Úgy halottam hogyha sportolok (pl 1 órát) akkor a szervezetem több órán át még a sport után zsírt éget. Ez igaz? És ha igen hogy működik? Gondolom min 20 perc kell hozzá
Ne köszönd, mert teljesen baromságot írt.
A valóság:
Az izom a mozgáshoz KIZÁRÓLAG cukrot használ energiaforrásként. Ez alól a rövidtávú energia a kivétel, amit az ATP (adezonit-tri-foszfát) szintézisével nyerünk.
A szénhidrát glikogén formájában van eltárolva az izmokban és a májban. Ez gyorsan energiává alakítható, szemben az elraktározott zsírral.
A glikogénraktárak edzett embereknél 5-600 gramm szénhidrátot tárolnak. Ezt lehetetlen edzéssel leüríteni.
Ezután a glükóz (vércukor) ég el, aminek az elvesztése lehetetlenné teszi a további mozgást.
(Emiatt szednek a maratoni futók szőlőcukrot futás alatt)
Zsírból SOHA nem adunk le edzés alatt.
Kedves 1. válaszoló.
Ha tudod, hogy az izom éjszaka épül, azt is tudnod kell, hogy a zsírsejtek is ilyenkor bomlanak le. Hogy miért, azt mindjárt elmagyarázom.
Az edzés maga katabolikus, tehát leépítő folyamat. Az izomzat sérül álltala. Az elégetett kalória mennyi is?
20 perc futás 200 kilokalória. Az sok?
Ja, egy túrórudinak felel meg. Az semmi, nem ezért edzünk...
Nagy kalóriaigénye NEM a mozgásnak van, hanem a regenerálódásnak.
Ezt olvassátok el mégegyszer!
A szervezet éjjel regenerálódik, kijavítja a sérüléseket.
Ez sok energiát igényel. A szénhidrát el van tárolva az izmokban, az csak mozgáshoz kell. Az aminosavakból visszaépülnek az izomszálak, ez az építőanyag.
Energiaként pedig a zsír szolgál, szabad zsírsavak formájában.
És most a kérdésre a válasz:
Amit hallottál részben igaz, a szervezet energiafelhasználása (mozgáshoz cukor, regenerálódáshoz zsír) több óráig emelt szintű marad edzés után.
Az edzésintenzítástól függ, hogy meddig. Alacsony intenzítású aerob edzésnél 1-2 óra, magas intenzítású kardiónál 12-16 óra, míg anaerob súlyzós edzésnél akár 2-3 nap!!!!
Ennyi idő szükséges a regenerálódáshoz nagy izomcsoportok esetén.
Az ideális testzsírcsökkentő edzés tehát súlyzózásból és kardióból áll, és nagyon fontos a megfelelő táplálkozás mellette.
Az izom-glikogént vissza kell tölteni, a megfelelő aminosav összetételű fehérjét elfogyasztani.
Van egy kifejezés, amivel jellemzik ezt az edzésre adott választ, a neve EPOC. (Excess Post-exercise Oxygen Consumption)
Itt olvashatsz róla például:
" A lényeg az, hogy a mozgás legalább 80 százalékában dinamikus legyen, legfeljebb a többi legyen passzív erőmunka. A gyakorlatoknál sem az a fontos, hogy nagy ellenállást győzzünk le, hanem, hogy a mozgás gyors és gyakori legyen. Az állóképességet növelő, állandó hely- vagy testhelyzet-változtatást igénylő mozdulatsorok hatékonyabban fogyasztanak, mint az erőelemek "
---prof. dr. Pavlik Gábor egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kara Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszékének vezetője.--
Tök jó, hogy ilyeneket is találni a neten.
Sajnos dátumot nem írtál mellé, de így is magam előtt látom, ahogy Pavlik doktor (tornából felmentve) remegő tokával magyarázza két cigaretta között, hogy mi a jó a sportolóknak.
Szerencsére én, mint sportedző leszarom Pavlikdoktort, mivel 20 év sporttapasztalatával, és nála 100x képzettebb tanáraimnak köszönhetően jól megtanultam a zsírvesztés, izomépítés egész menetét, a sejtszintű anyagcserétől az anatómiáig.
Ha ez nem így lenne, nem tudnánk testépítőket, küzdősportolókat felkészíteni versenyekre, lefogyasztani, hogy teljesen zsír és vízmentesen álhassanak színpadra.
Ja a belinkelt cikket sem a sarki kocsmában írták, hanem elismert szakemberek, különböző kísérletek, tanulmányok alapján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!