Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Miért rosszabb hogy ha egy férfi lakik a szüleivel mintha egy nő?
#60
Az én részem a nagyobb. Ennyi.
Egy szüleivel élő nőre rengeteg, társadalmilag elfogadott modell van a múltban és a jelenben:
- egyedül neveli a gyerekét és kell a pénz meg a segítség
- vénlány maradt és nőként kevesebbet keres, nem teheti meg
- amikor a szülő(k) egészsége összeomlott, a lánygyermekük költözött oda segíteni (és akkor itt is lehet fejtegetni, hogy miért pont ő, de ez egy külön téma)
- többgenerációs együttlakás volt egy nagyobb házban/lakásban, de a férfiak ugye hamarabb halnak
Ezeknek egy része mindig is elfogadott volt, a többit pedig az utóbbi évtizedekben mentette ki a lenézettségből (pl. nem ciki "vénlánynak" lenni, mikor a negyven éven felüliek között kevés a házas és elképesztően sokan gyermektelenek. Vagy éppen manapság már nem megbélyegzett ember a "megesett leány" vagy az elvált nő).
Ugyanakkor a férfiaknál ez sokkal szűkebb mezsgye és ahogy sok egyéb esetben is, a szexuális forradalom - emancipáció - feminizmus néven ismert mozgalmak a női oldal reformja mellett kevesebb változást hoztak a férfi oldalon, pedig kellett volna.
Tehát férfiként nem lakhatsz otthon anyagi okokból, mert csak akkor vagy férfi, ha sokat keresel. Férfiként egy váláskor soha nem lehet nálad a gyerek, mert "a gyereknek kell az anyja". Innentől a gyereküket egyedül vagy nagyszülőkkel nevelő férfiak igen kevesen vannak, elsősorban az özvegyek kerülnek csak ilyen szituációba... akiket mindenki sajnál, aztán azonnal megpróbál összehozni valamelyik elvált barátnőjével.
És még sorolhatnánk a példákat, de szerintem érthető. Egy szülőkkel együtt élő férfit csak ahhoz tudnak kötni, hogy ő nyilván életképtelen.
A modern fogalmaknál is ezt látjuk: bekerült a köztudatba a "mamahotel" fogalma, ami eredetileg a közepesen jól szituált, amerikai középosztály fogalma volt az otthon maradó Férfi Vagy Nő nemű gyermekre, akinek van pénze, csak kényelemből marad a szülei nyakán. Erre a magyar társadalom azonnal ráhúzta a saját sztereotípiáit: minden szülővel lakó embert mamahotelesnek hív és csakis férfiakra gondol közben, csakis ilyen példákat hoz. A saját egziszentciával rendelkező, a szüleitől elszakadni képtelen 35éves nő nem "mamahotel" nekik (meg az sem, amikor a szülők vesznek egy lakást a nőnek és harmadnaponta hordják neki a kaját), de a 27 évesen minimálbérért gürcölölő ésközbentanuló férfi már az. Mert miért nem tartja el magát.
Szóval a rövid válasz: a nemi sztereotípiák a férfi oldalon nem változtak, ezért az "ideális férfiról" való elképzelés kizárja a szülőkkel való együttlakást, jelentős taszító tényező. Ettől még persze a gyakorlatban sokszor elfogadják ezt az emberek, de nyilvánosan a képmutatásé és a szexizmusé a terep.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!