Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Válás » Joga van az apának látni,...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Joga van az apának látni, hogy milyen körülmények között él a gyermeke? Megtilthatja az anya a látogatást?

Figyelt kérdés
öcsémék elváltak négy éve. Nem volt háború, a testvérem mindenre rábólintott, hogy ne veszítse el a kislányát. Mindent megad a kislánynak anyagilag, minden évben nyaralni viszi, szereti törődik vele. Két hetente vele van és ezért 1000 kilométert utazik. Nincs vita közte és a volt neje között, de. Mivel új kapcsolata van a sógornőmnek és lakást is vettek, megkérték a testvéremet, hogy oda ne menjen. Mert az az ő életük és az utcán adják át neki a kislányt. Szerintem ez gusztustalan. A testvérem nem bűnöző, és a legjobb apa akivel valaha is találkoztam. Joga van beleszólni az új társnak a gyermekkel kapcsolatos dolgokba?? Azért a durva, hogy egy vadidegen ember éjjel nappal a kislánnyal lehet, az édesapja meg korlátozva van. A testvérem nem akar háborút mert fél, hogy akkor direkt akadályoznák a láthatást, mindenféle ürüggyel.
2012. aug. 26. 10:38
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
83%

1. Joga van az apának látni, hogy milyen körülmények között él a gyermeke?


Szerintem igen. Én simán beengedem a volt férjemet, a családját is. Sőt, ha jönne valami új, normális csajjal, az sem zavarna, ha amíg átveszik vagy leadják a gyerekeket idejönne.


2. Megtilthatja az anya a látogatást?


Nem hiszem. De egy telefon a gyámügyre, ott pontosan meg tudják mondani, hogy mi a szabály, mert itt szerintem mindenki csak tippelgetni fog.

2012. aug. 26. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
55%
Nincs. Az apának ezzel nem korlátozzák a láthatási jogát csak oda nem mehet mert nem várják szívesen. Ilyen elven be is költözhetne a lakásba..
2012. aug. 26. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
A láthatást nem akadályozhatja, sem ürüggyel sem másképp, mert jogilag nem teheti meg. Azt el tudom képzelni, hogy megtehetik, hogy a lakásba ne engedjék, hisz saját tulajdonuk, a bíróság ezzel nem foglalkozik, hisz a láthatás maga megtörténik, de persze tévedhetek is. Esetleg felülvizsgálást kérhet, az új "apa" ügyben, hogy az jól bánik e a gyerekkel. A láthatás miatt ne féljen, nem tehetik meg hogy nem adják oda.
2012. aug. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
49%

Az irányelv szerint „a gyermeket nevelő szülő egyrészt köteles biztosítani a zavartalan kapcsolattartást, másrészt pedig kötelessége felkészíteni a gyermeket a kapcsolattartásra. A házasság felbontása nem járhat azzal a következménnyel, hogy szüleinek egyikét a gyermek elveszítse.

Mind a szülőnek, mind a gyermeknek törekednie kell a szülő-gyermeki kapcsolat fenntartására, mert a gyermek érdekében az áll, ha továbbra is maga mellett tudja mindkét szülőjét, és különösen az élet sorsfordulóinál, tanulmányai megválasztásában, az életre való felkészülésében számíthat segítségükre.


A láthatás korlátozásának hatása a gyermekre

A gyermeknek az egyik szülőnél történt elhelyezése nem érinti a másik szülőnek azt a jogát és kötelességét, hogy a gyermeket rendszeresen látogassa, szeretetét kinyilvánítsa, a gyermekével való meghitt viszonyt fenntartsa. A gyermek érdekét súlyosan sértő módon jár el az a szülő, aki a gyermeket a másik szülővel való érintkezéstől indokolatlanul elzárja, és ellene hangolja. A gyermek érzésvilágára ez károsan és kiszámíthatatlanul hat, s az is bekövetkezhet, hogy a gyermek szembefordul mindkét szülőjével.

A szülőnek az említett mélyen elítélendő magatartása károsan befolyásolja a gyermek fejlődését, és alapot ad arra a következtetésre, hogy ez a szülő nem alkalmas a gyermek nevelésére. Végső soron az ilyen szülői magatartás a gyermek elhelyezésének a megváltoztatására is vezet.


