Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Válás » Közös megegyezés nélküli...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Közös megegyezés nélküli válás esetén lehet kérni a férj távozását a bérleményből a beadványban?

Figyelt kérdés

Sok kérdésre találtam meg itt és jogszabályokban a választ, de mégis maradt néhány kérdésem.

A szabályzatban ugyan azt írják, hogy több kérdést ne tegyünk fel egyszerre, de ezek összefüggenek.


Gyermektelen házaspár válik, közös megegyezés nem valószínű. Egy bérleményben laknak, de a férjnek van saját tulajdonú, jelzáloggal terhelt, örökölt lakása. (A jelzálog is a férj nevén van.) Ez a bérlemény lényegében szolgálati lakás amiben a feleség a bérlő alapvetően.

A házasság felbontására beadott kereseti kérelembe bele kell írni, hogy a bíróság mondja ki a férj távozását a bérleményből?

Ha férj a visszatérés szándéka nélkül távozik a bérleményből, a távozó házastársnak járó használati jog ellenértékének megfizetése alól kérhet-e teljesen vagy részben mentességet a maradó házastárs ebben az esetben? Milyen esetben kérhet ilyet?

Ezt bele kell-e írni a kérelembe?

Mekkora lehet ez az összeg számszerűleg manapság?


2011. jan. 7. 16:11
 1/9 anonim ***** válasza:

Milyen használati jog? Kik között áll fenn a bérleti szerződés? Használati jog alapból a társtulajdonosnak jár, ha ő nem lakik a saját (közös tulajdonú)ingatlanában, hanem a másik tulajdonos használja az egészet. De bérelt szolgálati lakásra hogy van használati joga, ha a bérlő te vagy? A kérdésnek ez a része némi tisztázást igényel.

Egyébként bármilyen lakáshasználati kérdést eldönt a bíróság, ha ti nem tudtok megegyezni.

2011. jan. 7. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Én sem értem kristály tisztán, hogy egyáltalán miről beszélsz.


Ez egy BÉRELT lakás. Ha beadod a válópert és TE VAGY A BÉRLŐ a lakásban akkor akkor dobod ki a férjed amikor csak akarod. Viszont neked nem jár semmi. Milyen alapon / jogon járna? A férj elmegy a bérleményből, te ottmaradsz, pont. Vagy ha arra gondolsz, hogy a férjed kérhet-e valamit, arra is nagyon egyszerű a válasz: Nem. Mire fel? Ő fogja továbbra is fizetni a lakás fenntartását? Ő a bérlő? Ha egyik sem akkor semmi köze ahhoz, hogy te hol laksz, illetve, hogy ő miért nem lakhat ott tovább.

2011. jan. 7. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Egy ismerősömnek van gondja ezzel.


Egy állami szerv és a feleség között áll fen a bérleti viszony, amiben a férj is szerepel megjelölve, mint a bérlő házastársa.


1952. évi IV.törvény IV.fejezet 3. 31/C.§ (3)

"A távozó házastárs a használati jog ellenértékének arra a részére tarthat igényt, amely őt a visszamaradt volt házastársra ... arányosan megilleti. A távozó házastárs igényelheti az értéknövelő - meg nem térült - ráfordítások költségét is, ha a ráfordítás a használati jog ellenértékében nem fejeződik ki. A jogosultnak járó összeg - különös méltánylást érdemlő esetet kivéve - a használati jog ellenértékének egyharmadánál kevesebb nem lehet, kivéve, ha a bíróság az egyik házastárs különvagyonában levő lakás vagy szolgálati lakás elhagyására kötelezte a másik házastársat, vagy ha a lakásnak a házasságkötést megelőzően önálló bérlője a lakásban maradó házastárs volt."


A kérdések maradtak:

A házasság felbontására beadott kereseti kérelembe bele kell írni, hogy a bíróság mondja ki a férj távozását a bérleményből?

Ha férj a visszatérés szándéka nélkül távozik a bérleményből, a távozó házastársnak járó használati jog ellenértékének megfizetése alól kérhet-e teljesen vagy részben mentességet a maradó házastárs ebben az esetben? Milyen esetben kérhet ilyet?

Ezt bele kell-e írni a kérelembe?

Mekkora lehet ez az összeg számszerűleg manapság?

2011. jan. 7. 17:19
 4/9 A kérdező kommentje:

Ezt lehagytam, bocs.

"31/C. § (1) A lakásból távozó házastárs a lakáshasználati jog ellenértékének rá eső részére jogosult."

2011. jan. 7. 17:21
 5/9 A kérdező kommentje:

kiegészítés:

"31/D. § Bérlakás esetében, ha valamelyik házastárs a lakást a visszatérés szándéka nélkül elhagyta, a bíróság - a visszamaradt házastárs kérelmére - az eltávozott házastárs bérlőtársi jogviszonyát megszünteti. A házastárs azonban a használati jog ellenértékének rá eső részét igényelheti."

2011. jan. 7. 20:05
 6/9 anonim ***** válasza:

Esetleg nem lehet, hogy ez a jogszabály olyan bérleményekre vonatkozik, ahol fizetni kell a bérleti jogért (pl. önkormányzati lakásnál, ahol a házastársak egyben bérlőtársak is)?


Ha elfogadsz egy tanácsot, jogi kérdésekben - ha egyébként nem értesz hozzá - ne Te kezdd el a jogszabályokat kisilabizálni, és ne is az interneten kérj tanácsot olyan emberektől, akik még a helyzetet sem ismerik igazán, hanem kérdezz meg egy szakembert. Ha csak kiragadsz valami paragrafust a tágabb környezetéből és elkezded magadnak magyarázni, könnyen félreértésekhez vezethet.

2011. jan. 7. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Válaszokat szerettem volna kapni. Voltunk panasznapon, de erre ott sem válaszoltak. Reméltem, hogy valaki tapasztalat alapján válaszol vagy jogi szakember erre téved aki segít. Másra nem is vagyok kíváncsi.
2011. jan. 7. 20:42
 8/9 anonim ***** válasza:

"Egy állami szerv és a feleség között áll fen a bérleti viszony, amiben a férj is szerepel megjelölve, mint a bérlő házastársa. "


Ha ennyi a történet, akkor:


- Lehet kérni a bíróságot, hogy kötelezze a férjet a bérlemény elhagyására a válás kimondásával

- De felesleges, mert ha kimondják a válást az asszony enélkül is kidobhatja, mivel nem bérlőtárs a bérleményben a férj, csupán meg van jelölve, mint lakótárs.

- Viszont az asszony nem követelhet semmit a férjtől.

- A férj szintén nem követelhet semmit, mivel nincs semmiféle joga hozzá. A jogszabály amit olvasgattál arra vonatkozik, hogyha közös tulajdonú ingatlanból költözne ki a férj. De mivel itt tulajdonról szó sincs csupán bérleményről, amihez a férjnek semmi köze, így semmi sem jár neki, mehet ahova akar.

- Ha bizonyítani tudná, hogy ő (a férj) költött pl. az ingatlan felújítására, akkor követelhetne pénzt az asszonyon.

- Ha bizonyítani tudná, hogy a bérleti díj felét ő fizette be ÉS hónap közepén akarja az asszony kidobni akkor is követelhetne vissza pénzt - a bérleti díj arányos részét.


Ez röviden ennyi.

2011. jan. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2011. jan. 8. 18:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!