Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
A 18. életévét betöltött gyermek után kell-e tartásdíjat fizetni, ha igen milyen esetekben, és milyen mértékben?
A kiskorú gyermeket illeti meg a tartásdíj, az tehát főszabály szerint a gyermek 18 éves koráig jár. Ezt az összeget a gyermeket gondozó szülő, vagy a gyermeket gondozó más személy részére kell kifizetni, aki köteles azt a gyermek tartására és gondozására fordítani. Nagykorú gyermek számára is járhat azonban tartásdíj, ha azt egészségi állapota, betegsége vagy munkaképetensége indokolja. Ennek megítéléséhez orvos szakértői vélemény szükséges. A családjogi törvény értelmében azonban munkaképes nagykorú is jogosult lehet a tartásdíjra, ha arra tanulmányai folytatása érdekében rászorul.
Nem tudom mennyire épült be a joggyakorlatba:
Gyermektartás nem jár, de a tanulmányait folytató nagykorú gyermek rokontartásra jogosult:
Családjogi törvény 60. § (1) Rokonaival szemben, az alábbi rendelkezésekben meghatározott körben, az jogosult tartásra, aki magát eltartani nem tudja és akinek tartásra kötelezhető házastársa sincs. (2) Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul. (3) Nem jogosult tartásra a nagykorú, ha magatartása miatt arra érdemtelenné vált. (Az érdemtelenséget csak a nagykorúság idején tanúsított magatartás alapozza meg!)
Mivel csak rokontartásról van szó, csak akkor és olyan mértékben köteles a szülő nagykorú gyermekét tartani, ha a tartás saját megélhetését nem veszélyezteti.
Gyermektartásnál ugye ha törik, ha szakad, fizetnie kell mindenképpen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!