Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Együttélés esetén, ha gyermek is született a kapcsolatból, mi a "válás" menete? (Bővebben lent. )
3 éve vagyunk együtt, körülbelül ennyi ideje is élünk együtt albérletben. Van egy 7 hónapos kisfiunk,akivel jelenleg én vagyok gyeden itthon. A kapcsolatunk tönkre ment, nagyon sokat veszekszünk egymással, hiába próbálunk változtatni rajta, nem megy. Én szeretnék kilépni ebből a kapcsolatból,nem szeretném,hogy a gyerekemnek úgy kelljen felnőnie,hogy állandóan csak veszekedni lássa a szüleit. A gyermekem a párom nevén van, közös lakcímre csak a gyermekünk születésekor lettünk bejelentve (az ő lakására),nem tudom így mennyire számítunk élettársaknak. Kérdéseim a következőek lennének:
1. Hogyan tudom elindítani a gyermekelhelyezést?
2. Kinél helyezik el a gyermeket? Én vagy anyukámmal tudnék menni közös albérletbe, vagy apukámhoz önkormányzati lakásba. Párom vagy marad az albérletben, vagy haza költözik a szüleihez (ez a lakás az Ő nevén van). A gyermekem 1 éves kora után vissza is tudnék menni dolgozni,úgyhogy a fiam bölcsibe menne.
3. A gyerektartásra megkapnám e bejelentett bére 20%-át,vagy ez hogy működik?
4. A családi adókedvezményt a párom igényelte a jövő évre, ezt a munkáltatója fogja kifizetni neki a havi bére mellé, illetve a tavalyi adókedvezményt pedig egy összegben kérné vissza az adóbevalláskor. Ha nekem ítélik a gyermekemet,akkor ez hogy működik, mit kell tennem,hogy én kaphassam, egyáltalán gyedből vissza lehet igényleni?
5. A 3 együtt töltött év alatt több dolgot is vettünk közösen (közös kasszán voltunk,nem tudom,hogy ez számít-e valamit a bíróság előtt,úgy hogy nem voltunk házasok), pl. hűtőt, mosógépet, sarokülő garnitúrát, étkező asztalt. A tv-t apukámtól kaptuk ajándékba. Ezekről kell valami számlát is felmutatni (ha jól emlékszem mindennek le van rakva a papírja),és ez alapján azt mondja a bíró,hogy pl. a hűtő az enyém, a mosógép az övé? Vagy ez hogy működik? A gyerek holmijait gondolom automatikusan vihetem magammal, babakocsira, ágyra, pelenkázóra gondoltam. Bár ezek közül csak a babakocsiért adtunk ki pénzt (több tízezret),a fiunk többi berendezési tárgyát ajándékba kaptuk,azaz a fiunk.
6. Ennek az egész procedúrának milyen költségei vannak,és azt kinek kell állnia? Szükség van-e ilyen helyzetben ügyvédre, ha igen akkor honnan tudok segítséget kérni,mert ügyvédre nincs pénzem? A válaszokat előre is köszönöm!
Beszéld meg egyáltalán akarja, hogy nála helyezzék el a gyereket,mert ha nem akkor nincs is vita arról sem. Gyerektartásnak 20% szoktak megítélni, ha nem kirívóan magas az apa fizetése, ha az akkor összeget határoznak.
Igen lehet gyed-ből is hiszen abból is vonnak adót. Apa lemondja te meg megigényled.
Visszafelé mondom.
6. Van költsége, hogy mennyi nem tudom. Általában a felperes fizeti ki a teljes költséget, de kérheti a bíróságtól, hogy kötelezze az alperest a fele összeg megfizetésére. Ezért mindig úgy oldják meg hogy a kérelmek beadásánál már eleve felesben fizetik. Ha nem tudtok peren kívül megegyezni, akkor szükséged van ügyvédre. Ha nincs rá pénzed, akkor a lakóhelyednél található önkormányzatnál mindig szokott lenni ingyenes jogi tanácsadás. Ő adhat némi infót.
5. Élettársi kapcsolatban megteremtett közös vagyon, szakítás után is közös vagyonnak felel meg. A legjobb megoldás ha megegyeztek kinek mi kell, és feleztek. Ha erre képtelenek vagytok, akkor a bíróság előtt mindkettőtöknek kell egy listát adni, hogy mire tart igényt, és majd ott közösen eldöntitek ami papíron rögzítve is lesz.
4. A családi adókedvezmény csak az egyik szülő igényelheti. Az adó visszatérítést, hogy te kapd meg,kérvényezned kell a bíróságon. Ha a bíró úgy látja téged illet, akkor a volt párodnak át kell utalnia. Később meg neked kell a munkahelyen kérned a családi adó kedvezményt, így a párod munkahelye törli majd a párod kérvényét.
3. Általában a bíró a következő határozatot mondja ki 1 gyerek esetében. Apuka fizetésének 20%-a vagy a jelenkori minimálbér 20%-a
2. Magyarország még mindig anyapárti, és amíg az anyuka nem ön-közveszélyes, nem qrva, nem veszélyezteti a gyermek testi- szellemi fejlődését, ha az anyuka nem drogfüggő, nincs komoly pszichés gondja, akkor a bíróság az anyának ítéli a gyermeket. Azt, hogy te apukáddal vagy anyukáddal élnél a gyerekkel együtt az nem hátrány.
1. Be adsz egy gyermekelhelyezési kérelmet a bírósághoz.
Megjegyzés: 2 kulturált, normális ember ezeket a kérdéseket maguk között nyugodtan meg tudná oldani. Törekedjetek erre ti is.
"Élettársi kapcsolatban megteremtett közös vagyon, szakítás után is közös vagyonnak felel meg"
Pont a lényeget felejteted ki,hogy jövedelem arányában lesz közös.Pl csak az egyszerűség kedvéért az egyik 100 ezret a másik 30 ezret keres akkor nem 50-50% hisz nem házasság ahol vagyonközösség van itt akkor a 100 ezresé lesz 70%a 30 eresé 30%.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!