Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Belegondoltatok, hogy a házasság évszázadokig (évezredekig) kényszer volt? Miért olyan nagyszerű dolog mégis sokak számára?
A férfiak 20-25 éves koruk között házasodtak, a nők 17-23 éves koruk között évszázadokig. Az én és a Ti kb. üknagyszüleitektől kezdve mindenki visszafele az időben. Nem szerelemből (a szerelemből házasodás csak kb. 80-100 évvel ezelőtt jelent meg), hanem vagy a szomszéd telek gazdájának lányát vette el az ember, vagy az azonos társadalmi, vagyoni helyzetű falubeli! ember lányát, aki pont 17 és 23 között volt. Sokszor épp csak betöltötte a 17-et és férjhez adták. Az anyakönyvek tanúsága szerint (mivel fogamzásgátlás nem volt), szinte minden házasságban a házasságot követő 1-2 évben már jött a gyerek, és egészen addig szült az asszony amíg tudott vagy meg nem halt útközben. Tehát átlag (persze ezt vallása válogatta) de 5-8 gyerek, nemritkán 8-12 gyerek is lehetett, akiknek több mint fele meghalt.
Tehát összegzem:
- vagyoni helyzet alapján házasodtak a fiatalok, a szüleik belátása alapján, ált. a szülők közeli ismerősei fiával, lányával a faluból, ha nagyon nem akadt a faluban, akkor a szomszédos faluból
- elvileg szűzen mentek férjhez (összekerültek prűd és szexuálisan nyitott emberek is)
- nonstop gyereket csináltak, ez elvárás is volt az asszonytól már 17 éves korától akár
- végignézni amint a gyerekeid nagyrésze meghalt és eltemetni őket
Persze így garantálták jogilag (a házassággal) az élet továbbadását, hogy mi is itt legyünk, de ma ez az intézmény - egyesek körében - miért ilyen magasztos, nagyszerű valami?
volt előnye...akkor régen nem volt magányos magas vékony srác mert már rég lett volna egy 17 éves felesége...nem sírt volna naphosszat GYK-n :)
de amúgy ez azért fontos sokak számára mert az egy jelzés értékű dolog...a kapcsolat magasabb szintje...főleg vallásosoknál...hogy "Isten előtt összekötik az életük"...
sokan addig nem biztosak a másik szándékaiban...elhiszik, hogy szereti meg közös jövőt akar, de mégis hiányzik ez az "elszakíthatatlan kötelék"...
Ezekre soha nem gondolnak a "bezzegrégenmindenjobbvolt" mantrázók.
Valószínűleg ők szenvednének a legjobban.
"mivel fogamzásgátlás nem volt), szinte minden házasságban a házasságot követő 1-2 évben már jött a gyerek, és egészen addig szült az asszony amíg tudott vagy meg nem halt útközben"
Nna, viszont ez sarkítás. Akkoriban is voltak már módszerek...
Hát, hát... Attól függ, hol nézzük. Itthon, indiában vagy monjuk etiópiában?
Na meg aztán ez a 17 sok... Lehet 13-4-5.
Mo-n azért nem volt ennyire durva a helyzet. Úgy képzeld el, hogy anno egy faluban éltek 200-an és a Veled egy korosztályban lévők közül voltak max 20-an, fele fiú, fele lány. Aztán mindenki választott valakit magának a keretből, mert más lehetőség nem volt. Akinek nem jött be a feeling, az elmehetett másik faluba is párt választani, a városokban a helyzet kicsit jobb volt, ott nagyobb volt a lehetőségek tárháza.
Ez a helyzet van most is nagyjából. Városon anno sem házasodtak korábban az emberek, csak annyi, hogy kevesebb volt a város és ez a falusias stílus volt az elterjedtebb, mivel mindenhol szinte csak falu volt.
Azért mert régen más szempontok irányították a házasságkötést még maga a házasság intézménye szent dolog. Ma van tökéletes világ ebből a szempontból, hiszen szerelemből is lehet házasodni. Ettől még nem mindenki teszi, van aki csak kétségbeesett, nem akar egyedül maradni.
a házasság attól jó hogy biztonságosabb kereteket nyújt a gyermekvállaláshoz, és nem kell egyedül megöregedned jó esetben. Mint kiderült, sokszor a szerelem nem elegendő hozzá, tehát akkor lenne tökéletes egy házasság ha két érett gondolkodású ember felelősségteljes döntése lenne....
De maga a döntés mindenképpen azt jelenti hogy komolyan veszed a kapcsolatot....
Én ugyan elváltam, de sosem bántam meg a házasságomat, és még mindig szeretettel és megértéssel fordulok az exem felé. Többször nem fogok házasodni, valószínűleg.
Nem értem hogy jön ahhoz, hogy most mi alapján és mi miatt házasodik az ember ahhoz, hogy milyen volt régen?
Ez olyan, mint ha azt kérdeznéd, miért tartjuk manapság egyszerűnek a mosást, mosógépben, amikor régen olyan nehéz volt: teknőben mostak kézzel, a kútról hordták a vizet, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!