Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Ha valaki lemondott a gyerekéről, az még örököl tőle ha arra kerül sor?
A ptk szerint, ha valakit valamilyen indokkal kizárnak az öröklésből (érdemtelenség oka végett, vagy többek közt az örökhagyó életére tört valamikor, lásd bővebben ptk), akkor azt a köteles rész sem illeti meg.
Az öröklés pedig nem attól függ, hogy valaki lemond-e a gyermekéről, mert ha papírral igazoltan a párod biológiai apja az illető, de a végrendelkezésből nincs kizárva, akkor a köteles örökrész megilleti. Azonban arra is figyelni kell, mert elképzelhető ebben a világban, hogy a párod apjának adóssága van, amit a szolgáltatók, hitelezők követelni fognak az örökös(ök)ön. Ebben az esetben nem vagytok kötelesek fizetni, csak az öröklött holmik értékéig vagytok "felelősek" az elhunyt adósságáért.
Aki itt megjegyezte, hogy de nagyvonalúak az előtte válaszolók, csak annyit fűznék hozzá, hogy ha apám nem tudta biztosítani a nyugodt gyerekkort, a pénze se kell, és a gyerekemnek pedig megadom én, de a szeretetet is meg fogja kapni, amit én nem kaptam meg apámtól, és emiatt fog gazdagabban felnőni, mint én.
Kérdező, aki itt a jogi dolgokat írta, ő jól írta, tehát jogilag úgy van, ha a párod nem akar örökölni, jelöljön meg valakit, hogy kinek a javára mond le, én is le fogok mondani, ha itt lesz az ideje, és valami jótékony célra mondok le majd, és megvan az okom, hogy miért.
Köszönöm a válaszokat. Eszemben sincs a párom kényszeríteni rá, és az apja él és virul... Csak kíváncsi voltam mi lenne ha fent állna ez az eset.
Egyébként már nem tudom melyik válaszoló írta, hogy a párom sem kereste az apját ezért ne is akarjon semmit sem.
Hát ez azért nem így működik. Ő amig gyerek volt ragaszkodott hozzá, de a szülei elváltak, apja néha-néha elvitte őket, de akkor is csak a lánnyal foglalkoztak. Ő nem értette még. Később már el sem vitte és le is mondott róla bíróság előtt, amit neki az anyja elmondott, hogy megértse miért is nem viszi el az apja. Ezek után én úgy gondolom nem neki kéne keresnie az apját.
És majdnem 100%, hogy páromat nem fogja érdekelni az öröklés sem ezek után, csak engem érdekelt mi lenne.
Egyébként az apja egy féreg, mert a lányával még tartotta a kapcsolatot egy ideig, de az onnan született másik unokáját sem látta még..., nem is érdekli.
Vannak ilyen emberek sajnos.
Na: örökségről lemondani csak az örökhagyó életében lehet (gyakorlatilag szerződés), ekkor meg lehet jelölni valakit, akinek a javára lemond az illető, ha nem jelöl senkit, akkor a ptk. szerinti sorrend (törvényes örökösök) érvényesül. Az örökséget vissza lehet utasítani: ezt az örökhagyó halála után lehet megtenni egyoldalú nyilatkozattal, ez arra hat ki, aki megteszi, a leszármazóira nem, itt is a törvényi sorrend lép be. Ha a nagyapának lesz végrendelete és abban másokat jelöl örökösnek (nem a férjedet és nem az unokáit), a törvény szerint kötelesrész (minimumrészesedés) jár a törvényes örökösöknek.
Hogy ki milyen életében, és, hogy ki miért és hogyan tartja a markát, emberi, erkölcsi kérdés, de a jog nem engedi, hogy a legközelebbi hozzátartozók ne részesedjenek, hacsak ki nem tagadják őket, de annak meg megvannak a konkrét okai, és bizonyítani lehet az ellenkezőjét.
szerintem attól, mert valaki nem viselte a gyereke gondját, nem foglalkozott vele, attól még egyáltalán nem elítélendő, sőt, ha utána örökölni akar, miért lenne az? Ha életében nem gondoskodott róla (ami igenis kötelessége lett volna), legalább halála után "tegye meg". Szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!