Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Ha a szerelem csak a 19. századtól szolgált a házasság alapjaként, hogyan lehetséges, hogy Shakespeare műveiben szerelemből is házasodnak?
Illetve hogyan érezhettek szerelmet az emberek, ha nem is nagyon forogtak az ellenkező neműek társaságában?
Azt mondjuk értem, hogy a középkorban a lovagi-kultusz része volt az úrnőhöz fűződő reménytelen szerelem. Dante is szerette Beatrice-t, bár sosem házasodtak össze.
Vagy régen a "szerelem" inkább csak szexuális vágyat és vonzalmat jelentett?
Ez olyan mint a mostani női regények, ahol az álompasi ágybetétnek használja a nőket, de mégis a mi főhősnőnk senki lányába meg beletörik a bicskája. Fétisek vannak, voltak, lesznek. Egy műnek nem feltétlen az a dolga, hogy az életet másolja hanem, hogy kielégítse a képzelet igényeit, vagy elgondolkoztasson.
A szerelem egy örök téma, mert az is van, volt és lesz is. Hogy régen döntő többségben a házasság nem szerelemből született attól még akkor is voltak ilyen házasságok, ha pl. azonos vagyoni helyzetű fiatalok szerettek egymásba annak gondolom sok akadálya nem volt, hogy házasságba teljesedjen ki. És azért balzsam volt a közönség lelkére, hogy lássák legalább a színdarabokba, irodalmi művekben vannak még szerelmi házasságok, mint ahogy most meg az balzsamozza a közönség lelkét, hogy a szappanoperákban, minden gonosz ármány ellenére, a jó győz, a gonosz meg elnyeri méltó büntetését. És a fiatalok boldogan élhetnek, amíg elég idősek nem lesznek, hogy a megkeseredett gonosz szerepét átvegyék.
De hogy szerethettek egymásba az emberek? Nem is volt nagyon lehetőségük arra, hogy találkozzanak valaki, pláne arra nem, hogy kettesben legyenek és legyen idejük arra, hogy egymásba szeressenek.
Balassinak is volt szerelme, mégis vagyon miatt kötött házasságot. És a híres skót költőnek, Robert Burnsnek is volt egy verse, ami igazából arról szólt, hogy megfektetett egy nőt.
A Biblia említ szerelmet? Vagy "csak" szeretetet?
A vágy mindig túlnő a valóságon. Régen is fantáziálgattak az emberek, hogy milyen lenne, ha, de a valóság nem volt olyan tündérmesébe illő.
Amúgy meg fene akarna olyan szerelmi házasságot, amilyen Rómeó és Júlia házassága volt. A végén meghaltak.
"A Biblia említ szerelmet?" - igen, alaposan bele kellene olvasnod
Mellesleg az egész történelmet tekintve viszonylag szűk volt az az időszak, amikor nagyon elkülönítették a nőket és a férfiakat.
Mint látom azért olvasott ember vagy. Innentől pedig nem értem, hogy merülhetnek fel benned ilyen kérdések, hiszen tele az irodalom olyan helyzetekkel, ahol meg tudták ismerni egymást az emberek. Pl Jane Austen is szépen leírta, hogy tartottak bálokat, rendezvényeket, ahol a fiatalok a szüleik figyelő tekintette előtt ismerkedhettek.
A lovagkorban is voltak mulatságok, és a hajadon lányok a szülők jelenlétében ugyanúgy szórakozhattak és részt vehettek benne, nem volt a két teljesen elzárva egymástól.
Vagy ott van a kedvenc házaspárom Antoine Laurent és Marie de Lavoisier! Ők is egy ilyen estélyen ismerték meg egymást, ahol a férfi felfigyelt a nő eszességére és rögtön ki is nézte magának. Majd feleségül is kérte, ezzel megmentette Mariet attól, hogy egy olyan férfihoz adják, aki jóval idősebb volt, és nem is vonzódott hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!