Ehetek AboNett szendvicset Atkins diéta alatt? Vagy szendvicset csinélhatok Abonett kenyérből? Ha igen, mennyit?
Szerintem ne, vagy csak keveset, max 2 szelet. A szénhidrátszegény diéta alatt, amit én ettem:
-húsleves, bele sok csirkecombot, színhúst és sok zöldséget, nincs tészta!!!!!!!
- párolt répa, borsó, karfiol, ezekben van a legkevesebb szénhidrát
- sok zöld saláta, sült húsok, nem rántva, grillezve, sütve, amennyi zsíradék kell hozzá, az elfér
- gyümölcs délután háromig
- kefír
- nincs kenyér és tészta
- kevés krumpli
- rizs a 4. hét után
Én csináltam szendvicset: két salátalevél volt a két szelet kenyér helyén és közé minden finomat, husit zöldeket, saját készítésű szószt(natúr joghurt, fűszerek)
Üdv. Edzés Mester program hírlevélre iratkoztam fel egy héttel ezelőtt.... ezt most olvastam, és másolom.->
Hidd el, ez minden kúraszerű fogyásra igaz. A sokak által egekbe magasztalt Atkins-diéta (ha nem tudod mi az, annál jobb neked) során például vitamin és ásványanyag hiány lép fel, a magas fehérjebevitel megterheli a vesét, ezen felül vesekőképződést, és a arányaiban megnövekedett zsírbevitel magas koleszterinszintet okoz.
itt a link is, ha szeretnéd az egész történetet elolvasni.
Az Atkins diéta miatt hosszútávon, vagyis néhány év után jelentkezik egy csomó betegség, ami a magas hús-arány miatt alakul ki.
Ellenérvek: Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozási ajánlások szerinti 55-15-30 energia%-os szénhidrát-fehérje-zsír arány megbomlik, s nagymértékben eltolódik a zsírok és a fehérjék javára. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy az a legcélravezetőbb a fogyás sikerének elérésére, ha valamelyik táplálékfajtát, illetve tápanyagot kiiktatják az étrendjükből. Ez azonban helytelen gyakorlat, hiszen minden tápanyagra szüksége van a szervezetnek, s ha valamelyiket száműzzük, az lehet, hogy hamar testtömegcsökkenést eredményez, azonban a többi tápanyag nagyobb arányban fog szerepelni az étrendben, s ez hosszú távon egészségkárosodást eredményezhet.
Az eredményes diétás kezelésnél a hangsúlyt a kiegyensúlyozott, mértékletes étkezésre, s nem bizonyos ételfajták, illetve tápanyagok kerülésére kell helyezni. Az egészséges étrend esetén ajánlott 55-15-30 energia% arány a fogyókúra ideje alatt is ajánlható, esetleg a 30 energia% zsírt célszerű 25 energia%-ra csökkenteni.
A fogyókúra természetesen mindenkinek elsősorban a testtömegcsökkentést jelenti, és sokan megfeledkeznek arról: a fogyás mellett éppolyan fontos tényező az is, hogy eközben szervezetünk, egészségünk ne károsodjon. A szélsőséges diéták, mint amilyennek az Atkins-diéta is nevezhető, már rövid távon egészségi problémákat okozhat, hiszen a nagyon csekély szénhidrátfelvétel miatt a szervezet nem jut hozzá a napi szükséges rostmennyiséghez, s hiányt szenvedhet a gabonákban és a gyümölcsökben található vitaminokból és ásványi anyagokból is.
A nagy zsírtartalmú étrend növeli a szív és a keringési rendszer betegségeinek kockázatát, míg a sok fehérje a vese, a máj és az ízületek károsodását idézi elő. A sok állati fehérje fokozza a kalciumnak a vizelettel való ürítését. Mivel az efféle szélsőséges diétákat elsősorban nők alkalmazzák, a fokozott kalciumürítés miatt fellépő kalciumhiány csontritkuláshoz vezethet. Atkins a diétájában a tejet sem ajánlja a szénhidráttartalma miatt. A túlságosan sok állati (nem tejből származó) fehérje felvétele ezenkívül a veseműködések csökkenését is eredményezheti. Minthogy a zsírégetés során keletkező ketonok nemcsak a vizelettel, hanem a lehelettel is ürülnek, ez kellemetlen, rossz szájszaggal jár.
