Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Hogyan zajlik a válás?
akkor írsz egy keresetlevelet a lakcímed szerinti bíróságra (www.birosag.hu címen kikeresed) tértivevényesen elküldöd.
Keresetlevél minta letölthető a netről (házasság felbontása közös megegyezéssel nevűekre keress rá)
Kelleni fog egy eredeti házassági anyakönyvi kivonat, amit ott is fognak. ha nincs ilyen példányotok, akkor 2.200 Ft illeték ellenében be tudod szerezni annak az önkormányzatnak az anyakönyvi hivatalában, ahol a házasságot megkötöttéttek, akár már ma (ha van ügyfélfogadás). Illetve a saját lakcímed szerinti önkormányzat anyakönyvi hivatalában is kérheted, de akkor kb. 1 hónap, mire átküldik.
Ezt csatolni kell a keresetlevélhez.
Az illeték 30.000 Ft (rá kell ragasztani a postán vett illetékbélyegeket a keresetlevél egy példányára, amit egyébként 3 egyforma példányban kell benyújtani, mindkettőtöknek aláírni.
Ha nem ügyvéddel íratjátok meg (felesleges ezesetben, ha korrektek vagytok), akkor két tanuval is alá kell íratni MINDEN példányt.
A keresetlevélben szerepeljen: adataitok (név, születési név, születéi hely, idő, anyja neve), házasságkötés időpontja, helye, akvi száma.
A házasság mikor romlott meg- legyen benne, hogy helyrehozhatatlanul.
Az alábbi kérdésekben kell megegyezni (illetve amenniyben nem a keresetlevélben részletezitek, akkor csatolni kell hozzá az ún. vagyon megosztást):
- van-e közös vagyon (ingó, ingatlan)- ha igen, az ingatlan tuladjoni lapját is csatolni kell 30 napnál nem régebbit, 6.600 Ft a körzetes földhivatalban kell kikérni
- hogyan történik a közös vagyon megosztása (tételes felsorolással akár)
- van-e a feleknek közös kötelezettsége, annak mi a sorsa stb.
Mivel gyermek nincs, ezért emiatt jóval egyszerűbb.
A keresetlevelet postán feladni vagy a bíróságra személyesen is be lehet vinni - ajánlom az ún, ingyenes panasznapi ügyintézést. Akkor nemcsak a postázó érkezteti a keresetlevelet, hanem jogvégzett szakemberek át is nézik, hogy tartalilag is rendben van-e és ingyen adnak jogi tanácsot. Fent van a bíróság honapján, hogy mikor vannak ilyen napok, időpontot foglalni általában nem lehet, odamész, kivárod a sorod- így viszont biztos lehetsz abban, hoyg nem kapsz később hiánypótlásra felszólító végzést.
Kitűznek egy tárgyalási időpontot, erről tértivevényes levélben mindkettőtöket külön-külön értesítenek. A leveleket célszerű átvenni, a tárgyalás napján a bíróságon megjelenni (ha nem mész, akkor az ügyet lezártnak tekintik, hogy tk. neked nem fontos!).
Ott a bíró felveszi az adatokat (személyi, lakcímkártya, adókártya legyen nálatok!), rögzíti jegyzőkönyvbe a tényállást, az egyezségeteket. Kísérletet tesz a békítésre (megkérdezi, hogy tényleg akartok-e válni :).
Aztán kb. 3 hónap múlva még egyszer el kell mennetek, akkor jogerős lesz (elvileg ezalatt az idő alatt meggondolhatjátok magatokat), megkapjátok postán a határozatot erről.
Ezzel a határozattal besétálsz a lakhelyed szerinti anyakönyvi hivatalba és ki tudod kérni a záradékolt (válás tényét és a határozatszámát rögzítő) anyakönyvi kivonatot.
Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!