Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Budapesten, hogy megy a kisgyerekes válóper?
Két kiskorú gyerekem van, úgy néz ki..teljes mértékben meg tudunk egyezni a férjemmel.
Be akarom adni a válópert, hogy működik..,hogy kell elindulni mindebben?
Mikre kell oda figyelni, miket kell beszerezni papírokat, mennyibe kerül?
És a legfontosabb mennyi idő alatt lehet elválni?
Lehet e esetleg kérni,hogy ne legyen békítő,hanem egy körben letudjanak mindent, ha meg tudtunk egyezni?
Hallottam,hogy van bírósági nyári szünet , július közepétől aug.közepéig..
Én június elején be akarom adni a válópert..mire számíthatok ilyenkor?
Kérem ha valakinek van valami tapasztalata,netalán ismerőse aki tud segíteni az ügy gyorsításában, segítsen.
Nagyon fontos lenne és gyorsan el szeretnénk válni..
Köszönöm a segítségeket,most nagyon sokat segít és számít minden.
A legokosabb, ha bemégy a bírósági ingyenes tanácsadásra.
Ott segitenek megírni a kérvényt, megmondják pontosan, hogy mire van szükség, segitik megfogalmazni a közös megegyezés szövegét.
A közös megegyezésnél benne kell lennie a vagyonmegosztásnak, a gyerekelhelyezésnek, a láthatás szabályzásának és a gyerektartásnak.
Ha beadod, akkor elöször lesz egy "békitö" tárgyalás, ez a gyerekek miatt kötelezö, itt megkérdezik, hogy fenntartod-e a szándékodat és ha igent mondasz, kitüzik a következö tárgyalás idöpontját. A második tárgyaláson kimondják a válást.
Kedves Kérdező,
ha valóban el szeretnél válni, akkor a következő lépéseid vannak:
1. készítened kell egy keresetlevelet (neten találsz mintát pl. a magyarorszag.hu oldalon itt:
1.a tértivevénnyel feladni a lakóhelyed szerint illetékes bíróságra (neten fent van a pontos cím pl. itt:
1.b a keresetlevélhez eredetiben kell a házassági anyakönyvi kivonatotok és a gyermekek születési anyakönyvi kivonata, így ha nincs ezekből eredeti tartalékod (valószínűleg nincsen), akkor szépen el kell menned a házasságkötés illetve a gyerekek születési anyakönyvezése szerint illetékes polgármesteri hivaval anyakönyvi osztályára ott beszerezni őket (kb. 2.500 Ft/db áron)
Az érintett önkormányzatokhoz időpontot elekronikusan is tudsz foglalni (nem mindenütt), elérhetőségük, címük, az ügyintézés pontos leírása megtalálható itt:
1.c ha nem veszel igénybe ügyvédet (megteheted), akkor ne felejtsd el a keresetlevelet 2 tanúval (név, cím, aláírás) tanúztatni, a keresetlevelet 3 eredeti, minden oldalon aláírt példányban kell benyújtani a bíróságra.
1.d a válás illetéke 30.000 Ft, melyet postán vásárolt illetékbélyegként kell leróni (gyakorlatilag az egyik eredeti példány végére kell felragasztani)- ha ezt nem teszed meg, azzal húzod az időt, felhívást kasz, hogy 8 napon belül pótold- ha nem teszed meg, érdemben az ügyeddel nem foglalkoznak
1.e nem muszáj postázni, az elkészült keresetlevél (3 pld), anyakönyvi kivonatok eredetije és az illetékbélyeg kíséretében beviheted a bírósági irodára is (a www.birosag.hu oldalon ott van, mikor vesznek át iratokat), egy pld-t visszaadnak bélyegzővel érkeztetve. Itt tanácsot nem adnak, ez tk. olyan, mint a postázó.
2. ingyenes jogi segítségnyújtás: minden bíróságon a hét bizonyos napján van az ún. PANASZNAPI ÜGYINTÉZÉS. Nézd meg az idézett oldalon, hogy a lakóhelyed szerint illetékes polgári peres ügyeknél mikor van. Ide be tudsz menni és ha beviszed a fenti iratokat, ott jogvégzett dolgozók meg tudják nézni és ha van pl. valamilyen hiányosság vagy formai hiba, akkor segítenek akár a keresetlevél pontosításában is. Hátránya: valószínűleg nagyon sokan vannak, ki kell várnod a sorodat. Előnye: ingyenes és legalább kapsz egy szakszerű megerősítést, hogy a kereseted rendben van.
3. a keresetleveled benyújtása után hivatalos idézést fogsz kapni te is és az alperes (férj) is, az első tárgyalás időpontjáról. Gondoskodj a postaládád figyeléséről, a postás találja meg, a levelet vedd át! Ezesetben csak és kizárólag a saját nevedre érkező levelet célszerű átvenni (férjedét vegye át ő).
