes kiőrlésű pékáruk telítenek, sokkal később leszel éhes újra, ellentétben a fehér lisztből készültek esetében. Kalóriatartalmuk van, mint bármely másféle pékáruknak, de az a lényeg, hogy telítenek, továbbá egészségesebbek a fehér lisztből készültektől.
2009. nov. 11. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
:) ez nem pékárú... inkább müzli.. müzli keksz :) amúgy nem érzem, hogy telítene sőt mindig tudnék enni belőle... de legalább mellette a csokit meg ilyeneket nem kívánom :) Köszönöm válaszod.
2009. nov. 11. 14:35
 3/9 anonim ***** válasza:

Mi is az a teljes kiőrlésű gabona?

2007-08-08 - Andrea



Sokan nem is tudják mi az a teljes kiőrlésű gabona. Mitől teljes, és miért is jó, ha ilyet fogyasztunk? Cikkünkben megadjuk a választ.



A teljes kiőrlésű gabona azt jelenti, hogy a magbél mellett a csírát és a maghéjat is megőrlik, így egy rostban és vitaminokban gazdag lisztet kapunk. A nem teljes kiőrlésű kenyér igazából csak divatból került a képbe, és mire rájöttek, hogy teljes kiőrlésű liszt sokkal egészségesebb, addigra teljesen kikerült az étkezési szokások közül.



A teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek amellett hogy sok hasznos élelmi rostot, vitamint és ásványi anyagot (E-vitamin, B-vitamin, kálium, kalcium, magnézium, foszfor) tartalmaznak, segítenek megelőzni a rák, a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulását is, csökkenti a koleszterin szintet és a vérnyomást. Segíthet az ún. irritábilis bél szindrómáben (IBS) szenvedőknek is. Ezen kívül elhízni is nehezebb tőle, mert már kevesebb mennyiségtől is jól lakunk



Sokan nem szeretik a csak teljes kiőrlésű gabonából készült kenyereket, mert enyhén savanykás az ízük. Ők nyugodtan fogyasszanak olyan kenyeret ami részben készül teljes kiőrlésű lisztből, részben pedig fehér lisztből.

A legtöbb terméken ma már feltüntetik, ha teljes kiőrlésű gabonából készült. Angolul a „whole wheat” németül „vollkorn” feliratokat kell keresnünk.

Kenyérnél úgy különböztethetjük meg az igazi rozskenyeret a festett kenyértől, hogy az igazi teljes kiőrlésű rozsból készült kenyér (vagy amelyik részben ezzel készült), nehezebb, kisebb lyukak vannak benne. A színezett kenyér pedig enyhén kávé, vagy karamell illatú, nagyobb lyukak vannak benne és azonos mérettel rendelkezik mint egy azonos súlyú fehér kenyér.



Nem csak a teljes kiőrlésű búza és rozs létezik, de teljes kiőrlésű zab, árpa, kukorica és rizs (barna rizs) is. Ezek is ugyanolyan egészségesek, és változatosságot is adnak.


Napi 40-50g rost elfogyasztása ajánlott, ami természetesen nem csak gabonából, de gyümölcsökből, zöldségekből is állhat.



Kapcsolódó cikk: Zabkorpa

2009. nov. 11. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

kalória jelen esetben az ételben levő fehérjéből, szénhidrátból és zsírból lesz. mivel ezekből van a kenyérben rendesen, kalóriadús ételnek számít.


viszont! a teljes kiőrlésű kenyérben nemcsak sima szénhidrátok vannak, hanem rostok is. a rostok olyan szénhidrátok, amelyeket a szervezet nem tud megemészteni, viszont segítenek számos dologban: telítettségérzést adnak, a többi szénhidrát felszívódását lelassítják (így azok nem dobják meg annyira a vércukrodat), kiseprik a beleket, székrekedés esetén lazítják a székletet stb.


sajnos, a sima finomliszt annyira túlzottan fel van dolgozva, hogy ezekkel a jó tulajdonságokkal már nemigazán rendelkezik.

a csokiban és az édességben levő cukor pont a fenti jó tulajdonságokkal ellentétes: hirtelen megemeli a vércukrodat, ami utána gyorsan le is esik, így evés után gyorsan megéhezel. emellett a túl sok bevitt cukor zsírként lerakódik a szervezetben, elhízást okoz.

maradj az egészséges szeleteknél, de azért ügyelj arra, hogy ne mindenféle cukrozott vacakkal legyen dúsítva.


az almától semmi bajod nem lesz. igyál több folyadékot is, a rostok azzal együtt lesznek hatékonyak.

2009. nov. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
értem... köszönöm :)
2009. nov. 11. 15:14
 6/9 anonim ***** válasza:

előző voltam


szóval, leegyszerűsítve: amit a kenyérből meg tudsz emészteni, és a szervzezeted használja, az kalória lesz, amit nem tudsz (rost), az meg nem lesz kalória, de jótékony hatású :DD

2009. nov. 11. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
a müzli után azért nem vagy éhes, mert nem dobálja-össze vissza a vércukrodat, hanem csak szép lassan, kissé emeli meg, hosszú időre szolgáltatva az energiát.
2009. nov. 11. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Krisz85 ***** válasza:
végre születtek jó válaszok, az előttem lévő jár a legközelebb az igazsághoz, de a műzli nem jó szó, a zabpehely alapú gabona, és műzli nem emeli meg az inzulinszintet, tehát a cerbona agyoncukrozott , meg gyerekpelyhek viszont annál inkább. + pontot adtam a válaszra egyébként.
2009. nov. 11. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

én voltam a pontozott :)

igen, én müzli alatt a cukormenteset értem. azok nagy vackok, sose fogyasztanék olyat.

nekem a zabkorpa a legkellemesebb ízű, búzakorpát panírozáshoz használok. zabkorpát használok liszt helyett főzelékekbe, palacsintatésztába, tejbegrízbe gríz helyett. én szeretem :)

2009. nov. 11. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!