Fogyni szeretnék, a csokival leállok de a ropit szeretem. Azt ugye ehetek?
Attól függ. A fogyni akarók sem egyformák, az étrendi elképzeléseik, az ízlésük, a nekik fontos dolgok sem.
Nálam a ropi esélytelen, mert glutént tartalmaz (pedig szeretem a ropogós dolgokat, de majd kifejlesztek valamit), a csokival semmi bajom, csak ne legyen benne sok ipari cukor, mert azt kerülöm s gyakran se legyen, mert igyekszem kevés szénhidrátot bevinni, mert nekem az a jó. De glutén nélkül nem is vágyom csokira, úgyhogy minden OK.
MINDENT lehet enni!
Csak ne csodálkozz ha úgy nézel ki ahogy, vagy megbetegszel. Sajna a búzalisztet nem arra találták ki, hogy jó alakod legyen tőle vagy hogy egészséges legyél. De ha sütsz másból ropit..
ropi:DDDDDDDDDDDd
Keress valami mást, ami helyettesítheti ropi utáni vágyadat. Nem kell függőnek lenni.
Mindent lehet enni, sőt kell is. Persze igyekezz minél tisztább és természetesebb ételt enni. Nem kell túlbonyolítani a dolgot. Két irány lehetséges. Egyik esetben inkább szellemi tevékenységet végzel napközben, ebben az esetben szénhidrát gazdag étrend kell, míg fizikai munka közben fehérje illetve zsírban gazdag.
Abból ítélve, hogy kövérnek érzed magad, gondolom szellemi munkát végzel. A tanulás is az.
A testnek három fő alapanyagra van szüksége, hogy önmagát felépítse újra és újra. Első a zsír, ebből épül fel minden belső szerv. Máj, belek, vesék, lép stb. Szükségük van a megfelelő működéshez zsiradékra. A második fontos dolog a fehérje. Ez az izmok működéséhez szükséges. Harmadik pedig a szénhidrát. Csak és kizárólag az agy fogyaszt szénhidrátot.
Szellemi munka esetén az arányok szénhidrát - fehérje - zsír: 50 - 35 - 15
Fizikai munka esetén az arányok szénhidrát - fehérje - zsír: 40 - 40 - 20
Külön ki kell térni a zöldségekre és gyümölcsökre és a vízre. Ez a három alapvetően fontos, mivel a vitaminhiányt és a vízhiányt a test úgy jelzi, hogy éhes. Sokszor egy pohár víztől is elmúlik az éhségérzet és kiderül, nem is éhesek, hanem szomjasak voltunk. Az állandó nassolási kényszer (pl. hogy ropit nassolsz sokat) egyik jele annak, hogy vitaminhiányod van.
Honnan tudod mire van szükséged? Neked nem is kell tudnod, elég, ha a tested tudja, és te hallgatsz rá. Amelyik gyümölcsöt megkívánod vagy zöldséget, abból egyél egy - két hónapig jó sokat. Érezni fogod, hogy mikor nincs már rá szükséged, a test ezt is jelzi, általában azzal, hogy úgy érzed, egy életre megutáltad. Én így voltam a spenóttal 10 évesen, aztán 20 évesen két pofára tömtem magamba a spenótot míg meg nem untam megint.
A víz sem mindegy, hogy milyen. A boltban sokféle vizet lehet kapni a legtöbbje jó sok ásványt tartalmaz. Egyetlen szabályt kell itt is figyelembe venni. Minél KEVESEBB ásvány van benne annál jobb. Az ásványi anyagok szervetlen anyagok, a test képtelen felvenni őket, szóval egész egyszerűen távozik felhasználás nélkül a testből. A növények képesek egyedül felvenni és hasznosítani, átalakítani az ásványokat, így a növényeken (zöldségeken) keresztül juttatjuk be a szervezetbe.
Az ásványtartalom miatt azt kell mondjam, rettentő silány a vízminőség a boltokban. A csapvízé is, főleg mivel teli van klórral. A legjobb víz értelemszerűen a desztillált víz. Aki most felkiált, hogy azt nem szabad meginni, annak csak annyit mondanék, hogy az infúzió nem más mint 3x desztillált víz + némi konyhasó. És azt intravénásan tolják a szervezetbe. No vajon miért?
A víz funkciója a szervezetben a szállítás és a takarítás. Elsősorban a vitaminokat szállítja, mindenféle tápanyagot. Amikor leadta a szállított anyagot, akkor az elhasználtat felveszi a sejtektől és kiürítésre kerül. Akik desztillált vizet kezdenek inni 1-2 hétig akár nagyon sötét barnás - vöröseset vizelhetnek, ettől nem kell megijedni, sok mocsok van a testben a mai világunkban. Az ásványi anyaggal telített víz erre nem képes, mert a víz csak átszalad rajtunk, nem csinál semmit. Ma már 4 liter a napi ajánlott vízmennyiség. Nem is csoda, ha átlagosan 20%-a hasznos, mivel ennyi a nem telített része. Aki desztillált vizet iszik annak elég napi 1 - 1,5 liter víz.
FIGYELEM!
