Melyik a helyes megoldás?
Sziasztok!
Kiváncsi vagyok a véleményetekre egy olyan témával kapcsolatban, amin már évek óta filózom - gondoltam, baj nem lehet abból, ha kibeszéljük a dolgot :)
Mit gondoltok, egy gyereketre rá kell szólni, nem szabad engedni, hogy picit meghízzon ha hajlamos rá, vagy egyszerűen csak hagyni kell enni?
Melyik a jó megoldás? Sportoltatni kell, akkor is, ha utálja? Akkor is, ha az egyszerűen nem segít?
Azért foglalkoztat engem ennyire, mert belém hat-hét éves koromtól kezdve sulykolták, hogy ne egyek annyit (édesanyám model volt, tudta a fogyók minden csínját-bínját), kollektívan az egész család, de sportolni is vittek. Én már dacból is zabáltam, meg mert imádtam enni. A sport (foci, judo, balett, mindenfélét próbáltam :D) se segített - és aztán, a szülői ráhatásnak köszönhetően, 14 évesen anorexiás lettem, nem hosszú időre (hat-hét hónap volt talán), mert a tesóim kiszedtek belőle. Na mindegy, ezt csak azért mondtam el, mert TUDOM, hogy ha nem szóltak volna rám, hogy ne egyek, ma is túlsúllyal küszködnék, így viszont a kalóriákat számolom, kevés húst eszem, ragaszkodom a napi rutinomhoz sport terén, és gyakran hülyének néznek.
Lehet, hogy nem sokára nekem is gyerekeim lesznek, és nem akarok hibázni ebben.
Ti mit gondoltok? :)
üdv., Szupi - 26/L
az az én privát diétám. azért eszem kevés húst, mert így vagyok jól és más forrás segítségével (tejtermékek pl) juttattok a szervezetembe fehérjét.
de egyébként nem ez volt a kérdés.
Csak akkor kell rászólni, hogy ne egyen amikor már tényleg az elhizás jelei mutatkoznak rajta. Sportoltatni lehet minél többet, mármint úgy, hogy minél több sportot próbáljon ki, de csak olyan 6-8 éves korától elegendő.
De az elsőnek is igaza van. Ha az édesanyád tudná a fogyózás minden rejtelmét, csak csirke+rizst kaptál volna egész életedben.
Amúgy a modellek azok akik pont, hogy nem értenek az egészséges étkezéshez. Tisztelet a kivételnek.
szerintem ez nem egyszeri döntés kérdése, hogy most azt mondom a gyerekednek, hogy márpedig ne egyél többet holnap meg irány a fitneszterem. Mutatok 2 példát:
1. Nagymamám egyedül nevelte Édesanyámat, és elég nagy szegénység volt akkoriban, így Nagyi több műszakban is dolgozott, hogy elég pénzt keressen. Ebből következőleg nem volt ideje anyukámra, így nem is tudta neki teljesen átadni a helyes életritmust (ezen a téren). Úgy értem, soha nem volt idő arra, hogy lemenjenek a játszótérre futkározni. A másik, hogy ezt az idő- és szeretethiányt nagymamám étellel pótolta ki. Finomakat főzött, és szinte meg volt sértődve, ha anya nem kért belőle. De szabadon rájárhatott a sütire, kenyérre, amikor csak akart. Így anyukámnak mai napig gondjai vannak a súlyával, szinte sosem volt olyan helyzet, hogy több hónapig vékony lett volna.
2. Ezzel szemben minket öcsémmel úgy neveltek a szüleim, hogy már egész pici korunk óta aktív életet éltünk. Hétvégente túrázás, délután focizás, futkározás, közös kutyasétáltatás, szóval csak nagy ritkán volt tévé előtt punnyadás a program. Kis korunkban úgy kaptuk az ételt, hogy anya kitett a tányérunkra valamennyit, és ha mondtuk, hogy kevés, akkor azt válaszolta, hogy ha mindet megeszem és még éhes vagyok, akkor kaphatok repetát. Nagy korunkra is megszoktuk, hogy akármennyire is éhesek vagyunk, először egy normál adagot veszünk és csak akkor szedünk újra, ha tényleg éhesek maradtunk és nem csak a szemünk kívánja. Az étkezések közt nem volt soha nasi, inkább gyümölcsöt kaptunk. Ha nagy ritkán volt édesség, akkor épp csak annyi, hogy mire 4felé osztottuk, már csak az ízéért tudtuk megkóstolni.
Úgyhogy szerintem ez folyamatos nevelés, megszokás kérdése. Ha a gyerek mozgásra van nevelve és egészséges táplálékot kap, kordában tudja tartani a súlyát akkor is, ha egyébként hízásra hajlamos.
a gyerek táplálásáért a szülő a felelős. jó esetben van mit enni, de ekkor is fölösleges túletetni.
kontrollálni kell, az látszik egy gyereken is, ha kezd elzsírosodni. ami fölösleges, úgyhogy visszaveszek az energiabeviteléből.
az természetesen az utolsó dolog lenne, hogy magának vesz kaját, pláne valami szemetet. tehát mindenképpen azt szögezném le, hogy a szülőnek a lehető legnagyobb mértékben figyelnie kell a gyerek étkezéseire. beleértve szükség szerint a korlátozást is.
olyat meg nem értek, hogy nem lehet szeretni a sportot.. alternatív: ha nem küzdősportol, akkor harcművészkedik. egyiket biztos hogy szereti.
A nevelés fontos
Ne éhezzen, és ne zabáljon a gyerek. Ugyanígy szükséges a mértékletesség a sportban is. Vegyük észre, ha túlment egy határon, és próbáljuk visszaterelni, innen is-onnan is; felügyelve, de közben szabadságot is hagyva ahhoz, hogy később, szülői kontrollálás nélkül is problémamentes, egészséges életet élhessen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!