4. Ha mégis valamilyen hiánypótlásra hív fel a bíróság, akkor erről fogsz előzször végzést kapni (általában 8 napos határidővel)- ha ennek eleget teszel, az után tűzik ki az első tárgyalást. Ha nem, akkor érdemben nem foglalkoznak az ügyeddel. Itt ugyancsak él a panasznapi ügyintézés és személyesen beviheted a papírokat, ezzel gyorsítva.
5. A mostanában beadott keresetlevelet már csak az őszi időszakban fogják kitűzni, de akkor biztosan.
6. Egy tárgyalással nem lehet elválni, legalább kétszer el kell menni.
7. Ha a férjeddel normális hangnemben meg tudtok egyezni, akkor az egyezségeteket írjátok le, 2 tanúval írassátok alá és azzal érkezzetek már az első tárgyalásra.
8. teljesség igénye nélkül az alábbi fő témában mindenképpen meg kell egyeznetek, az írásbeli egyezségetek mindenképpen térjen ki ezekre:
8.a: közös vagyon megosztása (ha van): pl. közös lakás, autó, egyéb ingóság, nyaraló, akár értékesebb lakásfelszerelési tárgyak, bankbetét, biztosítás valamint az ezeket terhelő közös kötelezettség (pl. lakáshitel)
8.b: házastársi különvagyonok felsorolása: ami már megvolt a házasság előtt kinek-kinek saját tulajdonában
8.c: közös gyermekek elhelyezése (kinél történik)
8.d: szülői felügyeleti jog gyakorlása: mindketten vagy csak egyik fél (ezesetben a másik láthatása, kapcsolattartása potnosan szabályozva)
8.e: gyermektartás összege
8.f: egymás felé egyéb követelések
A bírósági tárgyalásonaztán ezeket a pontokat fogja a bíró végigvenni, meghallgatni a feleket és felmérni, hogy ez megfelel-e a felek közös akaratának.
Aztán jegyzőkönyvezi a bíró mellett dolgozó írnok az elhangzottakat, majd (ha tényleg kultúráltan, mindenben normálsian meg tudtok egyezni) kitűz még egy időpontot (addig lehetőségetek van meggondolni még egyszer, esetleg egy-egy kényesebb pontot újra átbeszélni, módosítani stb.)- a második tárgyaláson pedig szét is választanak benneteket.
Ha nem sikerül megegyezni, vannak vitás kérdések, akkor kerül sor a hosszabb módozatra, ahol kinek kinek az igazát, igényeit tényekkel, okiratokkal tanukkal, szakértőkkel kell bizonyítania- hát ez eltarthat egy darabig a felek igényeitől, harciasságától függően. itt azért már elkel a szakszerű jogi segítség (ügyvéd).
Az első verzió Budapesten (az őszi időszaktól számítva) fél éven belül is meglehet, de erősen függ az adott bíróság leterheltségétől.
Ha bármiben tudok még segíteni így laikusként, írd meg (akár privátban is) szívesen megteszem.
Sok sikert és gyors, problémamentes, korrekt válást kívánok.
Huu hát nagyon köszönöm a sok segítséget,tényleg sokat számít. Nagyon szeretnénk ha hamar lezajlódna az egész és minden rendben menne.Valószínű ügyvédet fogunk fogadni, de csak azért,hogy ne kelljen rohangálni ,mert ő mindent elintézne..legalább is azt mondta.Aztán meglátjuk,de nagyon jó lenne ha szeptemberre elválnánk.. minden esetre nézelődök miket írnak még róla.
Köszi még egyszer.
Ha mindenben megegyeztek, akkor fölösleges ügyvédet fogadni. Ugyanis ilyenkor NINCS semmiféle rohangálás, a szükséges papirokat beadjátok (ezt az ügyvéd NEM TUDJA helyettetek megtenni), utána megvárjátok, hogy kitüzzék a tárgyalást, oda elmentek (EHHEZ NEM kell ügyvéd), a bíróságon megkérdezik, hogy tényleg el akartok-e válni, illetve amiben megegyeztetek, azzal mindketten egyetértetek-e. HA erre igennel válaszoltok (ami szintén ügyvéd NÈLKÜL történik), kaptok még egy idöpontot - és ott az általátok leirt megegyezést határozatba foglalják és kimondják a válást (Amihet még mindig NEM kell ügyvéd).
AZ ügyvéd csak fölösleges pénzbe kerül és semmi értelme, mert az égvilágon semmit nem tesz, amit ti nem tudtok megtenni és egyetlen egy dolog sincs, amit ö nélkületek megtehetne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!