Gyermeket nem nevelő szülő kötelezettségei

Az a szülő pedig, akinél nincs a gyermek elhelyezve, a gyermekkel való kapcsolattartást nem használhatja fel a gyermeket tartó szülő vagy a vele lakó hozzátartozó (pl. új házastárs) elleni hangulatkeltésre, olyan remények táplálására, hogy nála történő elhelyezés esetén a gyermek kedvezőbb helyzetben lenne. Csak a szülők kölcsönös, a Csjt. 75. §-ában meghatározott célokat segítő magatartása szolgálja a gyermek érdekét.



Ha a gyermek nem akar menni a láthatásra

Sokszor előforduló probléma a gyakorlatban, hogy a gyermeket nevelő szülő arra panaszkodik és hivatkozik, hogy a gyermek nem akar menni kapcsolattartásra. Ebben az esetben a gyermeket nevelő szülőnek fel kell készítenie a gyermeket a kapcsolattartásra, el kell beszélgetnie vele, akár bevonva a másik szülőt is, fel kell tárni, hogy mi az oka a gyermek ellenérzésének.

Ebben pszichológus segítségét is igénybe vehetik a szülők, kérhetik a települési nevelési tanácsadó bevonását is.


A kapcsolattartás hiánya büntetést vonhat maga után

Sajnos nem célravezető ezt hosszú távon ráhagyni a gyermekre, mert ha a különélő szülő gyámhivatalhoz fordul a kapcsolattartás végrehajtása, azaz betartatása érdekében, akkor a gyermeket nevelő szülő akár 5.000-500.000.- Ft-ig terjedő bírságra is számíthat a kapcsolattartás megfelelő pótlásának hiányában.


A kapcsolattartás akadályozása

Amennyiben a gyámhivatal megállapítja, hogy a gyermeket gondozó szülő önhibájából nem tette lehetővé a kapcsolattartásra jogosult szülő és a gyermek közötti kapcsolattartást abban az esetben 5.000.- Ft-tól 500.000.- Ft-ig terjedő bírságot szabhat ki.


Abban az esetben, ha a kapcsolattartást továbbra is akadályozza a kapcsolattartásra kötelezett szülő, minden elmaradt kapcsolattartást követően kezdeményeznie kell a végrehajtást a kapcsolattartásra jogosult szülőnek. A bírság minden egyes elmaradt kapcsolattartás esetében kiszabható, így az is előfordulhat (és sajnos elő is fordul), hogy egy szülőnek több milliós bírsága gyűlik össze a kapcsolattartás akadályozásának eredményeként.


Végső esetben a kapcsolattartás akadályozása a gyermekelhelyezésének megváltoztatását is eredményezheti. Az elhelyezés megváltoztatását azonban már a gyermek lakóhelye szerint illetékes bíróságnál kell kezdeményezni.



A kapcsolattartás korlátozása, megvonása

A kapcsolattartás korlátozására, megvonására csak kivételes esetekben kerülhet sor. Gyakori kérdés, hogy van-e lehetőség a kapcsolattartás korlátozására, esetleg megvonására abban az esetben, ha a gyermek nem szeretne a különélő szülővel kapcsolatot tartani. A kapcsolattartás korlátozása, megvonása csak abban az esetben lehetséges, ha a szülő súlyosan veszélyeztette a gyermeket, illetve szülői kötelességeit nem teljesítette, tehát abban az esetben nincs erre lehetőség, ha csupán azért nem szeretne a gyermek a szülővel kapcsolatot tartani, mert nem szervez a szülő számára olyan programokat, melyek érdeklődését felkeltik, vagy esetleg a szülő új partnere nem szimpatikus a számára. Ezekben az esetekben célszerű a problémát megbeszélni – akár a gyámhivatali tárgyaláson – és mindent megtenni a probléma kiküszöbölése érdekében.


A kapcsolattartás korlátozása és megszüntetése tekintetében a gyámhivatal, illetve a bíróság jár el (a kapcsolattartás megállapításának szabályai szerint alakul a hatáskör).


149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról (Gyer.) 31. § (1) bekezdése szerint: A gyámhivatal, illetve a bíróság a kapcsolattartás szabályozására irányuló kérelmet elutasítja, ha a kapcsolattartásra jogosult a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését súlyosan veszélyeztette, illetőleg a szülő szülői kötelességeit - a tartási kötelezettség kivételével - önhibájából tartósan nem teljesítette, illetve elhanyagolta, és magatartásán nem változtatott.

