Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Násznagy leszek Erdélyben. Mi lesz a feladatom? Mi a szokás ott?
Nagy pácban vagy, ha olyat vállaltál, amihez lövésed sincs!
Mikor lesz a lagzi? - talán még nem késő, hogy intenzív netes keresgéléssel úgy-ahogy képbe kerülj és ne nagy-nagy égés legyen a vége!
Gondolom a rokonság egyik része Erdélyben él, egy telefon és már ki is derül, hogy a családban, mi a szokás.
Ráadásul, arról sem ártana tudni, hogy az ifjú pár mit szeretne ezek közül megtartani és mit kívánnak a hátuk közepére sem.
ez, azt hiszem, hogy a Néprajzi Lexikonból való:
"násznagy
házassági tanú, a → házasságkötés szokáskörének fő tisztségviselője. Rendszerint műrokon vagy közeli rokon, esetleg a család közeli barátja, jó embere; társadalmilag rendszerint kiemelkedőbb, vagyonosabb személy. Differenciáltabb társadalomban olyan tekintélyes férfi, akivel a házasságra lépő függő helyzetben van (pl. gazdája, mestere). A házasságkötés szokáskörének szertartásmestere, aki részt vesz a házasság előkészítésében és megkötésében, a vagyoni kérdések rendezésében. Ő a → megkérés, → eljegyzés alkalmával a szóvivő, s az elhangzott házassági ígéretek tanúja, a → lakodalomban a fontosabb szertartásos cselekmények vezetője volt. Utóbbi szerepéből újabban többet átvett a → vőfély. Rangját öltözetén viselt dísz, esetleg pálca jelezte. Kiválasztásánál vagyoni vagy társadalmi helyzete azért volt lényeges, mert értékes → nászajándékot adott a vőlegénynek, ill. a menyasszonynak, ill. sok helyen társadalmi támogatásra is számítottak tőle; szerepet játszott a fiatal házasok későbbi problémáinak megoldásában is. A násznagyok vagyis tanúk jelenlétét a házasságkötésnél Kálmán király 2. könyvének XV. törvénycikke rendelte el, s azóta a társadalom minden osztályánál szerepeltek."
és még egy kis adalékot találtam:
A násznagyok általában a keresztapák, nagybáty, idősebb, tekintélyes rokon, kenyér adó gazdák voltak, hivatalos fölkérésük ugyancsak a vőfély feladata volt. Ők voltak a házasságkötés tanúi is. A lakodalom anyagi terheiből is bőven átvállaltak, például ők fizették a papot, ha bőkezűek voltak, akkor az orgonistát is, a zenészeket, a birkahúst vagy a bort, napjainkban is nekik illik a legnagyobb ajándékot vinni. Ők fogadták az érkező vendégeket, szemmel tartották az eseményt, a garázdák felett ők mondhattak ítéletet. A vőfély tőlük kérdezett, az ő jóváhagyásukat kérte, levéve ezzel a szervezés terhét az örömszülők válláról. A násznagy a megtisztelt vendég szerepét viselte a lakodalmon, ő volt a legnagyobb tekintély, az asztalnál közvetlenül az új pár mellett foglaltak helyet."
Ez a leírás még a múltszázadban érvényes volt, zárt falusi közösségekben még napjainkban is. Érdeklődj az ott élőktől is!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!