Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Milyen irat szükséges válóperhez?
Különösebben semmi.
Ha te adod be (te vagy a felperes), akkor keresetlevelet kell benyújtani az állandó lakóhelyed szerinti bíróságra (www.birosag.hu honlapon megtalálod a pontos címet, félfogadási időt stb.) 4 egyező példányban.
Amennyiben nincs megbízott ügyvéded, akkor 2 tanúval kell aláíratnod a keresetlevelet- és természetesen neked is alá kell írnod, ez alap.
Egyedül is meg lehet csinálni, nem olyan bonyolult.
Emellett szükséged van illetékbélyegre (30.000 Ft), a postán tudsz venni.
Én azt csináltam, hogy ügyfélfogadási időben bementem sé személyesen adtam be a keresetlevelet és az illetékbélyeget.
Minden héten van egy ingyenes ún, panasznapi ügyintézés (a fenti honlapon meg tudod nézni, hogy a te bíróságodon melyik nap az)- ha ilyenkor viszed be, akkor az ott dolgozók nemcsak alakilag, hanem tartalmilag is átnézik, lehet tőlük ilyen segítséget is kérni és akkor nem kell azon izgulni, hogy keresetkiegészítésre hívnak fel (mert az is egy csomó időveszteség).
A keresetlevélen kívül ami még kellhet:
- a ház/lakás 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapja (6.600 Ft, földhivatalban tudod kikérni)- célszerű akkor, ha már megvan a tárgyalásra az idézés, mert a bíróságok leterheltségétől függően ez nem azonnal történik
- a két kiskorú gyermek születési anyakönyvi kivonata eredetiben (ha nincs meg otthon, akkor a születésük helye szerinti anyakönyvi hivatalban tudod kikérni 2.200 Ft/db áron). Nálam ottfogták az eredeti példányt, van, akinek visszaadják- így nem érdemes az otthoni lévő egyetlen eredetit beadni.
- szükség lehet esetleg kereseti kimutatásra pl. a gyermektartás megállapításánál (nálam maradt a közös gyermek, nekem is kellett vinni 30 napnál nem régebbit)- családi pótlékot nekem elég volt az utolsó két havi bankszámlakivonattal és az eredeti családi pótlékra való jogosultsági határozattal igazolni
Ha közösen egyeztek meg, akkor a közös vagyontárgyaitok, ingóságaitok felosztásáról szóló egyezségeteket is érdemes mellékelni a keresetlevélhez.
Ha nem lesz közös megegyezés, akkor a bíró kérhet pl. számlákat, autó törzskönyvet stb. a döntéséhez, de ezek már nagyon egyéni dolgok.
A keresetlevelet ha kézzel írod meg ( négy egyező példányban! ) akkor tanúk sem kellenek.
Én is így csináltam, és személyesen vittem be a bíróság kezelőirodájába, és ott nagyjából átnézte az ügyintéző, és a negyedik példányon hivatalosan átvette, és azt vissza is adta.
Csatoltam hozzá a házassági anyakönyvi kivonatunk, és a gyermekünk születési anyakönyvi kivonatának a másolatát.
Mi közös megegyezéssel válunk, így a keresetlevelet mi mindketten aláírtuk.
Ebbe bele is foglaltuk, hogy az ingóságokat természetben elosztottuk, nincs egymással szemben ezirányú követelésünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!