Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Kompromisszumok. Meddig menjünk el a másik kedvéért?
Nagyon tipikus és jellemző dolog, mivel nem vagyunk egyformák, hogy még két, párkapcsolatban élő ember között is akadhatnak olyan ízlés- és szokásbeli különbségek, amik kompromisszumkészséget igényelnek. Én - sok más emberhez hasonlóan - azt vallom, hogy ha két ember között valami érdekellentét húzódik, de nem akkora, hogy boruljon a kapcsolat miatta, akkor meg kell találni azt a köztes dolgok, hogy mindkét fél picit lejjebb ad a sajátjából, közelít a másikéhoz és így mindenki "boldog". Mondjuk egy nőt untat a horgászás és az is, ha a férje minden reggel órákra elvonul emiatt. A férfi szeret horgászni, szívesen bevonná a párját is. Ha a nő minden alkalommal elmegy vele, akkor számára rém unalmas lesz. Ha soha nem megy el, akkor a férfinak fog rosszul esni, hogy a kedvéért ennyit nem tesz meg. Mi a megoldás? A kölcsönösség. A feleség havi egy-két alkalommal bevállalja, erőt vesz magán, de a párja arcán az öröm megéri neki, a férj pedig erőt vesz magán és nem cipeli el a nőt mindig, sőt, kevesebbszer megy, neki meg az asszony arcán éri meg meglátni az örömet, hogy mondjuk elmegy vele olyan programra, amit meg ő nem szeret annyira, de a párja kedvéért megteszi. Ez lenne az egészséges. A napokban több ilyen téma is volt itt a gykn. Egyik alkalommal egy srác szerette volna, ha a kishitű, testképzavaros párja el tudná engedni a "hülyeségét" és elmenne vele strandra, de csóró faszikám olyan hideget és meleget is kapott ezért, mintha mondjuk űrutazásra vagy Pápua új Guineába akarta volna elcipelni magával. Aztán egy pasi azon panaszkodott, hogy utálja a rockzenét, de a párja meg örökké metálkoncertekre hívja. Ott érdekes módon a kompromisszum feljött, hogy a párja kedvéért néha miért ne mehetne el, miért ne érné meg kicsit félretenni a zenei előítéleteket és látni a párja arcán az örömet. Régebbi eset volt, amikor a nagyon bulizós összejött a max félévente bulizóssal. De a félévente bulizós nem volt hajlandó belemenni, hogy a hetente bulizós egy köztes megoldást szorgalmazott, hogy oké, nem kell minden hétvégén, de azért egy-két havonta beleférhetne a féléves intervallumhoz képest. Hát nem, jottányit sem.
(Hozzéáteszem, hogy bulizni, metálkoncertre járni, strandolni, mozizni, kiállításokra elmenni, stb. ezek nem ördögtől való dolgok, mértékletességgel bevállalhatók akkor is, ha mi magunk nem szeretjük.)
A nagyon konok nemetmondás adott esteben megkérdőjelezheti a partnerünk által irányunkban érzett érzelmeket.
Szóval ki mit vállal be azért, hogy a másiknak a kedvébe járjon? Hol a határa a kompromisszumkész rugalmasságnak és a túlzott önfeláldozásnak?
Szerintem mindenkinél egyéni, hogy mennyit hajlandó feladni a párja kedvéért. És ez nem jelenti azt, hogy aki kevesebbet ad fel, az kevésbé szereti. Ugyanaz a dolog lehet az egyik embernek hatalmas, a másiknak meg apróság.
De én kompromisszum ellenes vagyok. Legfeljebb nagyon apró dolgokban. Nekem ez pl. az lenne, hogy hogyan rendezzük be a nappalit. Van saját preferenciám, de nem lenne gáz engedni belőle.
A kompromisszumok a kapcsolatok elején kötődnek, amikor még az is cuki, ahogy a másik csámcsog, és akkor lesz probléma, amikor felszáll a rózsaszín köd. Akkor veszed észre, hogy mennyi minden van az életedben, amit csak "kibírsz". És rengeteg ilyen felnőtt van, akik szerint ki kell bírni, hogy a másik szüleinél kushadsz kéthetente, ki kell bírni, hogy el kell menni ide-oda, ki kell bírni a jópofizásokat. És arra jössz rá, hogy az életed arról szól, hogy egy csomó dolgot csinálsz, nézel, hallgatsz, amit nem akarsz, és mindenki csak annyit mond, hogy hát ezt ki kell bírni. Az életed egy sorozatos kibírása a dolgoknak.
És mondjuk, hogy ez normális. Nem az, de vegyük annak, hogy sok családi hülyeség van, amit ki kell bírni. És akkor még a kapcsolatod is szóljon arról, hogy kibírsz? A kapcsolatodban kéne mentálisan megpihenned, ahol nem játszod meg magad, és a másik elfogad. Nem tudom, milyen ember várná el a párjától, hogy eltűrjön valamit, amihez semmi kedve. Ez kit tesz boldoggá?
Annyira emlékszem, mikor gyerekként valamin teljesen fellelkesültem, a szüleim kérdezték, miért van jó kedvem, én elmeséltem, ők meg nem értették, szóval nem osztoztak a lelkesedésemben, és az én kedvemet is elcseszte az egész.
Ezért kell olyan embert keresni, aki olyan, mint te, nem akármilyet, akit majd ráveszel dolgokra. Mindenki utálja azokat, akik listával keresnek párt, pedig ezekben a dolgokban igencsak hasznos. Mondjuk ha nem azzal kezdenénk a kapcsolatokat, hogy első randin megtudjuk a másik nevét, második randin meg dugunk, aztán meg megismerjük egymást, akkor nem ismeretlenekkel lennénk kapcsolatban, akikkel fikarcnyi közös nincs bennünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!