Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Nem Akarom megváltoztatni, de úgy érzem szüksége lenne a segítségemre, hogyan mondjam el?
Nagyon rossz a kérdés.
Nem vagyok híve mások megváltoztatásának, mindenki a saját élete ura és joga van azt csinálni amit akar, most mégis hasonló gondolatok járnak a fejemben.
Öt éve vagyok együtt a barátommal, jó ideje együtt is élünk, és főleg ez alatt az idő alatt fedeztem fel jobban a személyiségét. Jobban szeretem is őt és sok dolgot tisztábban látok vele kapcsolatban. Úgy érzem, nem hozza ki magából azt a jót, ami benne van, és teljesen belepunnyadt az életébe és hazugságokkal próbálja kitölteni az űrt.
Szeretnék neki segíteni, de mivel nem tudom jól megfogalmazni magam, valamint tőlem nem is fogad el ilyenfajta tanácsot, ez eleve halálra van ítélve.
Ő tipikusan egy lusta, "majd magától helyrejön én nem csinálok semmit" típusú ember. Nem foglalkozik semmivel se igazán (nem munkára értem), és önmagával sem. Néha előadja a zen mestert, hogy ő hogy odafigyel magára, pedig minden megynyilvánulásából az ellenkezője látszik.
Ha vita van, nem próbálja meg látni az én álláspontomat, csak dobálja vissza rám, hogy "de te ezt csináltad rosszul, meg ezt is meg ezt is..." és ettől mintha meg is szűnne a felvetett probléma. Emellett hazugságokkal próbálja rendbe hozni a dolgokat.
Úgy érzem, ő beleragadt ebbe az állapotba és nem is akar fejlődni.
Eközben én ezt érzem, hogy emelkedek fel mellőle, és egyre távolodok tőle, mivel az ovis hozzáállás helyett ki merem mondani, hogy "igazad van, hibáztam". Sokszor teszem, és mindannyiszor be is vallom. Ez így eléggé egyenlőtlen, és túl feltűnő, hogy míg én próbálom átlátni az egészet, és a hibáimért felelősséget vállalok, ő csak hárít és támad. Bocsánat, nem vagyok ennyire istenkirály, nem emelem pódiumra magam, csak a különbség bemutatása miatt írom.
Nem lehet neki kedvesen sem óvatosan felhívni a figyelmét valamire, amit esetleg ő rontott el, mert csak kapom a kakit az arcomba.
Nincsenek igazi beszélgetéseink magunkról. Egy ideje abbahagytam a valódi gondolataim feltárását is, mert csak vita lett belőle.
Én fejleszteni akarom magam, és nap mint nap teszem is emiatt. Odafigyelek a gondolataimra és a korábban jóval szélsőségesebb viselkedésemet normálisabb tartományba fogni. Egyre jobban érzem magam, és egyre tisztábban látom a világot, mintha kitárult volna. Ő meg csak ül otthon és semmit se csinál.
Mit tehetek? Milyen módon tudom elmondani neki, hogy ez így már nem egy harmonikus kapcsolat? És hogy örülnék, ha tudna fejlődni kicsit. Vagy egyáltalán akarna. Vagy tenne bármit a tespedésen kívül, ami a fejlődését szolgálja. Nyitottabb lenne.
Elmondhatom neki úgy, hogy ne csak hárítson meg a "igen, majd, persze" legyen?
Szerintem támassz elé új kihívásokat, találj ki olyan hobbit, amihez küzdeni kell, fejlődni... közös sport, vagy valami kirándulás, túra, hasonló. Szóval tárj elé perspektívát, hogy legyen valami, ami fölkelti az érdeklődését, és előhozza belőle a tenni akarást. Motiváld. Sok közös programmal, amikhez cselekedni kell. A beszélgetés úgy látszik nálatok hasztalan. Nem ez az út vezet hozzá.
Illetve valahogy próbáld meg rávenni, hogy értékelje a saját produktumát, ha valamit jól vagy rosszul csinált, azt utána minősítse... Legyen értéke annak, amit csinál, és legyen súlya, ha valamit nem jól csinál. Vagyis kezdd nevelni. Ha jól csinál valamit, akkor adj neki jutalmat, ha pedig rosszul, akkor büntetést, mint egy kisgyereknél. Pl ilyen megjegyzéssel: "ma ezt nem jól csináltad, ezért nem kapsz desszertet este" :D
Lehet, hogy gyerekes megoldás, de a viselkedése is gyerekes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!