Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Közös felügyelet esetén is csak az apa fizetésének 50%-a kérhető el a gyerekek költségeire?
Eredetileg a gyerekek nálam voltak elhelyezve, de folyamatos vita volt a gyerektartásból (4gyerek, 50% gyerektartás kb 230000Ft). Az exem szerint túl sokat költöttem hülyeségekre, ezért folyt ki a kezemből a pénz. Az az igazság, hogy fogalma sincs, hogy mi mennyibe kerül.
4 hónapja lett kimondva a közös felügyelet, azóta a költségeket közösen kellene állnunk. Mindketten gyűjtjük a számlákat, blokkokat és így próbáltuk kihozni a felel-fele költséget. Az exem most rájött, hogy így több megy el mint a fizetése fele és azt próbálja meg bemagyarázni, hogy most sem kérhetek többet, mint a fizetése felét. Érdekelne, hogy ez tényleg így van vagy csak próbálkozik? Ezt azért furcsállnám, mert én sem mondhatom a gyerekeknek, hogy bocs, már elfogyott a fizum fele, akkor az apjuk miért mondhatná?
Nem akarom lenyúzni róla a bőrt is, de szeretném, hogy végre rájöjjön, hogy nem neki van igaza és leszálljon az "én jobban meg tudnám oldani, kevesebből is ki tudnám hozni" témáról.
Ha heti váltásban vannak, akkor igazság szerint egy fillért nem kellene kapnod a volt férjedtől, ugyanis egyenlő arányban gondoskodtok róluk mind anyagilag, mind természetben.
NEm, az ellátásukról gondoskodnak felváltva. Az óvodai, iskolai kiadásokat nyilván nem az fizeti, akinél éppen adott héten a gyerek van, hanem megegyezés alapján az egyik szülő, általában az anya. Erre pedig szoktak megállapítani egy összeget.
Olvassátok már el még egyszer!!!!
Itt nem az a gond, hogy a kérdező akar pénzt az extől, hanem az ex rájött, hogy a közös felügyelet, és a heti váltás miatt többet kell költenie a gyerekekre, mint előtte.
Aki meg a fejlesztés összegét vonja kétségbe...valószínüleg neked se volt még olyan bajod, hogy ne támogatta volna a tb a kezelést.
Apumnak gerincproblémái vannak, a tb a mütétet támogatja, ami vagy sikerül (20% esély van a sikeres műtétre), vagy tolószékes lesz. Vagy magán úton keres gyógytornászt, ami 50 ezer forint havonta. Kezelés nélkül az orvos szerint mindenképp tolószék, 2 éven belül (47 éves). Fél éve jár gyógytornára, a doki szerint ha nem hagyja abba, akkor akár a nyugdíjig is várhat az a tolószék.
Mivel mindkettőtöknek jóval átlagon felüli jövedelme van, nagy pénzek forognak kockán, célszerűbb ügyvéddel lepapírozni, kinek mi a KONKRÉT költsége a gyerekekkel kapcsolatban. És ezt úgy megtenni, hogy mindkettőtöknek és természetesen a gyerekeknek is megfeleljen. Végülis akár tetszik ,akár nem, ti elváltatok és már nem vagytok egy család a szó gazdasági értelmében sem. A jelenleg fennálló helyzet és az óriási összeg, amit elköltetek a 4 gyerekre, átgondolásra szorul. Így elveszitek egymás elől a lehetőséget egy új életre. Igazából most is elvárnád, hogy ugyanúgy "bedobja" a fizetését a közösbe, mint amikor együtt éltetek? Üljetek össze, számoljátok át a kiadásokat, leosztva egy évre, hogy azért maradjon a gyerekek extra kiadásaira és a Ti külön szükségleteitekre is. Igaz, nekünk csak két gyerekünk van, de a havi bevételünk is töredéke a tiéteknek, ennek ellenére jut a külön foglalkozásra, szórakozásra, nyaralásra, mindenre...