A szénhidráthiánynak ugyanúgy megvannak az egészségre káros hatásai, mint a túlzott fehérje- és zsírfogyasztásnak. Nőknél a fogamzás előtt kifejezetten hátrányos lehet a szénhidrátok drasztikus csökkentése, mert a teherbe eséshez szükséges megfelelő hormonműködést akadályozza. De az is figyelemre méltó, hogy az agy számára nélkülözhetetlen, szinte egyedüli energiaforrás a glükóz, amelynek fontos szerepe van az emlékezési és a tanulási folyamatok fenntartásában, javításában.
A glikogén vagy a glükóz hiánya zavart okoz az izomműködésben is. Ha ezekből a szénhidrátokból nincs elegendő a szervezetben, az az állóképesség és a fizikai teljesítmény nagymértékű csökkenését eredményezheti. Számos kutatási eredmény alapján megállapítható, hogy a sportolók szénhidrátfelvétele és fizikai teljesítménye között szoros összefüggés van. Vannak a szervezetben olyan sejtek, amelyek csak a glükózt képesek felhasználni energiaforrásul.
Ezek közé sorolhatók:
1. a központi idegrendszer sejtjei,
2. a vörösvérsejtek,
3. bizonyos fehérvérsejtek,
4. a csontvelői sejtek,
5. a vese kéregállományának sejtjei,
6. sebzés, sérülés környéki, gyorsan szaporodó fibroblasztok.
Mindezek mellett a csekély szénhidráttartalmú étrend oka lehet a szédülésnek, fejfájásnak, ájulásnak, hasi görcsöknek, székrekedésnek, a szervezet elsavasodásának, valamint bizonyos vitaminok és ásványi anyagok hiányának. Ezek a hatások szintén rontják az egyén szellemi és fizikai teljesítőképességét. A szénhidrátszegény diéta depressziót is okozhat, ugyanis a szénhidrátok fontos szerepet játszanak a szerotonin termelésében. Ha kevés a szénhidrát, kevesebb szerotonin termelődik, ami hangulati változásokban, depresszióban nyilvánulhat meg. A nők szervezetében ráadásul eleve kevesebb szerotonin termelődik, így a szénhidrát hiányából adódó tüneteik még drámaibbak, mint a férfiaké. A szerotoninnak az is fontos feladata, hogy közvetíti az agyban a jóllakottság érzetét.
Az egészséges fogyókúra során az az ideális, ha a felvenni szánt energia mennyiségét csökkentjük, s egyidejűleg a fizikai aktivitás mértékét, intenzitását növeljük . Az energiamennyiség csökkentésének mértéke függ az életkortól, a fizikai aktivitás mértékétől, az előzőleg elfogyasztott energia mennyiségeitől, a táplálkozási szokásoktól és az egészségi állapottól. Fontos, hogy a fogyni vágyó ne érezze tehernek a fogyókúrát, s ne hagyja abba a kívánt eredmény elérése előtt. Ez a kisebb lemondásokkal járó étrendek esetében jobban kivitelezhető.
A mozgásnak és a sportnak az egészséges ember életvitelében is fontos szerepe van, ám a fogyókúra alatt szerepük még hangsúlyosabban jön számításba. Ez egyrészt abban nyilvánul meg, hogy a sportnak jótékony hatása van a szívre, vérkeringésre, tüdőre, csontokra és izmokra, másrészt a fogyókúra kevesebb étkezési (és ezáltal élvezeti) lemondással valósítható meg (időnként még egy kis édesség is belefér). A fogyókúra során tehát a kiegyensúlyozott, egészséges étkezés és a sport együttesen garantálja a sikert. Egészségünk megőrzését ugyanolyan fontosnak kell tekinteni, mint a számunkra ideális testtömeg, illetve küllem elérését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!