(2) A gyámhivatal, illetőleg a bíróság a már megállapított kapcsolattartási jogot a gyermek érdekében - kérelemre - korlátozza, ha a jogosított a jogával a gyermek vagy a gyermeket nevelő személy sérelmére visszaél. Visszaélésnek minősül az is, ha a jogosult nem a szabályozásnak megfelelően él kapcsolattartási jogával, illetve ha ezen kötelezettségének önhibájából 6 hónapig nem tesz eleget.

(3) A kapcsolattartási jog korlátozása során a gyámhivatal vagy a bíróság a már megállapított kapcsolattartás formájának vagy gyakoriságának, továbbá időtartamának megváltoztatásáról dönthet.

(4) A gyámhivatal, illetőleg a bíróság - kérelemre - meghatározott időre a kapcsolattartási jog szüneteltetését rendeli el, ha a jogosított a jogával a gyermek vagy a gyermeket nevelő személy sérelmére súlyosan visszaél. A szünetelés leghosszabb időtartama 6 hónap, különösen súlyos visszaélés esetén 1 év.

(5) A gyámhivatal, illetőleg a bíróság a határozatában megállapított kapcsolattartási jogot - kérelemre - megvonja, ha a jogosított a jogával a gyermek vagy a gyermeket nevelő személy sérelmére súlyosan visszaél, és e magatartásával a gyermek nevelését és fejlődését súlyosan veszélyeztette.


A gyakorlatban erre gyermekbántalmazás, pedofília, vagy a kapcsolattartás rendszertelen és visszaélésszerű gyakorlása során szokott sor kerülni, de szerencsére nem túl gyakoriak az ilyen esetek.

2012. aug. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
36%

Azzal nem korlátozzák a láthatást, hogy az utcán adják oda a gyereket. Mi is ezt csinlájuk, kapu előtt átadjuk, illetve átvesszük a gyereket, mert az exemmel nem tudtunk normális viszont kialakítani, nincs más választásunk.

Joga csak akkor van az új társnak beleszólni, amennyiben a férje a sógornődnek. Az, hogy éjjel nappal a gyerekkel van, egy dolog így alakult ezen kár rágódni. A testvéred nincs korlátozva semmiben, nem értem a kérdést.

2012. aug. 26. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
52%
Természetesen nem kötelesek beengedni. Nem is értem, miért lenne ez fontos az apának. Gondolom, ő sem viszi el a volt feleségét meg az új párját megmutatni, ő hol él, vagy hova viszi a kislányt. Olyan esetben lenne köze a körülményekhez, ha a gyerek panaszkodna, vagy elhanyagolás jelei látszanának rajta. De akkor sem ő mehetne be, hanem a gyermekvédelem tarthatna családlátogatást. De látom, ez nem is az apát zavarja, hanem számodra gusztustalan. Nekem meg ez furcsa. Ha nincsenek problémáik egymással, törekedj te is arra, hogy ez így maradjon.
2012. aug. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
36%
Azért kíváncsi lennék, mennyi elítélés lenne, ha az apa nem engedné be a lakásába az anyát meg az új szeretőjét...álszent egy népség a mai ember na.
2012. aug. 26. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Amenyiben ezt nyugotan átbeszélták nincs benne semi undoritó.

Nyilván apuka se akarja az új életében az exét rendszeres időközönként visszontlátni.

2012. aug. 26. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Nézzük a másik oldalt:

Én válófélben vagyok, új kapcsolatban. Felajánlottam a közös felügyeletet, mire a férjem közölte, hogy ő nem vinné el úgy a gyereket, hogy nála aludjon, hanem majd ő inkább átjön minden nap, és itt játszik a gyerekkel.

Gondoljatok bele: nekem van egy új kapcsolatom, új családot tervezünk, és ebbe szeretne a volt férj hívatlanul belemászni, órákat itt tölteni. Szerintetek ez mennyire elfogadható?

2012. aug. 26. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
lakásba nem köteles beengedni,ha fél az apuka h h él a gyerek,gyámhatóság kimegy és felmér
2012. aug. 27. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!