A desztillált vízből 3 deciliternél többet egyszerre nem ajánlott meginni, 1 liter azonnali elfogyasztása pedig veszélyes. Túladagolás jelei ugyan azok, mint a részegségé. Mivel ásványokkal nem telített a víz, így nagyon gyorsan felveszi a test a vizet, ami nagy mennyiség esetén vérhígulást okoz, ami pedig oxigénhiányt. Szóval csak módjával a desztillált víz esetén!
Amit még hozzá szeretnék fűzni. Ha túlságosan cukros az étrend, amit már a test nem használ fel, akkor válaszreakcióként egy úgynevezett inzulint kezd el termelni testünk, aminek az a feladata, hogy a felesleges cukrot elégesse. A probléma csak az, hogyha túl magas az inzulintartalma a vérnek, akkor a sejtek védekezésképpen nem veszik fel a tápanyagokat és a vitaminokat. Ezt érzékelve a test újabb válaszreakciója az, hogy majd akkor használom fel, ha már megfelelőek a körülmények, így elraktározom. A testen lévő zsírréteg nem a szalonnából származó zsírtól van vagy a pörköltből. A test képes a zöldségből is növényi zsiradékot kinyerni. A zsírképződés azért kell a testnek, mert a vitaminok 70%-a kb. zsírban oldódó, a maradék pedig vízben. A zsír azért képződik a testen, hogy a vitamint tárolni tudja. Csakhogy a vitaminhiány éhség érzetet okoz, amire mi úgy reagálunk, hogy nassolunk, cukrot és sok szénhidrátot, amitől magas lesz a vércukor szintje, amitől inzulin termelés beindul, a test nem veszi fel a tápanyagot, és raktározni kénytelen, de ennek eredménye az éhségérzet...
Nem folytatom, gondolom mindenki érti, hogy mi is ez az ördögi kör. És aki megérti, az azt is tudja, hogy hogyan lehet ebből kilépni!
Természetesen a fogyás egyik fő tényezője az aktív mozgás!
Egyenletességet nem csak a testtől kell megkövetelnünk, hanem magunktól is. A test okos, könnyen tanul, jelzi ha valami baja van stb. De ettől még a mi döntéseinktől függ. Nem a testünk irányít minket, hanem mi irányítjuk a testünket, maximum csak befolyásolni tudja azt, hogy milyen döntést hozzunk.
Az egyenletesség kulcsa a táplálkozásban meglévő rendszeresség. Így aztán ha egyik nap reggel 6-kor reggelizek, másnap 10-kor, harmadik nap nem is reggelizek, akkor miféle rendszerességet lehetne megkövetelni a testtől? Majd, ha a test gazdája rendszeresíti az evést az életében nem lesz gondja a vércukorszinttel sem. A nassolás is pont ezt akadályozza, hogy a test nem érti, hogy miért kell egész nap enni?
Amikor a test megtanulja (ami nagyon rövid idő, 1-2 hét), hogy mikor eszünk, akkor az aktívabb emésztési időszakot ezekre az időpontokra fogja beállítani. Ilyenkor felveszi a kellő tápanyagokat és utána köszöni szépen baromi jól el van a következő evésig. És nem vesz fel többet, mint amire szüksége van, mert a test tudja, hogy fog érkezni utánpótlás. Így aztán, ha több cukrosat eszek, akkor sem veszi fel, nincs rá szüksége!
Amíg rendszertelenül eszik valaki és ráadásul mindenféle keverési arányban, aminek köszönhetően a test nem tudja, hogy mikor lesz a következő táplálékbevitel, ezért úgy dönt, hogy elkezd felhalmozni. Többet vesz fel, mint amire szüksége van, és a többletet vagy megpróbálja üríteni, vagy elkezdi raktározni.
A leglényegesebb, amit érdemes megérteni, hogy az él-elem, vagyis az élő - elem, nem más mint alapanyagok a test felépítéséhez. Az evés nem azért kell, mert az ételből energiája lesz az embernek. Ez egy hülyeség. Nem az ételből nyerjük az energiát, az ételeinkből csak az építőköveket nyerjük, aminek segítségével a test újra és újra felépíti önmagát. A csontunk cserélődik a leglassabban, ez 18 éves ciklusban történik. Így a test soha nem idősebb 18 évnél. Persze a belső szerveink 1-2 hónaptól kezdve 1-2 év alatt cserélődnek, a vérünk pl. 28 naponta. Egyedül az agy nem cserélődik, de az agynak az idegi rendszer működéséhez van szüksége külső fizikai energiára, illetve az új idegi kapcsolatok kiépítéséhez.
Hogy akkor honnan van az energia? Hát ez nagy rejtély, van rá válaszom, de ez nem vallási téma, úgyhogy nem kezdek bele. A lényeg, hogy a "tudomány" álláspontja az, hogy "Nem tudjuk".
Pedig ha így belelendültél, akkor kifejthetnéd ezt is.
Én úgy tanultam, hogy a friss élelmiszerekben lévő alapvető életenergiából, a csí egy formájából jutunk energiához, a többi anyag ahogy leírtad: építőelemek. Ezért vannak olyan szuper csodák, hogy valaki igen egysíkúan eszik, mégis képes szinte minden anyagot létrehozni - a teste egyik építőelemből ki tudja alakítani a többit. Legfeljebb erre sok energia rámegy..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!