Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Ki volt az esküvői fotósotok? Mennyit kért? Mennyire tartjátok reálisnak a 70. 000 Ft? Reggeltől-éjfélig lenne jelen a fotós.
Megértem ,hogy aki ebből él az körömszakadtáig védi a pénzkereseti lehetőségét. Amúgy túlzás más ember 1 havi bérét 1 napi munkáért elkérni még ha fél nap elmegy utómunkálatra akkor is.
Amit én profi oldalakon láttam mint minta, az mind mesterkélt túlretusált idealizált kép, mint ahogy írtam nekem ez nem tetszik. Divatújságba valók a többi retusált művi modellkép mellé. Nekem és akinek mutattam eddig annak is tetszettek a képek ,sőt már kérték is a fotós nevét számát. Lehet haver vérszemet fog kapni,de max egy 20ast kérne el .
A házi torta meg kifejezetten tetszik amit linkelt itt valaki,egyszerű és szép. Ki nem állhatom a túlcsicsázást. Ilyen vagyok ,és a párom is ilyen szerencsére.
Mért is irreális egyszer 14-16 óráért + teszem azt 80 óra utómunkálatért elkérni mondjuk 100.000 ft-ot?!
Kerekítsünk 100 órára, az tudtommal 8 órás munkarendben számolva kb. TIZENKÉT napi munka. Erre kevés lenne a 100.000 ft?!
Ne is haragudj már, de az konkrétan kb. 8.500 ft NAPONTA, azaz olyan 500 ft-os órabér fiam. Na, máris nem tűnik olyan soknak, ugye?
És akkor itt még ennél kevesebbről van szó...
80-100 óra?? Csak tudnám akkor az ismerősök esküvője után hogy kapták meg a képeket 2nap múlva profi 120ezres fotóstól.Vagy időlassítója van vagy 3 tanonc gürizik még mellette.
Meg mit kell azon annyit retusálgatni, egyszer kell jól megcsinálni akkor nem kell 100órát korrigálni, de mint írtam francnak sem kell kompjutergrafika műfotó !Ha olyan kéne akkor majd kérek két transformerst a háttérbe meg tanúnak rakd be a Pápát és Terézanyát minden képre , akkor még megértem a dolgot,komolyan még poén is lenne, megérné a 100ezret..
"Ha olyan kéne akkor majd kérek két transformerst a háttérbe meg tanúnak rakd be a Pápát és Terézanyát minden képre"
azért ez az eddigi legjobb szöveg volt a témában, lepontozva is :D
@Vagy időlassítója van vagy 3 tanonc gürizik még mellette.@
Az utóbbi teljes mértékben lehetséges. De profi fotóstól általában legalább 1 hét, mire megkapod a fotókat, nem 2 nap...
"Meg mit kell azon annyit retusálgatni, egyszer kell jól megcsinálni akkor nem kell 100órát korrigálni, de mint írtam francnak sem kell kompjutergrafika műfotó !"
Ha szerinted az utómunkálatok csak a retusálást tartalmazzák, az a te szegénységi bizonyítványod. Lehet, hogy nem kellene olyasmiről járatni a szádat, amihez nem értesz? :)
végig sem olvastam itt a kommentek tengerét.
Szerintem reális összeg.
Amúgy minek kell 2000 kép egy esküvőről? Minek pózolgattok fűben-fában-vízben-szélben-esőben?
Kint bent fent lent?
Készülődés még elmegy, de jegyesfotózást egyáltalán nem tudom felfogni! Minek?
Az én esküvömön nem lesz "profi" fotós! Én a pillanatnak fogok élni, és kiélvezem, h milyen kis cuncik vagyunk :D.
Van elég ügyeskezű a családban, akiknek nincs félmilliós gépe, de jobb fotókat csinál, mint a fotósok javarésze.
Amúgy a DVD-re kiírás meg borzalmas szerintem. Megsérül a DVD aztán mit csinálsz? Elveszett minden képed! Még jó hogy nem a kezedbe nyomja a tekercset, hogy nesze, élj boldogan!
Namindegy...
Végig olvasva a válaszokat, megint azt kell látnom, hogy olyanról vitatkoztok amiről halvány lila fogalmatok sincs. Szajkózzátok a saját vélt igazatokat miközben lövésetek sincs az egészről, aki pedig jól látja, mert van rálátása, esetleg ezzel foglalkozik ezért tudja az mind hülye. Miért kell ezt? Miért nem tudjátok beismerni, hogy nem értetek hozzá? Miért kell olyanról teljes meggyőződéssel írni amiről semmit sem tudtok? Ennek ellenére megpróbálom a lehetetlent, legalább az alapvető ostobaságokat elhessegetni. Nézzük...
