Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Vagyonmegosztás, ingatlan - piaci érték?
Váláskor esetén a kérdés a következő:
Házassági szerződés nincs, de szerintem ebben az ügyben nem is számít..
Közös ingatlan, földhivatalnál bejegyzett tulajdonrészekkel, még az esküvő előtt vásárolt. Ha pár év elteltével válásra kerülne a sor, és egyikük meg szeretné tartani az ingatlant, akkor a másik fél számára a mindenkori piaci értéknek arányos részét kell kifizetnie? Ezt szakértő állapítja meg? vagy lehet olyan bírósági döntés amely az eredeti ár arányaiban határozza meg az értéket (esetleg annak az árnak valami inflációs korrekciójával)? Mi a gyakorlat ilyen esetben? Számít, hogy az ingatlan Magyarországon, vagy külföldön van?
A felek magyarok, Magyarországon házasodtak.
A mindenkori piaci érték oszlik a tulajdonlás százalékában... de természetesen a felek másban is megállapodhatnak, ami nem kirívóan aránytalan. És igen, a bíróság által kirendelt szakértő állapítja meg.
De a bírósági döntés ilyen esetben a végső eset, az alap az lenne, hogy a felek megállapodnak egymással, és a bíróság - miután meggyőződött róla, hogy nincs kirívó aránytalanság - befoglalja az ítéletbe. Tehát olyan nincs, hogy ha a felek azzal mennek oda, hogy "A megveszi B részét 5 millióért" akkor szakértőt rendelne ki, hogy az megállapítsa, hogy szerinte az 6,1 vagy épp 4,2 milliót ér.
Szóval az alap a polgári pereknél mindig a felek megegyezése, a bíróság csak annak hiányában, vagy annak jogsértő esetében hoz döntést. (ha az lenne a megállapodásban, hogy "megveszi 100 Ft-ért", és nem lenne mellette más ellentételezés, azt valszeg visszadobnák...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!