Azért havi 500-600 ezer forint óriási összeg a gyerekek ellátására, ezen bizony el kellene gondolkodnotok, még akkor is, ha eddig ezt így szoktátok meg. Kifolyik a kezetek közül a pénz, az a helyzet, hogy a férjednek ez csak most tűnt fel és Te még mindig nem látod.
#27, tisztázni kellene, hogy most KÖZÖS FELÜGYELET, vagy MEGOSZTOTT ELHELYEZÉS a téma... mert ezt a kettőt mindenki reménytelenül keveri...
A felügyelet az egy JOG, ami azt jelenti, hogy ha valamelyik szülőhöz kerül a felügyelet, akkor a másik csak a gyerek sorsát érintő lényeges kérdésekbe szólhat bele, közös felügyelet esetén meg tökéletesen egyenjogú marad a két szülő a gyerek dolgaiban, pont mint a kapcsolat fennállása idején. (a régi Ptk-ban az volt az alapértelmezett, hogy ahhoz a szülőhöz kerül a kizárólagos felügyeleti jog, akihez a gyerek elhelyezést nyer, és az volt a külön kihangsúlyozandó, ha a felügyeleti jog közös marad. Az új Ptk szerint - vagyis a 2014. márc. 15 után megítélt gyermekelhelyezésekben már az az alapértelmezett, hogy a felügyeleti jog közös marad, és az a külön kihangsúlyozandó, ha az egyik szülő kap kizárólagosat. Utóbbinak akkor van értelme, ha mondjuk nagy a földrajzi távolság a két szülő között, így akadályozott eleve a gyerek ügyeinek közös képviselete)
Szóval a felügyeleti jognak és a tartásdíjnak nincs közös metszete, az egyik semennyire sem befolyásolja a másikat.
A megosztott elhelyezés az, amikor a hónap egyik részében az egyik szülőnél, a másikban a másik szülőnél vannak a gyerekek, ekkor a tartásdíj nem értelmezett általában, hisz mindkét szülő természetben tesz eleget a tartási kötelezettségének. Akkor ítélhető meg ilyenkor is valamennyi tartásdíj, ha a két szülő között kiugróan jelentős a jövedelem-különbség, mondjuk ha az egyik szülő minimálbért, a másik meg annak az ötszörösét keresi, tegyük fel, ez esetben arányosítva kiszámolható és megítélhető valamennyi tartásdíj a megosztott elhelyezésben is.
Az 50%-os limit a tartásdíj közös szabályai közt van lefektetve, tehát MINDIG, MINDEN ESETBEN igaz. Ezen felül csak szigorúan alkalmi összeget lehet kérni a gyerekkel kapcsolatos rendkívüli, előre kalkulálhatatlan és indokolt költségre, mondjuk egy baleset esetén. Pl. a #24-es válaszadó által leírt esetben - ha ott a gyerek lenne az érintett - pont NEM ítélnék meg, ugyanis van más, TB-támogatott alternatíva, ha az adott szülő ehhez képest mást akar, az az ő egyéni döntése és felelőssége, nem kötelezhető a másik szülő, hogy ebbe a tartásdíjon felül beszálljon, ha nem akar. Ha mondjuk a gyerekkel kapcsolatban egy baleset vagy egy hirtelen jött, előre nem látható betegség kapcsán felmerül egy hirtelen jött, orvosilag indokolt nagyobb költség, abba igen. (mondjuk ha leég a ház, és odavész a gyerek összes cucca, akkor is kérhető _ALKALMILAG_ az 50% felett is pénz - mondjuk ebből nyilván nem szokott bírósági ügy lenni, mert nyilván teljesen abnormális, aki ilyenkor számolgat és nem ad, ha tud...)
De az, hogy az egyik szülő kitalálja, hogy a gyereknek szerinte ilyen meg olyan fejlesztés a legjobb, és ehhez elkezd markot tartani a másik fele a tartásdíjon felül, nos az szerencsére nem működik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!