#38: Attól, hogy egy fényképezőgép a sokszorosába kerül mint a boltban rád tukmált rózsaszínű szappantartó, nem lesz alkalmas esküvői körülmények között való fényképezésre. Az pedig általános tévedés, hogy a pixelszám (amit egyébként tévesen a többség felbontásként emleget) az egyetlen mérőszáma egy fényképezőgép minőségének és ezért csak abban különbözik az egyik illetve a másik által készített fotó, hogy meddig lehet nagyítani.Épp ellenkezőleg. A (fél)professzionális fényképezőgép (amellett, hogy nagyobb a pixelszáma) abban különbözik az amatőr filléres (igen 300e Ft a fotográfiában filléresnek számít) eszközöktől, hogy nem hal meg amikor lekapcsolod a villanyt és csak néhány gyertya világít, vagy épp csak gyér megvilágítottság mellett kell fotóznod a pár első csókját amit házastársakként váltanak.
Attól, hogy egy fényképezőgép digitális, ugyanúgy tudni kell komponálni, meglátni és megörökíteni a nagy pillanatokat, fényt mérni, tudni az expozíciós beállítások jelentését és képre gyakorolt hatásukat. Ott kell lenni fejben, testben és lélekben. Az expógomb lenyomásakor tudnod kell, hogy milyen utómunkát kap majd az a kép, hogy azt mondja el amit el szeretnél mondani vele. Ismerni kell a különböző fényforrások tulajdonságait és tudni, hogy melyik esetében, hogyan fotózz. Persze a mennyiségi érved még elfogadható is lehetne, de nem az. Amikor filmre fotóztak, teljesen mások voltak az igények. Nem nevették ki a fotóst, ha néhány tíz képpel állított oda az átadásra, de ettől könnyebb nem lesz. Egy átlagos esküvőn ellőtt 2-3ezer kockából mondjuk ötszáz ami használható, átadható és ez nem azt jelenti, hogy alkalmatlan a fotós, hanem azt, hogy mindenki elé áll az okos telefonjával, elé szaladnak a gyerekek, meglöki aki hobbifotósként "jobb" képet akar csinálni nála és még lehetne sorolni. Ne hidd, hogy bármivel is egyszerűbb dolga van valakinek aki digitális rendszert használ, sőt.
Ezzel el is érkeztünk a következő sarkalatos pontunkhoz. Háromezer felvételt, odafigyelve, leválogatni minimum két munkanap, főleg, ha azok megfelelő technikával készültek és nem VGA felbontásúak.
#41: Mint írtam, 80-120 óra utómunka, aminek a retus elenyésző százalékát teszi ki. Eleve ekkora adathalmazt biztonságosan eltárolni és archiválni is időigényes folyamat, nem, hogy végignézni és valóban minőségi szelekciónak alávetni. Mivel az esküvő nem egy steril környezet, ezért a fotóson kívül is van jó pár olyan tényező ami miatt egy kép a kukába kerülhet, ezzel gondolom egyet értünk nem kell magyaráznom. Ha a minőségi szelekción túl vagy, jön a feldolgozás, a színek, a fehéregyensúly, az expozíció korrekciója, a különböző effektek hozzáadása, a fényképezőgép és/vagy az objektív által okozott képi torzulások javítása (vagy épp felerősítése a kívánt hatás érdekében). Most tartunk kb. hatvan-nyolcvan óra munkánál egy 500 képre redukált anyagon és még semmit sem retusáltunk. A retus a konkrét képi elemek eltávolítását, vagy hozzáadását jelenti, a kép tartalmi mondanivalójának megváltoztatását, ezt pedig a profi sminkeseknek köszönhetően a legritkább esetben szükséges. Persze előfordul, hogy pont a nagy nap reggelére jön ki egy pattanás a menyasszony arcán, nyilván ez eltüntetésre kerül, de gondolj csak bele ha mondjuk a képek felén szerepel a menyasszony. Szerencsére a többség egyébként van annyira igényes, hogy nem kér nyers képeket (egyébként magára valamit is adó fotós nem ad ki nyerset).
Ezek után a képek valódi retusra kerülnek (belógó vezetékek, oda nem illő táblák, foltok a falakon és bármi ami zavaró lehet egy fotón), a fotós megtervezi és megrendeli a fotókönyvet ( a tervezési folyamat, egy átlag 10 lapos könyvnél kb. 4-6 óra ha nem akarsz fél munkát végezni), megtervezi a DVD borítót, a lemezfelületet, megrendeli a nyomdától a borítót, legenerálja a lemez fájlstruktúráját, megírja a lemezt stb...
Amíg ezt csinálja, a számítógépe áramot fogyaszt (amit egyébként szintén meg kellett venni). Mivel a nagy felbontású fotók szimpla válogatásához is egy kisebb erőmű kell, a fogyasztása akár a többszöröse is lehet egy átlag számítógépnek, főleg ha az illető mondjuk több monitorral dolgozik, a számítógép is avul, amortizálódik, a borító és a fotókönyv is súlyos pénzekbe kerül, ha professzionális nyomda készíti.
43#: Sajnos így van és ha abból az 500Ft-os órabérből még leszámolod a költségeket akkor jó eséllyel fotósunk olcsóbban dolgozik mint amennyiért diákmunkában a Tesco-ban árufeltölthetne.
45#: Nem akarlak elkeseríteni de az a fotós nem fordított elég időt arra a képanyagra, ha valóban profiról beszélünk, eléggé szégyenletes ez rá nézve. A középkategóriás vagy ennél erősebb fotósoknál az átadási határidő a szerződésben általában 45-90 munkanap között van meghatározva és ez egyáltalán nem irreális. Sajnos ez van. Feljebb már leírtam mennyi munka van egy egész napos esküvő anyagával, kérlek olvasd el ha eddig nem tetted meg. A fent leírt módosítások pedig nagy részben nem a fotós hibáinak a javítását tartalmazzák, de ezt is részleteztem feljebb, az általad említett divat és magazinfotókban kb. egy képen van száz óra utómunka mire a magazinba kerül, szóval azt szerintem ne keverjük most ide.
#49: Nem kell kétezer. Annyi készül el mire át tudsz adni 500-at. Talán. Ami a jegyes fotózást illeti, elképzelni sem tudnád mekkora szükség van rá. Akkora, hogy a fotósok többsége nem vállal esküvői fotózást enélkül a mozzanat nélkül, sőt van aki inkább ajándékba adja az egész napos csomagja mellé, csak, hogy elkészülhessen.
A miértje pedig igen egyszerű. A fotóssal egy idegent engedsz a legintimebb pillanataid közelébe életed talán legfontosabb napján. Ehhez szükséges egy olyan bizalmi viszony kialakítása amihez nem elég fél órával a szertartás előtt beesni, kinézni melyik a menyasszony és onnantól Őt fotózni. Ehhez igen is rá kell szánni azt a két-három órát, hogy aztán barátként üdvözölhesd a fotóst a nagy nap reggelén és ne szükséges rosszként hanem egy jó buliként gondolj a fotózásra, amit már a jegyes fotózáskor is baromira élveztél, hát még amikor megláttad a képeket. Kell, hogy hajlandó légy megmutatni neki, hogy valóban szereted a másikat és ne mesterkélt beállított képek készüljenek. A legtöbb jó fotós nem állít be (persze tippeket előfordulhat, hogy adnak, vagy megkérik az alanyokat, hogy ismételjenek meg egy-egy mozdulatsort) de a belső szépség (amit egyébként az egymás iránti érzelmek csak felerősítenek) igen is fotózható és megmutatható, csak ehhez kell, hogy Te a közeledbe engedd a fotóst és hajlandó légy neki megmutatni. Ezt egyáltalán nem könnyű elérni, ehhez kellenek több órásra nyúló találkozók és/vagy Skype beszélgetések, a jegyes fotózáson együtt átélt élmények és az, hogy lásd tud rólad jó fotókat készíteni.
A DVD-s felvetésre pedig azt tudom válaszolni, hogy magára valamit is adó fotósnál tudsz után rendelni, de a többség eleve több lemezen adja át ugyanazt, pont az adatvesztés elkerülésére és eleve több helyre archivál.
Az összeg realitására pedig egy itt adott válaszomból idéznék mintegy válaszként, ahol a kérdező azt kérdezte, meg lehet-e élni fotósként. A konzekvenciákat mindenki vonja le belőle belátása szerint:
"Egy évben van kb. 1,5M Ft költséged (adók, amortizációk,anyagköltség stb, a kezdeti költségeidet nem számolva) kell egy autó (kb. 1M Ft) és a felszerelésre kezdetben rááldozott mondjuk 2-2,5M Ft (informatikai háttérrel együtt). A kezdeti beruházást nem számolva is, ha 20 esküvőt vállalsz egy évben (többet csak akkor tudsz ha van mögötted egy csapat aki retusál, feldolgoz, válogat, tervez stb... már ha nem iparos akarsz lenni aki a nyerseket átadja és viszlát, viszont az Ő bérük megint csak költség, nem is kevés) akkor is 75e Ft költséged van egyetlen esküvőn amit ki kell termelned. Ez még csak a költség, ha meg is akarsz élni, fizetni a számláidat, fejleszteni a felszerelésed, adott esetben szezon után nyaralni stb, akkor minimum a dupláját kell számolni ahhoz, hogy valamiféle szerény megélhetést biztosítson számodra a dolog. Na, most ennyiért értékesíteni egy szolgáltatást egyáltalán nem egyszerű, itt jön a képbe az, hogy egyrészt tele van feketéző magukat profinak beállító amatőrökkel a piac akik 30-50e Ft-okért fotóznak esküvőket, alkalmatlan felszereléssel és szaktudással gyártják a szemetet és a többség itt is ezt az összeget jelöli meg a fotósra költendő összegként (sőt van aki a különbséget sem látja :( ), pedig ez teljesen irreális. Ha ehhez hozzáveszed, hogy a felszerelés árának meghatározásánál a gyártók azokat a piacokat veszik alapul, ahol egy átlagos középkategóriás fotós egy egész napos esküvőt 2,5M Ft-ért vállal, ráadásul ugye ezekhez az árakhoz hozzáadódik még a szállítási költség, 27% ÁFA, némi vám, némi kis- és nagykereskedelmi árrés stb..
Szóval vásárolj felszerelést világpiaci áron és értékesíts szolgáltatást a hazai nyomott árakon. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!